Skip to content

Prizes

  1. 2020
  2. Research Project Fund

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Jun 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. Carlsberg Foundation Grant

    Dr Ben Davies (Recipient), 28 May 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  4. Fellow of the Geological Society of America

    Professor Rob Strachan (Recipient), 18 May 2020

    Prize: Election to learned society

  5. Official Selection of the 2020 Art of Brooklyn Film Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 5 May 2020

    Prize: National/international honour

  6. Philip Abrams Memorial Prize

    Dr Anna Bull (Recipient), 23 Apr 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  7. Writing the Hollywood Renaissance: Screenwriting and American Film, 1967-1980

    Dr Oliver Gruner (Recipient), 6 Apr 2020

    Prize: Fellowship awarded competitively

  8. Royal Television Society Award - Best Comedy Entertainment

    Mr Ben Thompson (Recipient), 6 Mar 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  9. Best Reviewer of Human Resource Development Review (HRDR) in 2019

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Feb 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. DCQE "Decolonising the Curriculum" competition

    Dr Matt Smith (Recipient) & Mr Guido Robazza (Recipient), 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  11. VC Award

    Mr Charlie Watts (Recipient), 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  12. 2019
  13. Advancing Theory, Research, and Practice of Workplace Coaching

    Yi-Ling Lai (Recipient), Silja Kotte (Recipient), Carolin Graßmann (Recipient) & Gil Bozer (Recipient), 7 Nov 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  14. Official Selection for the Philip K. Dick European Science Fiction Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 31 Oct 2019

    Prize: National/international honour

  15. Chartered Psychologist

    Dr Chad Witcher (Recipient), 28 Oct 2019

    Prize: Election to learned society

  16. IAA SETI Permanent Committee Member

    Dr Stephen Webb (Recipient), 23 Oct 2019

    Prize: Appointment

  17. IEEE SMC conference 2019 best paper finalist

    Dongjoe Shin (Recipient), 9 Oct 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  18. Special award-Best track

    Dr Moufida Sadok (Recipient), 27 Sep 2019

    Prize: National/international honour

  19. Best Presentation Award

    Mr Dario Pedrabissi (Recipient), 22 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 ...39 Next