Skip to content

Prizes

  1. 2010
  2. Scholarship for LLM studies at UCL

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Sep 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. 4-year scholarship

    Dr Tarek Teba (Recipient), 19 Aug 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  4. ALT Google Apps for Teaching and Learning

    Mr Manish Malik (Recipient), 1 Aug 2010

    Prize: National/international honour

  5. Chief Scientific Adviser's Commendation

    Mal Craghill (Recipient), 21 Jun 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. Bill Jenkins Prize

    Miss Nikhaela Wicks (Recipient), 1 Jun 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  7. Miller Prize

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), Jun 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  8. Vice Chairman

    Alison Wakefield (Recipient), Jun 2010

    Prize: Appointment

  9. Best oral presentation (SkyScan User Meeting)

    Dr Nic Minter (Recipient), 21 Apr 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. Delegation to Thailand

    Maria Olea (Recipient) & Pattanathu Rahman (Recipient), 10 Feb 2010

    Prize: National/international honour

  11. Awardee of Daiwa-Adrian Prize jointly with Prof Misao Sasaki (Kyoto)

    Professor David Wands (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  12. Best PhD Student Paper Award KES 2010

    Dr Ella Haig (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  13. Cultural Olympiad Inspire Mark ‘Dysarticulate 1

    Jon Adams (Recipient), 2010

    Prize: National/international honour

  14. Daiwa Adrian Award

    Professor Kazuya Koyama (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  15. Fellow of Association of American Geographers

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  16. Fellow of Higher Education Academy

    Miss Caroline Strevens (Recipient), 2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  17. Fellow of Royal Geographical Society

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  18. Fellow, Geological Society of London

    Dr Philip Benson (Recipient), 2010

    Prize: Appointment

  19. First Prize: Cagliari Sports Hall (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)