Skip to content

Prizes

  1. 2009
  2. ComercialiSE program sponsored by HEFCE and SEEDA runner-up Business Plan

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. National Teaching Award Winner

    Mr Manish Malik (Recipient), 1 Jun 2009

    Prize: National/international honour

  4. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jun 2009

    Prize: Appointment

  5. Landcrab

    Mr Johnny Lochland (Recipient), Jun 2009

    Prize: National/international honour

  6. Post-doctoral fellowship

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 31 May 2009

    Prize: Fellowship awarded competitively

  7. Cozzarelli Prize

    Dr Leanne Proops (Recipient), Karen McComb (Recipient) & David Reby (Recipient), 26 Apr 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  8. Royal Television Society Awards - Student Awards [WINNER - BEST FACTUAL]

    Mr Ben Thompson (Recipient) & James Harrison (Recipient), 23 Feb 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  9. AHRC Doctoral Award Funding

    Dr Stephen Crabbe (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. Awarded the Tom Williamson; ACPO Award

    Professor Becky Milne (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  11. Best Competition Paper

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  12. Best Reviewer Award

    Pratik Modi (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  13. Building for Life Silver Award 2009

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  14. Fellow

    Professor Gary Fones (Recipient), 2009

    Prize: Fellowship awarded competitively

  15. First Prize: Design of two city squares (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  16. Global Management Challenge

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  17. Honorary Research Fellow

    Professor Craig Storey (Recipient), 2009

    Prize: Appointment

  18. Landcrab

    Mr Johnny Lochland (Recipient), 2009

    Prize: National/international honour

  19. Philip Leverhulme Prize

    Professor Kazuya Koyama (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  20. Probation Award

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  21. Registered Practitioner Forensic Psychology

    Professor Becky Milne (Recipient), 2009

    Prize: Election to learned society

  22. Travel Grant

    Dr Peter Rowley (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  23. University of Portsmouth Enterprise Award

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  24. Winner of Sportesse, Best Presentation Award

    Professor Joanna Wakefield-Scurr (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  25. 2008
  26. Awarded the second runner up prize

    Pratik Modi (Recipient), 20 Nov 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  27. Fellowship status of the HEA

    Dr Chris Mills (Recipient), 1 Nov 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  28. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Oct 2008

    Prize: Appointment

  29. PhD scholarship

    Dr Yvonne Rueckert (Recipient), 1 Sep 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  30. Recently Qualified Researcher Award

    Dr Jenny Burbage (Recipient), Sep 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  31. PhD Commendation and Faculty Prize Nomination (University of Bristol)

    Dr Nic Minter (Recipient), Jul 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  32. Honorary Treasurer

    Professor Lisa Jack (Recipient), May 2008

    Prize: Appointment

  33. Best PhD student paper prize

    Mainul Haque (Recipient), 1 Apr 2008

    Prize: National/international honour

  34. 2nd KES International Symposium (KES-AMSTA-08) - Best Paper Award

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 26 Mar 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  35. Awarded the Zwicky Prize Fellowship

    Professor Adam Amara (Recipient), 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  36. Best Paper in Intelligent Mobility (co-author).

    Professor David Sanders (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  37. Best Student Paper

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  38. British Homes Award 2008

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  39. Civic Trust Awards 2008

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  40. Fellow

    Professor Mike Tipton (Recipient), 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  41. Global Management Challenge

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  42. Winner of Brunel Uni Poster Presentation Award

    Professor Joanna Wakefield-Scurr (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  43. 2007
  44. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2007

    Prize: Appointment

  45. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Marta Roldo (Recipient), 4 Oct 2007

    Prize: Election to learned society

  46. Beca de Movilidad, Spanish Ministry of Education and Science

    Dr Yvonne Rueckert (Recipient), 1 Sep 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  47. Distinction Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 9 Aug 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  48. Best Research Paper Award

    Pratik Modi (Recipient), 4 Jul 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  49. ACCID-Associació Catalana de Comptabilitat i Direcció

    Ane Ripoll-Zarraga (Recipient), Jun 2007

    Prize: Appointment

  50. Selected to represent British Bookarts on V&A website

    Dr Jackie Batey (Recipient), Jun 2007

    Prize: National/international honour

  51. Nomination- Most Outstanding Full Time Faculty of the Year

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), May 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  52. Higher Education Academy Fellowship

    Ms Ros Simms (Recipient), 9 Mar 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  53. Chartered Scientist

    Professor Becky Milne (Recipient), 2007

    Prize: Election to learned society

  54. Enterprise Fellow

    Mr Nipan Maniar (Recipient), 2007

    Prize: Appointment

  55. Fellow of Higher Education Academy

    Professor Justin Smith (Recipient), 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  56. Fellow of the Higher Education Academy

    Professor Lincoln Geraghty (Recipient), 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  57. G. C. Fisher Prize awarded for BSc dissertation

    Dr Mark Hardiman (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  58. Kirsty Brown Memorial Fund

    Dr Peter Rowley (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  59. Learning and Teaching Fellow

    Mr Nipan Maniar (Recipient), 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  60. Overseas Research Studentship Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  61. PhD Scholarship Award

    Dr Ella Haig (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  62. 2006
  63. Merit Honorarium

    Louise Turner (Recipient), 22 Jun 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  64. Coleman Prize for thesis

    Professor Lisa Jack (Recipient), Jun 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  65. Fellow

    Dr Mick Harper (Recipient), Jun 2006

    Prize: National/international honour

  66. British Academy Overseas Conference Grant

    Professor Lincoln Geraghty (Recipient), 1 Jan 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  67. Became Fellow of The Higher Education Academy

    Professor John Williams (Recipient), 2006

    Prize: Fellowship awarded competitively

  68. Best Project Award

    Dr Ella Haig (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  69. European Award for Languages

    Ms Tanya Riordan (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  70. Fellow

    Dr Peter Rowley (Recipient), 2006

    Prize: Election to learned society

  71. First Prize: Teatro della Misericordia Vinci (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  72. MSc by research Scholarship Award

    Dr Ella Haig (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  73. VanArsdel Prize

    Dr Christopher Pittard (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  74. 2005
  75. Humboldt Research Fellowship

    Dr Arseni Goussev (Recipient), 1 Oct 2005

    Prize: Fellowship awarded competitively

  76. First Graduate Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 18 Sep 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  77. BASES accredited (Supervised Experience)

    Dr Chris Mills (Recipient), 1 Sep 2005

    Prize: Fellowship awarded competitively

  78. National Teaching Fellow

    Dr Jane Creaton (Recipient), 31 Aug 2005

    Prize: National/international honour

  79. Finalist at 2nd Seoul International Bookarts Fair 2005

    Dr Jackie Batey (Recipient), Jun 2005

    Prize: National/international honour

  80. Member of the Royal Pharmaceutical Society

    Dr Marta Roldo (Recipient), 24 Jan 2005

    Prize: Election to learned society

  81. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2005

    Prize: Appointment

  82. Award for Excellence

    Dr Trudy Barber (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  83. Awarded Paul Harris Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  84. Awarded Volunteer Reserves Service Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  85. EU Marie-Curie Outgoing International Research Fellow

    Dr Philip Benson (Recipient), 2005

    Prize: National/international honour

  86. Elected to Associate Fellow

    Professor Becky Milne (Recipient), 2005

    Prize: Election to learned society

  87. Housing Design Awards 2005

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  88. Internship at Université Paris 12, France

    Dr Ella Haig (Recipient), 2005

    Prize: Fellowship awarded competitively

  89. Winner of SFRA 36th Annual Conference Graduate Essay Award

    Dr Rebecca Janicker (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

Previous 1...3 4 5 6 7 8 Next