Skip to content

Prizes

  1. 2020
  2. Fellow of the Geological Society of America

    Professor Rob Strachan (Recipient), 18 May 2020

    Prize: Election to learned society

  3. Official Selection of the 2020 Art of Brooklyn Film Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 5 May 2020

    Prize: National/international honour

  4. 2019
  5. Advancing Theory, Research, and Practice of Workplace Coaching

    Yi-Ling Lai (Recipient), Silja Kotte (Recipient), Carolin Graßmann (Recipient) & Gil Bozer (Recipient), 7 Nov 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. Official Selection for the Philip K. Dick European Science Fiction Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 31 Oct 2019

    Prize: National/international honour

  7. Chartered Psychologist

    Dr Chad Witcher (Recipient), 28 Oct 2019

    Prize: Election to learned society

  8. IAA SETI Permanent Committee Member

    Dr Stephen Webb (Recipient), 23 Oct 2019

    Prize: Appointment

  9. IEEE SMC conference 2019 best paper finalist

    Dongjoe Shin (Recipient), 9 Oct 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. Special award-Best track

    Dr Moufida Sadok (Recipient), 27 Sep 2019

    Prize: National/international honour

  11. Best Presentation Award

    Mr Dario Pedrabissi (Recipient), 22 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  12. Student Experience Excellence Award

    Mahmoud Elmarzouky (Recipient), 11 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  13. Student Experience Excellence Awards 2018/19

    Ms Rebecca Nicolaides (Recipient), 11 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  14. First Supervisor for ESRC Funded PhD

    Dr George Ackers (Recipient), 1 Sep 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  15. University of Portsmouth CCI Award

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  16. Best Student Paper Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 27 Aug 2019

    Prize: National/international honour

  17. Fellowship of the Jewish Historical Society of England

    Dr Benjamin Dew (Recipient), 12 Aug 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  18. Official Selection for the Buenos Aires Film Festival 2019

    Mr Paul Charisse (Recipient), 9 Aug 2019

    Prize: National/international honour

  19. Winner of Outstanding Paper in the 2019 Emerald Literati Awards

    Professor Becky Milne (Recipient), 8 Aug 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  20. National Teaching Fellow

    Dr Jane Creaton (Recipient), 5 Aug 2019

    Prize: National/international honour

  21. Highly Commended in the 2019 Emerald Literati Award

    Professor Ashraf Labib (Recipient), Aug 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  22. The 2018 Philip M. Taylor IAMHIST-Routledge Prize

    Dr Penny Chalk (Recipient), 15 Jul 2019

    Prize: National/international honour

  23. Recognition award

    Dr Claire Nee (Recipient), 10 Jul 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  24. Visiting Fellowship to State University of Sao Paulo

    Professor Dylan Jones (Recipient) & Rogerio Oliveira (Recipient), 2 Jul 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  25. Official Selection in the Buenos Aires Film Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 1 Jul 2019

    Prize: National/international honour

  26. The Philip M. Taylor IAMHIST-Routledge Prize for the Best Article by a New Scholar

    Dr Penny Chalk (Recipient), 1 Jul 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  27. UFHRD Teaching and Learning Prize 2019

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 24 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  28. People's choice award

    Sara Eileen Zadrozny (Recipient), 20 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  29. Three minutes thesis - Festival of Doctoral Research

    Miquel Banchs-Piqué (Recipient), 20 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  30. Tweet your thesis - First prize

    Mrs Sue Rourke (Recipient), 20 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  31. Winner of the 3 Minute Thesis Competition

    Deborah Ann Parker Kinch (Recipient), 20 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  32. Best Three minutes thesis

    Miquel Banchs-Piqué (Recipient), 18 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  33. Best Research Output

    Mr Ritanjan Das (Recipient), 17 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  34. Bus and Law Faculty (joint) Best Paper 2019

    Dr Michael Connolly (Recipient), 17 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  35. NewTek Award for Best Factual Content

    Mr Charlie Watts (Recipient), 11 Jun 2019

    Prize: National/international honour

  36. NewTek Award for Best Live Content

    Mr Charlie Watts (Recipient), 11 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  37. Director's Merit Award

    Professor Jim Briggs (Recipient), 4 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  38. University of Portsmouth NEST

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  39. Academic Excellence Award 2019

    Professor Lorraine Hope (Recipient), Jun 2019

    Prize: National/international honour

  40. Early Career Conference Bursary Scheme

    Yi-Ling Lai (Recipient), Jun 2019

    Prize: National/international honour

  41. Psychology Textbook of the Year 2018

    Yvonne Shell (Recipient), 1 May 2019

    Prize: National/international honour

  42. Taiwan Foundation for Democracy International Visiting Fellowship

    Dr Isabelle Cheng (Recipient), 26 Apr 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  43. Maria Skłodowska-Curie PhD Fellowship

    Mr Sree Harsha Bandaru (Recipient), 15 Apr 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  44. Vice Chancellor's Award for Excellence

    Mr Rod Jeffcote (Recipient), 2 Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  45. Vice Chancellor's Commendation for Excellence

    Dr Karl Bell (Recipient), 2 Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  46. Vice-Chancellor’s Commendation for Excellence

    Mr Dan McCabe (Recipient), 2 Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  47. JSPS International Fellowships

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), Apr 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  48. Visiting Research Fellow

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Apr 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  49. Associate Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Chianu Dibia (Recipient), 25 Mar 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  50. Enterprise Educators Award

    Mr Gavin Knight (Recipient), 14 Mar 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  51. Top downloaded article in Journal of Physiology

    Dr Joseph Costello (Recipient), 10 Mar 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  52. British Council Biotechnology Mission Delegation to India

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 1 Mar 2019

    Prize: National/international honour

  53. International Scholar in Residence

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Mar 2019

    Prize: National/international honour

  54. Royal Television Society Awards - Student Awards Nomination

    Mr Ben Thompson (Recipient) & Mr Johnny Lochland (Recipient), 15 Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  55. UK Film Festival 2018 3 Minute Script Competition

    Ms Niki Wakefield (Recipient), 15 Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  56. Chartered Scientist

    Marie Oldfield (Recipient), 13 Feb 2019

    Prize: Election to learned society

  57. Top downloaded article in the Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports

    Dr Joseph Costello (Recipient), 10 Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  58. The Case Centre’s Case Writing Scholarship - International award £1,000

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  59. Recognition Award

    Ms Estelle Taylor (Recipient), 22 Jan 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  60. Alan Moon Memorial Prize for Best Paper at UFHRD Conference 2019

    Dr Heather Short (Recipient), 2019

    Prize: National/international honour

  61. Best International Paper

    Dr Heather Short (Recipient), 2019

    Prize: National/international honour

  62. Best PhD Paper Award

    Dr Menelaos Tasiou (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  63. JIAS 2020 Writing Fellowship

    Dr Olivia Rutazibwa (Recipient), 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  64. Thematic Research Innovation Fund Fellowship

    Dr Joanne Preston (Recipient), 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  65. 2018
  66. Themes Research and Innovation Fund (TRIF) Strategic Fellowship

    Dr Chad Witcher (Recipient), 21 Dec 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  67. Listed as one of 25 most popular TED talks of 2018

    Dr Stephen Webb (Recipient), 12 Dec 2018

    Prize: National/international honour

  68. Listed by TED's Curator as a Top 10 TED talk of 2018

    Dr Stephen Webb (Recipient), 12 Dec 2018

    Prize: National/international honour

  69. Fellow of the Royal Historical Society

    Professor Deborah Sugg Ryan (Recipient), 6 Dec 2018

    Prize: Election to learned society

  70. Angel Award of Historic England

    Dr Milena Metalkova-Markova (Recipient) & Darren Barker (Recipient), 27 Nov 2018

    Prize: National/international honour

  71. Glossop Medal

    Dr Kevin Duncan Privett (Recipient), 14 Nov 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  72. Best Paper Award from the 9th International Conference on Intelligent Systems

    Dr Edward Smart (Recipient), Dr Hongjie Ma (Recipient), David Brown (Recipient) & David Garrity (Recipient), 9 Nov 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  73. CES GSRN Best ECR Paper Award

    Lucie Fremlova (Recipient), 3 Nov 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  74. Bronze Prize

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), Dr Benjamin Aziz (Recipient) & Jeyong Jung (Recipient), 26 Oct 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  75. Best UK University Engineering Project Tutor

    Professor David Sanders (Recipient), Oct 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  76. Sino-UK Delegation to Wuhan and Beijing (China)

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 18 Sep 2018

    Prize: National/international honour

  77. National Teaching Fellow

    Karen Heard-Laureote (Recipient), 31 Aug 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  78. AAPS 2018 Best Abstract Award

    Dolores Remedios Serrano Lopez (Recipient), Raquel Fernandez-Garcia (Recipient), Anne Marie Healy (Recipient) & Dr Katerina Lalatsa (Recipient), 1 Aug 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  79. 2018 Ursula Gielen Global Psychology Book Award

    Professor Kim A. Bard (Recipient) & Heidi Keller (Recipient), Aug 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  80. Outstanding Student Abstract Award

    Mrs Latha Davda (Recipient), 26 Jul 2018

    Prize: National/international honour

  81. 3-Minute PhD Competition at the 14th BAL Postgraduate Research Student Conference

    Dr Chianu Dibia (Recipient), 19 Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  82. Best Newcomer Award 2018

    Dr Marnie Myrna Lovejoy (Recipient), 11 Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  83. 2018 Emerald Literati Awards.

    Dr Paul Gorczynski (Recipient) & Dr Wendy Sims-Schouten (Recipient), 4 Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  84. Emerald Outstanding Paper 2018

    Professor Mark Button (Recipient), Alison Wakefield (Recipient) & Dr David William James Shepherd (Recipient), 1 Jul 2018

    Prize: National/international honour

  85. Student Experience Excellence Award 2018: Best Newcomer Award 2018

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  86. University of Portsmouth Poster Prize

    Mrs Caroline Cox (Recipient), Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  87. What will happen when the high-performance computing centre is connected to the production line in real time?

    Dr Hongjie Ma (Recipient), Ann Swift (Recipient), Dr Edward Smart (Recipient) & David Brown (Recipient), 27 Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  88. 2018 AASP Doctoral Dissertation Award

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 22 Jun 2018

    Prize: National/international honour

  89. Most Excellent Order of the British Empire

    Professor David Sanders (Recipient), 8 Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  90. University of Portsmouth NEST award winner

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  91. University of Portsmouth Vice Chancellors Award for Excellence

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  92. Vice-Chancellor's Recognition Award

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 23 May 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  93. Newton Utafiti Researcher Links Bilateral Workshop - Kenya

    Mr Manish Malik (Recipient), 15 May 2018

    Prize: National/international honour

  94. Professional Statistician

    Marie Oldfield (Recipient), 8 May 2018

    Prize: Election to learned society

  95. Awarded Order of Mercy Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 1 May 2018

    Prize: National/international honour

  96. Santander Mobility Award

    Derry James Taylor (Recipient), 1 May 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  97. Fellow of the Institute of Physics (FInstP)

    Dr Melvin Vopson (Recipient), May 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  98. Nomination, Student-Led Teaching Awards: Extra Mile Award

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), May 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  99. Vice-Chancellor’s Award for Excellence

    Dr Mick Harper (Recipient), Mrs Kirsten Farrell-Savage (Recipient), Mrs Lucy Dobson (Recipient), Lucy Bailey (Recipient), Mr Samuel Tarrant (Recipient), Jack Roster (Recipient), Mr Ashley Neve (Recipient), Mr Nicholas John Clark (Recipient), Mr Andy Jones (Recipient), Jennifer Ruth O'Neill (Recipient), Rebekka Gray (Recipient), Clare Jackson (Recipient), Haijing Zhang (Recipient), Harry Lawrence (Recipient), Noel Kithakye (Recipient), Mercedes Boyd (Recipient), Nathan Mather (Recipient), Rachel Stevens (Recipient), Louise Walker (Recipient), Cathy Armstrong (Recipient) & Nigel Jones (Recipient), 30 Apr 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  100. Fellow

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 26 Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  101. Fellow

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 26 Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  102. Learning on Screen Awards

    Ms Jenn Feray (Recipient), 26 Apr 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  103. Chartered Statistician

    Marie Oldfield (Recipient), 18 Apr 2018

    Prize: Election to learned society

  104. APEX Fellowships - FHEA

    Miss Sandra Zellmer (Recipient), 12 Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  105. World Ship Society Travel Bursary

    Dr Matthew Heaslip (Recipient), 7 Apr 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  106. AERA International Travel Award

    Jane Elizabeth Flood (Recipient), Apr 2018

    Prize: National/international honour

  107. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Marine Joly (Recipient), Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  108. International Award for Excellence

    James Thompson (Recipient) & Daniel Coslett (Recipient), 30 Mar 2018

    Prize: National/international honour

  109. Lewis Walpole Library Fellowship

    Dr Benjamin Dew (Recipient), 16 Mar 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  110. Best Presentation Award

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 14 Mar 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  111. Awarded the 2018 Julia J. Henderson International Award

    Professor Karen Johnston (Recipient), 12 Mar 2018

    Prize: National/international honour

  112. Julia J. Henderson Award

    Professor Karen Johnston (Recipient), 12 Mar 2018

    Prize: National/international honour

  113. Awarded PGR Training Fund

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Mar 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  114. Impact Accelerator Award

    Dr Cressida Bowyer (Recipient), Mar 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  115. Royal Television Society Awards - Student Awards [NOMINATION - BEST DRAMA]

    Mr Ben Thompson (Recipient), Barnaby Boulton Boulton (Recipient), Svilen Slavov (Recipient) & Matthew Lewis (Recipient), 23 Feb 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  116. NewTek Best UK Content

    Mr Charlie Watts (Recipient), 21 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  117. NewTek Tutor of the Year

    Mr Charlie Watts (Recipient), 21 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  118. Western Front Association Postgraduate Research Award

    Dr Matthew Heaslip (Recipient), 18 Feb 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  119. Virtus Interpress Best Emperical Papers Collection

    Mamdouh Al-Faryan (Recipient), 13 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  120. University of Portsmouth's Outstanding Supervisor of the Year Award (2017-18)

    Dr Karl Bell (Recipient), 8 Feb 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  121. The Students' Union Awards for Excellence in Learning & Teaching

    Mr Manish Malik (Recipient), 1 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  122. NewTek Best Student Content Award 2018

    Mr Charlie Watts (Recipient), 11 Jan 2018

    Prize: National/international honour

  123. NewTek Tutor of the Year

    Mr Charlie Watts (Recipient), 11 Jan 2018

    Prize: National/international honour

  124. UPSU Award

    Dr Matt Parker (Recipient), Jan 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  125. Shorlisted (final 6) for Lofti Zadeh Best Paper Award at ICMLC 2018

    Han Liu (Recipient), Dr Ella Haig (Recipient) & Weiliang Ding (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  126. Award for Best Animation at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  127. Award for Best Editing at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  128. Award for Best Score at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  129. Award of Excellence at the ”One Reeler Short Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  130. Best Associate Editor Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2018

    Prize: National/international honour

  131. Best Paper Award

    Dr Giota Papadimitri (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  132. Best Paper Award

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  133. Best Paper award in Banking

    Dr Giota Papadimitri (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  134. Best Paper in the "SME Growth & Performance: Quantitative Perspectives" Track

    Sreevas Sahasranamam (Recipient), Dr Ekaterina Murzacheva (Recipient) & Jonathan Levie (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  135. British Educational Research Association Early Career Research Award

    Yuwei Xu (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  136. FISBS

    Dr Timothy Exell (Recipient), 2018

    Prize: National/international honour

  137. Fellow of Higher Education Academy

    Steven Gray (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  138. Fellow of Royal Society of Arts (FRSA)

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  139. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Chad Witcher (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  140. Inspiring Teacher Award

    Dr Vijay Vyas (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  141. Lewis Penny Medal

    Dr Clare Boston (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  142. Official Selection for the “Festival de Cine de Madrid”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  143. Outstanding Teaching Award (Shortlisted)

    Dr Lee Oakley (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  144. PUBLONS Peer Review Awards 2018

    Professor Kim A. Bard (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  145. Senior Fellow

    Mrs Sue Rourke (Recipient), 2018

    Prize: Appointment

  146. Senior Fellow of the Higher Education Academy

    Professor Ashraf Labib (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  147. Student Experience Excellence Award

    Dr Menelaos Tasiou (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  148. TRIF strategic Fellowship

    Dr Jurgita Zekonyte (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  149. The British Psychological Society Book Award 2018 for Textbook of the Year

    Yvonne Shell (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  150. University of Portsmouth Oustanding Supervisor Award 2017/18

    Dr Peter Howell (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  151. iIIRG Best Student Research Presentation

    Miss Charlotte Adele Hudson (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  152. 2017
  153. The Students' Union Awards for Excellence in Learning & Teaching

    Mr Manish Malik (Recipient), 20 Dec 2017

    Prize: National/international honour

  154. University of St Andrews Deans List Award

    Derry James Taylor (Recipient), 7 Dec 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  155. Visiting Fellow

    Miss Caroline Strevens (Recipient), 13 Nov 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  156. Distinguished Scientist

    Dr Christine Berberich (Recipient), 11 Nov 2017

    Prize: National/international honour

  157. Excellence in Learning & Teaching

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Nov 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  158. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [NOMINATION]

    Mr Ben Thompson (Recipient), Matthew Lewis (Recipient) & John Feuell (Recipient), 19 Oct 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  159. Fellow

    Professor Matthew Weait (Recipient), 12 Oct 2017

    Prize: Election to learned society

  160. 2017 Division of Sport and Exercise Psychology PhD Award

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 30 Aug 2017

    Prize: National/international honour

  161. Outstanding Paper Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 17 Aug 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  162. Travelship for 2017 AAPS Annual Meeting and Exposition

    Dr Katerina Lalatsa (Recipient), 9 Aug 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  163. Visiting fellowship

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 8 Aug 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  164. Fellow, Higher Education Academy

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), Aug 2017

    Prize: Election to learned society

  165. Outstanding achievement and contribution to the field of dentistry in UK

    Mrs Latha Davda (Recipient), 30 Jun 2017

    Prize: National/international honour

  166. Research Dissemination

    Dr Tom Smith (Recipient), 30 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  167. Vice Chancellor's Recognition Award

    Mrs Anna Limpens (Recipient), 21 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  168. Oral Presentation prize

    Thomas Llewelyn Jones (Recipient), 16 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  169. University of Portsmouth UPSU Teaching and Learning Awards

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  170. Recognition Award

    Dr Marine Joly (Recipient), Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  171. Research Spotlight Runner-Up Prize

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 25 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  172. Robin Davies Dental Care Professional Research Award

    Dr Joanne Brindley (Recipient), 25 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  173. Growth or a fixed mindset? What difference does it make to the success of a student teacher?

    Charlotte Meierdirk (Recipient), 23 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  174. Point of Light Award

    Dr Catherine McNamara (Recipient), 17 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  175. Best Paper Award

    Shahin Gelareh (Recipient), 29 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  176. Student & Staff Collaboration Award 2017 Winner

    Mr Dan McCabe (Recipient), 26 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  177. Teaching Award (Shortlisted Nominee)

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 26 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  178. UPSU Best Postgraduate Lecturer

    Dr Sara Hadleigh-Dunn (Recipient), 20 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  179. Certificate of Outstanding Contribution in Reviewing (Journal of Cystic Fibrosis)

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  180. Certificate of Outstanding Contribution in Reviewing (Journal of Cystic Fibrosis)

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  181. Short-Term Visiting Fellowship

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), Apr 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  182. FRSA

    Dr Mark Field (Recipient), 1 Mar 2017

    Prize: Election to learned society

  183. PFHEA

    Dr Mick Harper (Recipient), 18 Jan 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  184. Certificate of reviewing

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Jan 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  185. Ajunct Faculty Award

    Dr Marnie Myrna Lovejoy (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  186. Best 1st Year PhD Student Paper

    Dr Malik Haddad (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  187. Best Poster Presentation

    Dr Fatema Sameh Said Zaghloul (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  188. Dorothy Harris Memorial Award

    Dr Chris Wagstaff (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  189. Emerald

    Dr Sarah Turnbull (Recipient) & Dr Liza Howe-Walsh (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  190. Fellow of The Royal Historical Society

    Steven Gray (Recipient), 2017

    Prize: Election to learned society

  191. Highly Commended Literati Award

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  192. Honorary Research Fellow

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2017

    Prize: Appointment

  193. Honorary Secretary of Association of Law Teachers

    Mrs Charlotte Harrison (Recipient), 2017

    Prize: Election to learned society

  194. Nomination for Best Personal Tutor at the University of Portsmouth

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  195. Shorlisted (final 6) for Lofti Zadeh Best Paper Award at ICMLC 2017

    Han Liu (Recipient), Dr Ella Haig (Recipient) & Weiliang Ding (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  196. Short-listed for the Alan Moon Memorial Prize for Best Paper

    Dr Heather Short (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  197. The Barto Dos Santos Memorial Award

    Dr Dana Ariel (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  198. The Esmond Bequest: for continuing education

    Ms Caroline Jane Hamilton (Recipient), 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  199. 2016
  200. Senior Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Graham Wall (Recipient), 5 Dec 2016

    Prize: National/international honour

  201. Awarded fellowship

    Dr Gianluca Tozzi (Recipient), 28 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  202. Recognition Award

    Ms Estelle Taylor (Recipient), 21 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  203. Senior Fellow of the HEA

    Dr Wendy Sims-Schouten (Recipient), 20 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  204. International Severe Asthma Forum (ISAF) Travel Grant

    Thomas Llewelyn Jones (Recipient), 17 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  205. Taiwan Fellowship

    Dr Isabelle Cheng (Recipient), 15 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  206. Vice-chancellor’s Recognition Award

    Dr Vijay Vyas (Recipient), 10 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  207. Editorial Advisor, The London Magazine

    Holly Howitt-Dring (Recipient), 1 Nov 2016

    Prize: Appointment

  208. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [WINNER]

    Mr Ben Thompson (Recipient), 19 Oct 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  209. Hampshire Constabulary Response and Patrol Certificate of Congratulations

    Nathan Hall (Recipient), 3 Oct 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  210. Newton Advanced Fellowship

    Gong-Bo Zhao (Recipient), 1 Oct 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  211. Fellow of the Royal Society of Chemistry

    Dr Marta Roldo (Recipient), 8 Sep 2016

    Prize: Election to learned society

  212. Associate Fellowship

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 8 Aug 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  213. 2016 International Conference on Hospitality, Leisure, Sports, and Tourism Outstanding Paper Award

    Faruk Alaeddinoglu (Recipient), Nuray Turker (Recipient) & Ali Selcuk Can (Recipient), 14 Jul 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  214. The Tom Williamson Award

    Professor Aldert Vrij (Recipient), 20 Jun 2016

    Prize: National/international honour

  215. UFHRD Teaching and Learning Prize Winner

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 8 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  216. 23rd Most Influential Person in Security and Fire 2016

    Professor Mark Button (Recipient), 7 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  217. 3rd Most Influential Person in Security and Fire 2016

    Alison Wakefield (Recipient), 7 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  218. British Psychological Society National Psychobiology Undergraduate Project Prize

    Derry James Taylor (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  219. British Psychological Society Wessex Branch Best Undergraduate Dissertation Prize

    Derry James Taylor (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  220. Fellow of the Institute of Materials Minerals and Mining (FIMMM)

    Dr Stephanie Barnett (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Election to learned society

  221. University of Portsmouth Prize for Exceptional Contribution to Research

    Derry James Taylor (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  222. Nairn Wilson Award for excellence in teaching and innovation

    Mrs Latha Davda (Recipient), Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  223. Narrative Solutions: Fresh Start Project

    Dr Simon Edwards (Recipient), 31 May 2016

    Prize: Appointment

  224. Short-listed, Student-Led Teaching Awards: Inspirational Teaching

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), May 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  225. Overall Impact Award 2016 Shortlisted

    Mr Dan McCabe (Recipient), 28 Apr 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  226. Teaching and Learning Awards 2016: Postgraduate Choice – Runner up

    Dr Michael Harkins (Recipient), 28 Apr 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  227. University of Portsmouth, Student Union Learning and Teaching Awards

    Dr Paul Smith (Recipient), 28 Apr 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  228. Travel Fund by the Language, Learning and Technology SIG (LLT), IATEFL

    Vasiliki-Celia Antoniou (Recipient), 23 Apr 2016

    Prize: National/international honour

  229. Principal Fellow Higher Education Academy

    Karen Heard-Laureote (Recipient), 12 Apr 2016

    Prize: National/international honour

  230. Nominated for election to role of President of British Psychological Society

    Dee Anand (Recipient), 1 Apr 2016

    Prize: Election to learned society

  231. Newton-Mexican Academy of Science Mobility Fellowship

    Dr Jerome Swinny (Recipient), 30 Mar 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  232. Teesside University's Enterprise Project of the Year 2016

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 29 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  233. Fellow of the Leadership Foundation

    Karen Heard-Laureote (Recipient), 23 Mar 2016

    Prize: National/international honour

  234. ILW Superhero Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 23 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  235. Staff Entrepreneurial spirit of the year 2016 Winner

    Mr Dan McCabe (Recipient), 15 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  236. Award for Outstanding Professional Services

    Dr Beatriz Lopez (Recipient), 1 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  237. Killam Fellowship, Dalhousie University

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), 1 Mar 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  238. Visiting Professorship

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 8 Feb 2016

    Prize: Appointment

  239. Best Student Paper Award

    Dr Vineet Vajpayee (Recipient), 1 Feb 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  240. Santander UK Postgraduate Research Award

    Dr Matthew Heaslip (Recipient), 1 Feb 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  241. Ramsay Medal

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), 5 Jan 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  242. "Best Development" Award at the Silver Dollar Film Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  243. 2016 IEEE CIS Outstanding TAMD Paper

    Dr Iris Nomikou (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  244. Best Paper Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  245. British Association for Applied Linguistics Book Prize

    Dr Mario Saraceni (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  246. British High Commission Delegation to New Zealand

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 2016

    Prize: National/international honour

  247. Chair of the Engineering Group of the Geological Society

    Dave Giles (Recipient), 2016

    Prize: Appointment

  248. Critical Writing Award 2016

    Catherine Harper (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  249. Excellence in Research to practice

    Professor Christopher David Brown (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  250. FHEA

    Dr Mark Field (Recipient), 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  251. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Peter Howell (Recipient), 2016

    Prize: National/international honour

  252. Fellow, Royal Astronomical Society

    Dr Philip Benson (Recipient), 2016

    Prize: Election to learned society

  253. Feminist and Women’s Studies Association Student Essay Prize 2016

    Dr Emily Nicholls (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  254. Honorary Research Fellowship

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2016

    Prize: Appointment

  255. Nomination for Best Paper Award ICMLC 2016

    Han Liu (Recipient) & Dr Ella Haig (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  256. Research Council UK Delegation to India

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 2016

    Prize: National/international honour

  257. Textile Society Critical Writing Award 2016 (joint winner)

    Catherine Harper (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  258. 2015
  259. Fellow of the British Psychological Society

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 10 Dec 2015

    Prize: Election to learned society

  260. RIBA President's Medal for Research 2015

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2 Dec 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  261. Times Higher Education Award for Employer Engagement

    Dr Paul Smith (Recipient), 24 Nov 2015

    Prize: National/international honour

  262. iCURE program award

    Wendy Powell (Recipient), 19 Nov 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  263. 2015: Improving Care with Technology

    Professor David Prytherch (Recipient), 18 Nov 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  264. Won the HSJ ‘Improving Care with Technology’ award

    Professor Jim Briggs (Recipient), 18 Nov 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  265. Fellow

    Professor Karen Johnston (Recipient), Nov 2015

    Prize: National/international honour

  266. IEEE Senior Membership

    Wendy Powell (Recipient), 24 Oct 2015

    Prize: Election to learned society

  267. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [NOMINATION & RUNNER UP]

    Mr Ben Thompson (Recipient) & Lawrence Fish (Recipient), 19 Oct 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  268. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Helen Ringrow (Recipient), 15 Oct 2015

    Prize: Appointment

  269. Best Paper Award

    Mr Chris Milner (Recipient), 14 Oct 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  270. Awarded PhD Studentship

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Sep 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  271. Women in Security Awards

    Alison Wakefield (Recipient), Sep 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  272. Best Oral Presentation

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 15 Aug 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  273. Female Entrepreneurship in Qatar (Nominated)

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Marios Katsoulides (Recipient), 11 Aug 2015

    Prize: National/international honour

  274. The best critical doctoral dissertation award

    Dr Hamid Foroughi (Recipient), 4 Aug 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  275. Mature Teachers Award for Excellence in Dental Education

    Professor Chris Louca (Recipient), Aug 2015

    Prize: National/international honour

  276. Best ERS Papers Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 24 Jul 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  277. Excellence in Teaching Award (ETA)

    Vasiliki-Celia Antoniou (Recipient), 18 Jul 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  278. Taiwan Fellowship

    Dr Isabelle Cheng (Recipient), 17 Jul 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  279. Civilian Ebola Medal for Service in West Africa

    Mr Rory Wenman Miles (Recipient), Jul 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  280. Best Paper in Session Award

    Dr James Smith (Recipient), 9 Jun 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  281. UFHRD Teaching and Learning Prize First Place

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 3 Jun 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  282. Knowledge Services Award for leadership of Applied Research

    Dr Adam Cox (Recipient), 1 Jun 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  283. Teaching Award (Nominee)

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 27 May 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  284. WG3 Leader, MI-NET.

    William Lee (Recipient), 6 May 2015

    Prize: Appointment

  285. APEX Teaching Award 2015

    Dr Matthew Anderson (Recipient), May 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  286. Tim Johns Scholarship Recipient, BALEAP conference

    Vasiliki-Celia Antoniou (Recipient), 2 Apr 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  287. Staff Entrepreneurial spirit of the year 2015 Runner up

    Mr Dan McCabe (Recipient), 19 Mar 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  288. Winner of Staff Entrepreneurial Spirit Award

    Dr Begona Rodriguez De Cespedes (Recipient), 15 Mar 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  289. APEX Fellowships - FHEA

    Dr Jackie Batey (Recipient), 16 Jan 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  290. Senior Fellow of the Higher Education Academy

    Maureen O'Neill (Recipient), 15 Jan 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  291. APS Fellow

    Dr Hartmut Blank (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  292. Best Monologue

    Bernie Byrnes (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  293. Best Play

    Bernie Byrnes (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  294. Best poster

    Hannah Liversedge (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  295. British Commission for Maritime History Doctoral prize for the best doctoral thesis, 2014

    Steven Gray (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  296. DV Mission 48 hour Film Festival

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  297. Emerald Literati Network 2015 Awards for Excellence

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  298. Emerging Scholar (Educational Change SIG)

    Professor Christopher David Brown (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  299. Excellence in Teaching Award (student nomination)

    Dr Lisa Sugiura (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  300. Fellow of the Royal Geographical Society

    Steven Gray (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  301. Fellowship

    Dr Chee Khian Sim (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  302. IChemE – Best Business Start-up award (Runner-up)

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  303. Indo-UN Pin

    Vijay Pereira (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  304. Industrial Biotechnology Leadership Forum Award

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  305. Irish Institute of Training and Development Bursary for Best PhD Papers

    Dr Heather Short (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  306. Medipex NHS Innovation and Awards and Showcase 2015

    Dr Emily Nicholls (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  307. Natwest Venus Award Finalist

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  308. Outstanding Learner Support - Nominee

    Dr Stephen Pearse (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  309. Portsmouth Business School Three MInute Thesis Award 2015

    Dr Heather Short (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  310. Positive Overall Impact - Runner Up

    Dr Stephen Pearse (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  311. Ranked 4th in IFSEC Global Top 50 Most Influential People in Security and Fire 2015

    Alison Wakefield (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  312. Senior Fellow

    Dr Isobel Ryder (Recipient), 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  313. Young Researcher Award

    Dr Banu Lokman (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  314. 2014
  315. VINNMER Marie Curie Incoming

    Jagriti Tanwar (Recipient), 18 Dec 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  316. Principal Fellow (HEA)

    Professor Sherria Hoskins (Recipient), Dec 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  317. Top-Journal-Article Award

    Dr Nikos Antonakakis (Recipient), Dec 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  318. Top–Journal–Article Award

    Dr Nikos Antonakakis (Recipient), Dec 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  319. 2014: Clinical Research Impact

    Professor David Prytherch (Recipient), 21 Nov 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  320. iCreate Business Fellowship

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 20 Nov 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  321. Became Chartered Member (CMILT)

    Dr Graham Wall (Recipient), 14 Nov 2014

    Prize: National/international honour

  322. Fellow of The Higher Education Academy

    Dr Akiko Sakamoto (Recipient), 20 Oct 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  323. Senior Fellowship Status - HEA

    Dr Chris Mills (Recipient), 1 Oct 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  324. Fellow of the Royal Historical Society

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), Oct 2014

    Prize: Election to learned society

  325. UK-US Fulbright Commission All-Disciplines Award

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), 1 Sep 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  326. Visiting Fellowship

    Professor Susanne Marten-Finnis (Recipient), 1 Sep 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  327. Emerald Best International Symposium Award Winner

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Dr Sarah Turnbull (Recipient), 6 Aug 2014

    Prize: National/international honour

  328. Associate Member of Instituition of Chemical Engineers (AMIChemE)

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 1 Aug 2014

    Prize: Election to learned society

  329. FAPSESP Visiting fellowship UNESP

    Professor Dylan Jones (Recipient), Jul 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  330. Outstanding Service Award

    Dr Kanad Kulkarni (Recipient), 5 Jun 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  331. Wiley Best Paper Award

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), Jun 2014

    Prize: National/international honour

  332. Networking Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), Feb 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  333. Outstanding Paper Award - PCR Journal Paper Awards.

    Professor David Sanders (Recipient), 1 Jan 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  334. Associate Fellow of the British Psychological Society

    Yvonne Shell (Recipient), 2014

    Prize: Election to learned society

  335. Awarded Leverhulme Trust Senior Research Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  336. Awarded the top grade of 'Outstanding' for KTP Number KTP007935

    Dr Edward Smart (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  337. Best Family Event

    Bernie Byrnes (Recipient), 2014

    Prize: National/international honour

  338. Best Feedback

    Mr Nipan Maniar (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  339. Clough Medal

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  340. DV Mission 48 Film festival

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  341. Emerald Literati Network 2014 Awards for Excellence

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2014

    Prize: National/international honour

  342. Fellow - West Africa Institute

    Dr Ed Stoddard (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  343. Fellow of Chartered Institute of Marketing

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2014

    Prize: Election to learned society

  344. Fellow of the Royal Society of Arts, UK (FRSA)

    Professor Joan Farrer (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  345. First Prize: IstructE Young Researcher's Conference

    Dr Laurie Clough (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  346. First Prize: Normale school. University hall (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  347. First Prize: Park of Angels (Architecture Call)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  348. Non-Executive Director, HMCPSI

    Dr Jacki Tapley (Recipient), 2014

    Prize: Appointment

  349. Post Doctoral Fellowship Freie Universitat Berlin

    Dr Ed Stoddard (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  350. Postgraduate Tutor Award

    Dr Isobel Ryder (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  351. Student Led Teaching Awards

    Dr Stephanie Bennett (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  352. Travel Grant Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  353. Trustee for Aurora New Dawn

    Dr Jacki Tapley (Recipient), 2014

    Prize: Appointment

  354. “Snow Wolf Cup” at North East Asia animation festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  355. 2013
  356. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Melvin Vopson (Recipient), 25 Oct 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  357. Recognition Award

    Louise Turner (Recipient), 21 Oct 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  358. Katharine Briggs Award - winner in 2013

    Dr Karl Bell (Recipient), Oct 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  359. Doctorate Full Scholarship

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Sep 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  360. Chief of Defence Staff Scolar in Strategy

    Mal Craghill (Recipient), 23 Jul 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  361. Senior Member of IEEE

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 29 Jun 2013

    Prize: Election to learned society

  362. Jean Monnet Chair of European Integration

    Karen Heard-Laureote (Recipient), 15 Jun 2013

    Prize: National/international honour

  363. The Alan Moon Memorial Prize (Shortlisted)

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 6 Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  364. The French History article prize 2013

    Ed Naylor (Recipient), 1 Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  365. Fellow member (FHEA, reference PR063899)

    Ane Ripoll-Zarraga (Recipient), Jun 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  366. Associate Fellow at Higher Education Authority

    Joanna Warson (Recipient), Apr 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  367. RTS Award - Best Student Factual

    Mr Charlie Watts (Recipient), 14 Feb 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  368. National Teaching Fellowship (HEA)

    Professor Sherria Hoskins (Recipient), Feb 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  369. AHRC Fellowship

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 1 Jan 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  370. 2013 British Psychological Society Research Seminars Series

    Dr Karen Shalev Greene (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  371. Award: Galleria Energetica

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  372. Awarded NATO ISAF medal for operational military service with NATO

    Professor David Sanders (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  373. Chief of the Air Staff Fellowship

    Mal Craghill (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  374. Civic Trust Awards 2013

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  375. ESRC Full Doctoral Scholarship

    Dr Lee Oakley (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  376. Fellow of Higher Education Academy

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  377. Fellow of UK Higher Education Academy

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  378. Fellow of the IET

    Professor Victor Becerra (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  379. Fellow, Higher Education Academy

    Dr Philip Benson (Recipient), 2013

    Prize: Election to learned society

  380. First Prize: School Campus Caraglio (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  381. Geological Society Engineering Group Award

    Dave Giles (Recipient), 2013

    Prize: National/international honour

  382. Geological Society of London Engineering Group Award

    Dave Giles (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  383. Honorary Doctorate from University of East London

    Professor Vasu Reddy (Recipient), 2013

    Prize: National/international honour

  384. Neil Racham’s Research Prize for High Impact Paper

    Professor Ashraf Labib (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  385. Outstanding Paper Award Winner

    Professor Alessio Ishizaka (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  386. Postgraduate Enhancement Fund Award

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  387. Prix Scientifique Anne-Hébert

    Dr Elodie Rousselot (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  388. School of Economics Doctoral Studentship, University of Surrey

    Dr Paraskevas Kipouros (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  389. Scientific Evaluator

    Professor Pierre Failler (Recipient), 2013

    Prize: Appointment

  390. Student Led Teaching Awards

    Dr Stephanie Bennett (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  391. Students’ Union Teaching Award (Royal Holloway, University of London)

    Dr James Dennis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  392. TIGA Games Industry Awards - Best Audio

    Dr Peter Howell (Recipient) & Mr Daniel Mcguire Pinchbeck (Recipient), 2013

    Prize: National/international honour

  393. Teaching Commendation Award (Royal Holloway, University of London)

    Dr James Dennis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  394. Visiting Fellow at The Clinton Institute

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  395. William E. Collins Award

    Dr John Leach (Recipient), 2013

    Prize: National/international honour

  396. 2012
  397. Canning Bicentenary Medal

    Dr James Smith (Recipient), Dec 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  398. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2012

    Prize: Appointment

  399. Top–Journal–Article Award

    Dr Nikos Antonakakis (Recipient), Dec 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  400. Fellow of the Higher Education Academy

    Mrs Anna Limpens (Recipient), Nov 2012

    Prize: National/international honour

  401. Royal Microscopical Society Vice-Present's Fund Award

    Dr James Smith (Recipient), Nov 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  402. AHRC Going Digital Project - CHASE Doctoral Training Funding

    Vasiliki-Celia Antoniou (Recipient), 10 Oct 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  403. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Jenny Burbage (Recipient), 5 Oct 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  404. Higher Education Committee Member, National Association of Writing in Education

    Holly Howitt-Dring (Recipient), 1 Oct 2012

    Prize: Election to learned society

  405. Research Fellow

    Dr Peter Rowley (Recipient), Oct 2012

    Prize: Appointment

  406. Research in Paris program of the City of Paris

    Dr Eszter Somogyi (Recipient), 1 Sep 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  407. Member of Society of Legal Scholars

    Miss Caroline Strevens (Recipient), Sep 2012

    Prize: Election to learned society

  408. Post-doctoral fellowship

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 31 Aug 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  409. RIBA Research Trust Award

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 11 Jul 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  410. Neil Rackham Prize for the Dissemination of Research

    Dr Adam Cox (Recipient), 1 Jul 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  411. Young Investigator Travel Grant Award

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 6 Jun 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  412. Adjunct Fellow

    Professor Becky Milne (Recipient), Jun 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  413. Best Freelance Radio Presenter

    Marie Oldfield (Recipient), 1 May 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  414. SERCO-NPL Silver Medal

    Dr Melvin Vopson (Recipient), May 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  415. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Apr 2012

    Prize: Appointment

  416. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Apr 2012

    Prize: Appointment

  417. Executive Board Member

    Professor Karen Johnston (Recipient), Apr 2012

    Prize: Election to learned society

  418. Prize for Most Outstanding Paper in British Accounting Review 2011

    Professor Lisa Jack (Recipient), Apr 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  419. Top–Journal–Article Award

    Dr Nikos Antonakakis (Recipient), Apr 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  420. Founder's Travel Award

    Professor Lincoln Geraghty (Recipient), 1 Mar 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  421. Fellow

    Dr Kay Peggs (Recipient), Feb 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  422. Awarded Queen’s Diamond Jubilee Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  423. Coke Medal

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  424. Cultural Olympiad Brand status for ‘Look About’

    Jon Adams (Recipient), 2012

    Prize: National/international honour

  425. Fellow of Higher Education Academy

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  426. Fellow of the RSA Awarded

    Jon Adams (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  427. First Prize: Ecologic Hotel (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  428. First Prize: Figline Valdarno Museum (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  429. Health Education England Simulation Fellowship

    Ms Kirsty Harris (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  430. JSPS Postdoctoral Fellowship

    Dr Leanne Proops (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  431. Member of NERC college panel

    Dr Philip Benson (Recipient), 2012

    Prize: Appointment

  432. Short-listed for the Alan Moon Memorial Prize for Best Paper

    Dr Heather Short (Recipient), 2012

    Prize: National/international honour

  433. Shortlisted for the Helal and Harries Prize

    Debbie Judith Risius (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  434. Won fellowship

    Professor Becky Milne (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  435. 2011
  436. Best Book Award (Academic Monograph) 2008-2011

    Professor Vasu Reddy (Recipient), 4 Dec 2011

    Prize: National/international honour

  437. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Oct 2011

    Prize: Appointment

  438. Fellowship

    Professor Richard Thelwell (Recipient), 4 Sep 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  439. Best Student Poster Award

    Dr Jenny Burbage (Recipient), Sep 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  440. Chartered Physicist (CPhys) of the Institute of Physics

    Dr Melvin Vopson (Recipient), Sep 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  441. H.T.A. Whiting Undergraduate Dissertation Prize

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 30 Aug 2011

    Prize: National/international honour

  442. XIV ICEE 2nd Place Student Award - Poster Presentation

    Dr Gemma Milligan (Recipient), Jul 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  443. Royal Society for the encouragement of Arts, Manufactures and Commerce

    Bernie Byrnes (Recipient), 15 Mar 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  444. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Feb 2011

    Prize: Appointment

  445. Best Research Paper Award

    Pratik Modi (Recipient), 5 Jan 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  446. Early Career Researcher Award

    Denise Hill (Recipient), 1 Jan 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

Previous 1 2 Next