Skip to content

Prizes

  1. 2013
  2. Neil Racham’s Research Prize for High Impact Paper

    Professor Ashraf Labib (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. Outstanding Paper Award Winner

    Professor Alessio Ishizaka (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  4. Postgraduate Enhancement Fund Award

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  5. Prix Scientifique Anne-Hébert

    Dr Elodie Rousselot (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. School of Economics Doctoral Studentship, University of Surrey

    Dr Paraskevas Kipouros (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  7. Scientific Evaluator

    Professor Pierre Failler (Recipient), 2013

    Prize: Appointment

  8. Student Led Teaching Awards

    Dr Stephanie Bennett (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  9. Students’ Union Teaching Award (Royal Holloway, University of London)

    Dr James Dennis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. TIGA Games Industry Awards - Best Audio

    Dr Peter Howell (Recipient) & Mr Daniel Mcguire Pinchbeck (Recipient), 2013

    Prize: National/international honour

  11. Teaching Commendation Award (Royal Holloway, University of London)

    Dr James Dennis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  12. Visiting Fellow at The Clinton Institute

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  13. William E. Collins Award

    Dr John Leach (Recipient), 2013

    Prize: National/international honour

  14. 2012
  15. Canning Bicentenary Medal

    Dr James Smith (Recipient), Dec 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  16. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2012

    Prize: Appointment

  17. Top–Journal–Article Award

    Dr Nikos Antonakakis (Recipient), Dec 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  18. Fellow of the Higher Education Academy

    Mrs Anna Limpens (Recipient), Nov 2012

    Prize: National/international honour

  19. Royal Microscopical Society Vice-Present's Fund Award

    Dr James Smith (Recipient), Nov 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  20. AHRC Going Digital Project - CHASE Doctoral Training Funding

    Vasiliki-Celia Antoniou (Recipient), 10 Oct 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  21. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Jenny Burbage (Recipient), 5 Oct 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  22. Higher Education Committee Member, National Association of Writing in Education

    Holly Howitt-Dring (Recipient), 1 Oct 2012

    Prize: Election to learned society

  23. Research Fellow

    Dr Peter Rowley (Recipient), Oct 2012

    Prize: Appointment

  24. Research in Paris program of the City of Paris

    Dr Eszter Somogyi (Recipient), 1 Sep 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  25. Member of Society of Legal Scholars

    Miss Caroline Strevens (Recipient), Sep 2012

    Prize: Election to learned society

  26. Post-doctoral fellowship

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 31 Aug 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  27. RIBA Research Trust Award

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 11 Jul 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  28. Neil Rackham Prize for the Dissemination of Research

    Dr Adam Cox (Recipient), 1 Jul 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  29. Young Investigator Travel Grant Award

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 6 Jun 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  30. Adjunct Fellow

    Professor Becky Milne (Recipient), Jun 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  31. Department Outstanding Thesis Award

    Dr Brian Jay Frederick (Recipient), 23 May 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  32. Best Freelance Radio Presenter

    Marie Oldfield (Recipient), 1 May 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  33. SERCO-NPL Silver Medal

    Dr Melvin Vopson (Recipient), May 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  34. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Apr 2012

    Prize: Appointment

  35. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Apr 2012

    Prize: Appointment

  36. Executive Board Member

    Professor Karen Johnston (Recipient), Apr 2012

    Prize: Election to learned society

  37. Prize for Most Outstanding Paper in British Accounting Review 2011

    Professor Lisa Jack (Recipient), Apr 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  38. Top–Journal–Article Award

    Dr Nikos Antonakakis (Recipient), Apr 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  39. Founder's Travel Award

    Professor Lincoln Geraghty (Recipient), 1 Mar 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  40. Fellow

    Dr Kay Peggs (Recipient), Feb 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  41. Awarded Queen’s Diamond Jubilee Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  42. Best Paper Award

    Dr Awad Ibrahim (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  43. Coke Medal

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  44. Cultural Olympiad Brand status for ‘Look About’

    Jon Adams (Recipient), 2012

    Prize: National/international honour

  45. Fellow of Higher Education Academy

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  46. Fellow of the RSA Awarded

    Jon Adams (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  47. First Prize: Ecologic Hotel (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  48. First Prize: Figline Valdarno Museum (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  49. Health Education England Simulation Fellowship

    Kirsty Harris (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  50. JSPS Postdoctoral Fellowship

    Dr Leanne Proops (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  51. Member of NERC college panel

    Dr Philip Benson (Recipient), 2012

    Prize: Appointment

  52. Short-listed for the Alan Moon Memorial Prize for Best Paper

    Dr Heather Short (Recipient), 2012

    Prize: National/international honour

  53. Shortlisted for the Helal and Harries Prize

    Debbie Judith Risius (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  54. Won fellowship

    Professor Becky Milne (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  55. 2011
  56. Best Book Award (Academic Monograph) 2008-2011

    Vasu Reddy (Recipient), 4 Dec 2011

    Prize: National/international honour

  57. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Oct 2011

    Prize: Appointment

  58. Funded PhD Workshop

    Dr Thomas Webb (Recipient), 5 Sep 2011

    Prize: National/international honour

  59. Fellowship

    Professor Richard Thelwell (Recipient), 4 Sep 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  60. Best Student Poster Award

    Dr Jenny Burbage (Recipient), Sep 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  61. Chartered Physicist (CPhys) of the Institute of Physics

    Dr Melvin Vopson (Recipient), Sep 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  62. H.T.A. Whiting Undergraduate Dissertation Prize

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 30 Aug 2011

    Prize: National/international honour

  63. XIV ICEE 2nd Place Student Award - Poster Presentation

    Dr Gemma Milligan (Recipient), Jul 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  64. Long Beach Pride Scholarship

    Dr Brian Jay Frederick (Recipient), 20 May 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  65. Royal Society for the encouragement of Arts, Manufactures and Commerce

    Bernie Byrnes (Recipient), 15 Mar 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  66. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Feb 2011

    Prize: Appointment

  67. Best Research Paper Award

    Pratik Modi (Recipient), 5 Jan 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  68. Early Career Researcher Award

    Denise Hill (Recipient), 1 Jan 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  69. Angelo Della Riccia Fellowship 2011 Award

    Matteo Fasiello (Recipient), 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  70. Ashley Prize

    Sean Roberts (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  71. Awarded Operational Service Medal for Afghanistan

    Professor David Sanders (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  72. BASES fellowship

    Professor Joanna Wakefield-Scurr (Recipient), 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  73. Best Reviewer Award

    Pratik Modi (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  74. Cultural Olympiad Inspire Mark ‘Dysarticulate 2

    Jon Adams (Recipient), 2011

    Prize: National/international honour

  75. Honorable Mention: Nalles Sports Hall (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  76. Human Kinetics, Best Poster

    Dr Jenny Burbage (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  77. Member of the FIG taskforce on surveyors and the climate change

    Isaac Boateng (Recipient), 2011

    Prize: Appointment

  78. Teaching Award

    James Ost (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  79. Tendring Design Award 2011

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  80. Visiting Research Fellow

    Sean Roberts (Recipient), 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  81. 2010
  82. Member of German Aviation Research Society

    Ane Ripoll-Zarraga (Recipient), Oct 2010

    Prize: Election to learned society

  83. Scholarship for LLM studies at UCL

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Sep 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  84. 4-year scholarship

    Dr Tarek Teba (Recipient), 19 Aug 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  85. ALT Google Apps for Teaching and Learning

    Mr Manish Malik (Recipient), 1 Aug 2010

    Prize: National/international honour

  86. Chief Scientific Adviser's Commendation

    Mal Craghill (Recipient), 21 Jun 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  87. Bill Jenkins Prize

    Miss Nikhaela Wicks (Recipient), 1 Jun 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  88. Miller Prize

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), Jun 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  89. Vice Chairman

    Alison Wakefield (Recipient), Jun 2010

    Prize: Appointment

  90. Best oral presentation (SkyScan User Meeting)

    Dr Nic Minter (Recipient), 21 Apr 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  91. Delegation to Thailand

    Maria Olea (Recipient) & Pattanathu Rahman (Recipient), 10 Feb 2010

    Prize: National/international honour

  92. Awardee of Daiwa-Adrian Prize jointly with Prof Misao Sasaki (Kyoto)

    Professor David Wands (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  93. Best PhD Student Paper Award KES 2010

    Dr Ella Haig (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  94. Cultural Olympiad Inspire Mark ‘Dysarticulate 1

    Jon Adams (Recipient), 2010

    Prize: National/international honour

  95. Daiwa Adrian Award

    Professor Kazuya Koyama (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  96. Fellow of Association of American Geographers

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  97. Fellow of Higher Education Academy

    Miss Caroline Strevens (Recipient), 2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  98. Fellow of Royal Geographical Society

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  99. Fellow, Geological Society of London

    Dr Philip Benson (Recipient), 2010

    Prize: Appointment

  100. First Prize: Cagliari Sports Hall (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  101. Member of Association of Law Teachers

    Miss Caroline Strevens (Recipient), 2010

    Prize: Election to learned society

  102. Member of Peer Review College

    Professor Gary Fones (Recipient), 2010

    Prize: Appointment

  103. Prof Tom Reilly Doctoral Thesis of the year

    Dr Heather Massey (Recipient), 2010

    Prize: National/international honour

  104. Third Prize: Multipurpose Complex Portoscuso (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  105. Visiting Research Fellow

    Sean Roberts (Recipient), 2010

    Prize: National/international honour

  106. Young Scientist Award of the Physical Society of Japan

    Professor Kazuya Koyama (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  107. 2009
  108. Awarded the first runner up prize

    Pratik Modi (Recipient), 20 Dec 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  109. HEIF Award

    Dr Charlotte Boyce (Recipient) & Dr Paraic Finnerty (Recipient), 17 Dec 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  110. Bicentenary prize

    Dr Peter Rowley (Recipient), Dec 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  111. Member of the working party on non-audit services

    Tony Hines (Recipient), Oct 2009

    Prize: Election to learned society

  112. Runner-up prize in the Society for the Study of French History’s annual competition

    Joanna Warson (Recipient), Sep 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  113. 9th Industrial Conference on Data Mining (ICDM) 2009 - Best Paper Award

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 20 Jul 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  114. ComercialiSE program sponsored by HEFCE and SEEDA runner-up Business Plan

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  115. National Teaching Award Winner

    Mr Manish Malik (Recipient), 1 Jun 2009

    Prize: National/international honour

  116. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jun 2009

    Prize: Appointment

  117. Landcrab

    Mr Johnny Lochland (Recipient), Jun 2009

    Prize: National/international honour

  118. Post-doctoral fellowship

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 31 May 2009

    Prize: Fellowship awarded competitively

  119. Cozzarelli Prize

    Dr Leanne Proops (Recipient), Karen McComb (Recipient) & David Reby (Recipient), 26 Apr 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  120. Royal Television Society Awards - Student Awards [WINNER - BEST FACTUAL]

    Mr Ben Thompson (Recipient) & James Harrison (Recipient), 23 Feb 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  121. AHRC Doctoral Award Funding

    Dr Stephen Crabbe (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  122. Awarded the Tom Williamson; ACPO Award

    Professor Becky Milne (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  123. Best Competition Paper

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  124. Best Reviewer Award

    Pratik Modi (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  125. Building for Life Silver Award 2009

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  126. Fellow

    Professor Gary Fones (Recipient), 2009

    Prize: Fellowship awarded competitively

  127. First Prize: Design of two city squares (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  128. Global Management Challenge

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  129. Honorary Research Fellow

    Professor Craig Storey (Recipient), 2009

    Prize: Appointment

  130. Landcrab

    Mr Johnny Lochland (Recipient), 2009

    Prize: National/international honour

  131. Philip Leverhulme Prize

    Professor Kazuya Koyama (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  132. Probation Award

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  133. Registered Practitioner Forensic Psychology

    Professor Becky Milne (Recipient), 2009

    Prize: Election to learned society

  134. Travel Grant

    Dr Peter Rowley (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  135. University of Portsmouth Enterprise Award

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  136. Winner of Sportesse, Best Presentation Award

    Professor Joanna Wakefield-Scurr (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  137. 2008
  138. Awarded the second runner up prize

    Pratik Modi (Recipient), 20 Nov 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  139. Fellowship status of the HEA

    Dr Chris Mills (Recipient), 1 Nov 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  140. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Oct 2008

    Prize: Appointment

  141. PhD scholarship

    Dr Yvonne Rueckert (Recipient), 1 Sep 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  142. Recently Qualified Researcher Award

    Dr Jenny Burbage (Recipient), Sep 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  143. PhD Commendation and Faculty Prize Nomination (University of Bristol)

    Dr Nic Minter (Recipient), Jul 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  144. Honorary Treasurer

    Professor Lisa Jack (Recipient), May 2008

    Prize: Appointment

  145. Best PhD student paper prize

    Mainul Haque (Recipient), 1 Apr 2008

    Prize: National/international honour

  146. 2nd KES International Symposium (KES-AMSTA-08) - Best Paper Award

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 26 Mar 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  147. Awarded the Zwicky Prize Fellowship

    Professor Adam Amara (Recipient), 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  148. Best Paper in Intelligent Mobility (co-author).

    Professor David Sanders (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  149. Best Student Paper

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  150. British Homes Award 2008

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  151. Civic Trust Awards 2008

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  152. Fellow

    Professor Mike Tipton (Recipient), 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  153. Global Management Challenge

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  154. Winner of Brunel Uni Poster Presentation Award

    Professor Joanna Wakefield-Scurr (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  155. 2007
  156. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2007

    Prize: Appointment

  157. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Marta Roldo (Recipient), 4 Oct 2007

    Prize: Election to learned society

  158. Beca de Movilidad, Spanish Ministry of Education and Science

    Dr Yvonne Rueckert (Recipient), 1 Sep 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  159. Distinction Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 9 Aug 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  160. Best Research Paper Award

    Pratik Modi (Recipient), 4 Jul 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  161. ACCID-Associació Catalana de Comptabilitat i Direcció

    Ane Ripoll-Zarraga (Recipient), Jun 2007

    Prize: Appointment

  162. Selected to represent British Bookarts on V&A website

    Dr Jackie Batey (Recipient), Jun 2007

    Prize: National/international honour

  163. Nomination- Most Outstanding Full Time Faculty of the Year

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), May 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  164. Higher Education Academy Fellowship

    Ms Ros Simms (Recipient), 9 Mar 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  165. Chartered Scientist

    Professor Becky Milne (Recipient), 2007

    Prize: Election to learned society

  166. Enterprise Fellow

    Mr Nipan Maniar (Recipient), 2007

    Prize: Appointment

  167. Fellow of Higher Education Academy

    Professor Justin Smith (Recipient), 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  168. Fellow of the Higher Education Academy

    Professor Lincoln Geraghty (Recipient), 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  169. G. C. Fisher Prize awarded for BSc dissertation

    Dr Mark Hardiman (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  170. Kirsty Brown Memorial Fund

    Dr Peter Rowley (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  171. Learning and Teaching Fellow

    Mr Nipan Maniar (Recipient), 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  172. Overseas Research Studentship Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  173. PhD Scholarship Award

    Dr Ella Haig (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  174. 2006
  175. Merit Honorarium

    Louise Turner (Recipient), 22 Jun 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  176. Coleman Prize for thesis

    Professor Lisa Jack (Recipient), Jun 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  177. Fellow

    Dr Mick Harper (Recipient), Jun 2006

    Prize: National/international honour

  178. British Academy Overseas Conference Grant

    Professor Lincoln Geraghty (Recipient), 1 Jan 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  179. Became Fellow of The Higher Education Academy

    Professor John Williams (Recipient), 2006

    Prize: Fellowship awarded competitively

  180. Best Project Award

    Dr Ella Haig (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  181. European Award for Languages

    Ms Tanya Riordan (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  182. Fellow

    Dr Peter Rowley (Recipient), 2006

    Prize: Election to learned society

  183. First Prize: Teatro della Misericordia Vinci (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  184. MSc by research Scholarship Award

    Dr Ella Haig (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  185. VanArsdel Prize

    Dr Christopher Pittard (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  186. 2005
  187. Humboldt Research Fellowship

    Dr Arseni Goussev (Recipient), 1 Oct 2005

    Prize: Fellowship awarded competitively

  188. First Graduate Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 18 Sep 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  189. BASES accredited (Supervised Experience)

    Dr Chris Mills (Recipient), 1 Sep 2005

    Prize: Fellowship awarded competitively

  190. National Teaching Fellow

    Professor Jane Creaton (Recipient), 31 Aug 2005

    Prize: National/international honour

  191. Finalist at 2nd Seoul International Bookarts Fair 2005

    Dr Jackie Batey (Recipient), Jun 2005

    Prize: National/international honour

  192. Member of the Royal Pharmaceutical Society

    Dr Marta Roldo (Recipient), 24 Jan 2005

    Prize: Election to learned society

  193. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2005

    Prize: Appointment

  194. Award for Excellence

    Dr Trudy Barber (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  195. Awarded Paul Harris Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  196. Awarded Volunteer Reserves Service Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  197. EU Marie-Curie Outgoing International Research Fellow

    Dr Philip Benson (Recipient), 2005

    Prize: National/international honour

  198. Elected to Associate Fellow

    Professor Becky Milne (Recipient), 2005

    Prize: Election to learned society

  199. Housing Design Awards 2005

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  200. Internship at Université Paris 12, France

    Dr Ella Haig (Recipient), 2005

    Prize: Fellowship awarded competitively

  201. Winner of SFRA 36th Annual Conference Graduate Essay Award

    Dr Rebecca Janicker (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  202. 2004
  203. Member

    Dr Kay Peggs (Recipient), Jul 2004

    Prize: Appointment

  204. Royal Television Society Award: Sound - Entertainment Non-Drama Production.

    Mr Steve Whitford (Recipient), 1 Mar 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  205. Awarded Melvin Jones Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  206. Awarded NATO Research Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2004

    Prize: Fellowship awarded competitively

  207. Civic Trust Award 2004

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  208. Copeland Fellowship at Amherst College during Spring Semester

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 2004

    Prize: Fellowship awarded competitively

  209. The Band Trust Travel Scholarship: for the study quality improvement

    Carrie Hamilton (Recipient), 2004

    Prize: Fellowship awarded competitively

  210. UK National Correspondent

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2004

    Prize: Appointment

  211. Young researcher Award

    Dr Marine Joly (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  212. 2003
  213. Stanley Smith Undergraduate Prize in Palaeontology (University of Bristol)

    Dr Nic Minter (Recipient), Jul 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  214. Fellow Institute of Physics

    Professor David Wands (Recipient), 2003

    Prize: Fellowship awarded competitively

  215. Housing Design Award 2003

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  216. Most Excellent Order of the British Empire

    Dr Giles Tewkesbury (Recipient), 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  217. Senior Member of the IEEE

    Professor Victor Becerra (Recipient), 2003

    Prize: Election to learned society

  218. 2002
  219. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Feb 2002

    Prize: Appointment

  220. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  221. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  222. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  223. AHRC Doctoral Award Funding

    Dr Christopher Pittard (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  224. Awarded Queen's Golden Jubilee Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  225. Chartered Physicist (C.Phys.)

    Dr Philip Benson (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  226. Civic Trust Award 2002

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  227. Civic Trust Awards 2002 Commendation

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  228. Hairline Highlight

    Bernie Byrnes (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  229. The Palaeontological Association

    Dr Nic Minter (Recipient), 2002

    Prize: Appointment

  230. 2001
  231. Mid-career Prize for Scientific Contribution to the Field

    Vasu Reddy (Recipient), 9 Sep 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  232. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Aug 2001

    Prize: Appointment

  233. Member of the Order of Robotic Engineers

    Professor David Sanders (Recipient), 18 May 2001

    Prize: National/international honour

  234. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2001

    Prize: Appointment

  235. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2001

    Prize: Appointment

  236. Award: Premio DedaloMinosse

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  237. Fellow at The Higher Education Academy

    Professor David Andress (Recipient), 2001

    Prize: Fellowship awarded competitively

  238. Fellow at The Royal Historical Society

    Professor David Andress (Recipient), 2001

    Prize: Fellowship awarded competitively

  239. Geological Society Engineering Group Award

    Dave Giles (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  240. Geological Society of London Engineering Group Award

    Dave Giles (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  241. Housing Design Award 2001

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  242. Housing Design Award 2001

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  243. Member

    Professor Gary Fones (Recipient), 2001

    Prize: Appointment

  244. RIBA Award 2001

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  245. Sto Render Awards 2001

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  246. The Emily Dickinson International Society’s Scholar in Amherst Award

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  247. 2000
  248. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2000

    Prize: Appointment

  249. Associate Fellow at British Psychological Society

    Professor Kim A. Bard (Recipient), 2000

    Prize: Fellowship awarded competitively

  250. Civic Trust Award 2000

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2000

    Prize: Prize (including medals and awards)

  251. Fellow

    Dr Isobel Ryder (Recipient), 2000

    Prize: Fellowship awarded competitively

  252. Fellow of the The Higher Education Academy

    Professor David Sanders (Recipient), 2000

    Prize: Election to learned society

  253. Housing Design Award 2000

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2000

    Prize: Prize (including medals and awards)

  254. UK National Correspondent

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2000

    Prize: Appointment

  255. 1999
  256. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 1999

    Prize: Appointment

  257. Departmental Representative

    Dr Kay Peggs (Recipient), Sep 1999

    Prize: Appointment

  258. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 1999

    Prize: Appointment

  259. Encouragement Bursary

    Bernie Byrnes (Recipient), 1999

    Prize: Prize (including medals and awards)

  260. Housing Design Award 1999

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 1999

    Prize: Prize (including medals and awards)

  261. NHS Health Services Challenge HSJ Award for Creativity

    Professor Tara Dean (Recipient), 1999

    Prize: National/international honour

  262. 1998
  263. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 1998

    Prize: Appointment

  264. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jun 1998

    Prize: Appointment

  265. Best Paper in the journal of computing in systems and engineering

    Professor David Sanders (Recipient), 11 Apr 1998

    Prize: Prize (including medals and awards)

  266. Chartered Forensic Psychologist

    Professor Becky Milne (Recipient), 1998

    Prize: Election to learned society

  267. Colyer-Fergusson Award

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 1998

    Prize: Prize (including medals and awards)

  268. Fellow of Geological Society

    Professor Craig Storey (Recipient), 1998

    Prize: Fellowship awarded competitively

  269. Senior Research Fellow

    Professor Kim A. Bard (Recipient), 1998

    Prize: Fellowship awarded competitively

  270. 1997
  271. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Apr 1997

    Prize: Appointment

  272. Member of Institute of Physics

    Dr Philip Benson (Recipient), 1997

    Prize: Appointment

  273. 1996
  274. National Literary Award

    Bernie Byrnes (Recipient), 1996

    Prize: Prize (including medals and awards)

  275. TC White Visiting Scholar

    Mrs Latha Davda (Recipient), 1996

    Prize: National/international honour

  276. “Prix du Quebec”

    Alan Hallsworth (Recipient), 1996

    Prize: Prize (including medals and awards)

  277. 1995
  278. Board of examiners prize

    Louise Turner (Recipient), 21 Nov 1995

    Prize: Prize (including medals and awards)

  279. Awarded Territorial Decoration TD

    Professor David Sanders (Recipient), 1 Jul 1995

    Prize: National/international honour

  280. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Mar 1995

    Prize: Appointment

  281. 1994
  282. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Sep 1994

    Prize: Appointment

  283. 1992
  284. 1991
  285. Best Student Award

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 1991

    Prize: Prize (including medals and awards)

  286. Member

    Dr Kay Peggs (Recipient), Sep 1991

    Prize: Appointment

  287. Best Student Award

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jun 1991

    Prize: Prize (including medals and awards)

  288. Fellow of Royal Astronomical Society

    Professor David Wands (Recipient), 1991

    Prize: Fellowship awarded competitively

  289. 1990
  290. 1989
  291. UK National Secretary

    Professor Rob Strachan (Recipient), 1989

    Prize: Appointment

  292. 1988
  293. Harvey Milk Scholarship

    Dr Brian Jay Frederick (Recipient), 1 Jun 1988

    Prize: Prize (including medals and awards)

  294. Retail Research Analyst

    Alan Hallsworth (Recipient), 1988

    Prize: Appointment

  295. 1985
  296. Kodak Prize for best 3rd year undergraduate project

    Professor Tara Dean (Recipient), 1985

    Prize: Prize (including medals and awards)

  297. 1982
  298. Student Prize

    Professor Kim A. Bard (Recipient), 1982

    Prize: Prize (including medals and awards)

Previous 1 2 Next