Skip to content

Prizes

  1. 2024
  2. Promising Scholar Award

    Dr Brian Jay Frederick (Recipient), 31 May 2024

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. 2021
  4. Recognition Award

    Mr Dan McCabe (Recipient), 18 Mar 2021

    Prize: Prize (including medals and awards)

  5. Special Award

    Dr Nik Wakefield (Recipient), 26 Feb 2021

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. Metals 2020 Outstanding Reviewer Award

    Dr Khaled Giasin (Recipient), 24 Feb 2021

    Prize: Prize (including medals and awards)

  7. 2020
  8. Computable knowledge collaboration

    Connor Price (Recipient), Miss Elisavet Andrikopoulou (Recipient) & Dr Bola Omisade (Recipient), 10 Dec 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  9. UCM-Fundacion Instituto Roche Research in Digital Health Award

    Dr Katerina Lalatsa (Recipient), 9 Dec 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. Excellence in Creating a Smarter World International Innovation Award.

    Professor David Sanders (Recipient), Dr Malik Haddad (Recipient), Dr Giles Tewkesbury (Recipient), Martin Langner (Recipient) & Dr Alexander Gegov (Recipient), 19 Nov 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  11. Award for Outstanding Innovation in Digital Health and Social Care

    Professor David Sanders (Recipient), Dr Giles Tewkesbury (Recipient), Dr Malik Haddad (Recipient), Dr Martin Clifford Langner (Recipient) & Dr Alexander Gegov (Recipient), 19 Nov 2020

    Prize: National/international honour

  12. Anna Craft Creativities in Education Prize - Special Commendation

    Dr Nicola Fairchild (Recipient), Carol A. Taylor (Recipient), Angelo Benozzo (Recipient), Neil Carey (Recipient), Mirka Koro-Ljungberg (Recipient) & Constanse Elmenhorst (Recipient), 28 Oct 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  13. Recognition Award

    Dr Veronika Poniscjakova (Recipient), 20 Oct 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  14. 2020 Celia Brackenridge International Research Award

    Dr Beth Clarkson (Recipient), 12 Oct 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  15. Public Interest News List - inspirational journalism trainers

    Mr Paul Andrew Foster (Recipient), 7 Oct 2020

    Prize: National/international honour

  16. IEEE Best conference paper award

    Mr Mohamad Thabet (Recipient), Professor David Sanders (Recipient), Professor Victor Becerra (Recipient) & Dr Giles Tewkesbury (Recipient), 10 Sep 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  17. Best conference paper awarded at the IEEE Conference on Intelligent Systems.

    Professor David Sanders (Recipient), 9 Sep 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  18. Fellow of the Institute of Mathematics & Its Applications (FIMA)

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 7 Sep 2020

    Prize: Election to learned society

  19. National Teaching Fellowship

    Dr Stephen Corbett (Recipient), 6 Aug 2020

    Prize: Fellowship awarded competitively

  20. University Teaching Fellow

    Dr Brian Jay Frederick (Recipient), 5 Jun 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  21. Innovative Ideas to Solve Real World Problems related to Covid-19

    Dr Samuel Robson (Recipient), 3 Jun 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  22. Academic Health Sciences Centre – AHSC Competition

    Dr Paul Gorczynski (Recipient), Jun 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  23. Research Project Fund

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Jun 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  24. Carlsberg Foundation Grant

    Dr Ben Davies (Recipient), 28 May 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  25. Fellow of the Geological Society of America

    Professor Rob Strachan (Recipient), 18 May 2020

    Prize: Election to learned society

  26. Decolonising the Curriculum Competition

    Mr Guido Robazza (Recipient), Dr Matt Smith (Recipient) & Dr Jacqueline Priego-Hernandez (Recipient), 6 May 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  27. Official Selection of the 2020 Art of Brooklyn Film Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 5 May 2020

    Prize: National/international honour

  28. Philip Abrams Memorial Prize

    Dr Anna Bull (Recipient), 23 Apr 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  29. Innovative Ideas To Solve Real World Problems Related To Covid-19: Health & Wellbeing Theme Funding

    Dr Samuel Robson (Recipient), Dr Garry Scarlett (Recipient), Miss Angela Helen Beckett (Recipient), Sharon Glaysher (Recipient) & Professor Anoop Chauhan (Recipient), 16 Apr 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  30. Fellow of the Royal Society of Biology

    Professor John McGeehan (Recipient), 15 Apr 2020

    Prize: Election to learned society

  31. Writing the Hollywood Renaissance: Screenwriting and American Film, 1967-1980

    Dr Oliver Gruner (Recipient), 6 Apr 2020

    Prize: Fellowship awarded competitively

  32. Innovative response to Covid - Health & Wellbeing Theme Funding

    Dr Paul Gorczynski (Recipient), Apr 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  33. Royal Television Society Award - Best Comedy Entertainment

    Mr Ben Thompson (Recipient), 6 Mar 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  34. Fellow of the Royal Society of Chemistry

    Professor John McGeehan (Recipient), 28 Feb 2020

    Prize: Election to learned society

  35. Best Reviewer of Human Resource Development Review (HRDR) in 2019

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Feb 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  36. DCQE "Decolonising the Curriculum" competition

    Dr Matt Smith (Recipient) & Mr Guido Robazza (Recipient), 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  37. External Examiner

    Dr Robert James (Recipient), 2020

    Prize: Appointment

  38. Faculty Research and Dissemination ECR prize

    Dr Napoleon Xanthoulis (Recipient), 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  39. Finalist in the Mars Society Competition 2020

    Miquel Banchs-Piqué (Recipient), 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  40. King's College Cambridge Research Fellowship

    Dr Johannes Noller (Recipient), 2020

    Prize: Fellowship awarded competitively

  41. Membership of International Solar Energy Society

    Dr Sourav Khanna (Recipient), 2020

    Prize: National/international honour

  42. Springer Nature Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2020

    Prize: National/international honour

  43. Top 50 Cited Paper in the Assembly Automation Journal

    Professor David Sanders (Recipient), Yong Chai Tan (Recipient), Ian Rogers (Recipient) & Dr Giles Tewkesbury (Recipient), 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  44. VC Award

    Mr Charlie Watts (Recipient), 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  45. 2019
  46. Portsmouth Society Design Awards 2019

    Mr Francis Graves (Recipient), 12 Dec 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  47. The Coach Best New B

    Mr Francis Graves (Recipient), 12 Dec 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  48. Editor's Pick of the Month

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 1 Dec 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  49. STEM Research Project of the Year 2019

    Professor John McGeehan (Recipient), 28 Nov 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  50. Advancing Theory, Research, and Practice of Workplace Coaching

    Yi-Ling Lai (Recipient), Silja Kotte (Recipient), Carolin Graßmann (Recipient) & Gil Bozer (Recipient), 7 Nov 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  51. Official Selection for the Philip K. Dick European Science Fiction Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 31 Oct 2019

    Prize: National/international honour

  52. Chartered Psychologist

    Dr Chad Witcher (Recipient), 28 Oct 2019

    Prize: Election to learned society

  53. IAA SETI Permanent Committee Member

    Dr Stephen Webb (Recipient), 23 Oct 2019

    Prize: Appointment

  54. IEEE SMC conference 2019 best paper finalist

    Dongjoe Shin (Recipient), 9 Oct 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  55. Special award-Best track

    Dr Moufida Sadok (Recipient), 27 Sep 2019

    Prize: National/international honour

  56. Best Presentation Award

    Mr Dario Pedrabissi (Recipient), 22 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  57. Student Experience Excellence Award

    Mahmoud Elmarzouky (Recipient), 11 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  58. Student Experience Excellence Awards 2018/19

    Ms Rebecca Nicolaides (Recipient), 11 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  59. Secretary of Association for the Study of Literature and the Environment (UK & I)

    Rosamund Paice (Recipient), 6 Sep 2019

    Prize: Election to learned society

  60. First Supervisor for ESRC Funded PhD

    Dr George Ackers (Recipient), 1 Sep 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  61. University of Portsmouth CCI Award

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  62. Best Student Paper Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 27 Aug 2019

    Prize: National/international honour

  63. IEEE Outstanding Leadership Award

    Professor Hui Yu (Recipient), 23 Aug 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  64. Fellowship of the Jewish Historical Society of England

    Benjamin Dew (Recipient), 12 Aug 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  65. Official Selection for the Buenos Aires Film Festival 2019

    Mr Paul Charisse (Recipient), 9 Aug 2019

    Prize: National/international honour

  66. Winner of Outstanding Paper in the 2019 Emerald Literati Awards

    Professor Becky Milne (Recipient), 8 Aug 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  67. National Teaching Fellow

    Professor Jane Creaton (Recipient), 5 Aug 2019

    Prize: National/international honour

  68. Best Presentation Award

    Miss Nikhaela Wicks (Recipient), Aug 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  69. Highly Commended in the 2019 Emerald Literati Award

    Professor Ashraf Labib (Recipient), Aug 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  70. The 2018 Philip M. Taylor IAMHIST-Routledge Prize

    Dr Penny Chalk (Recipient), 15 Jul 2019

    Prize: National/international honour

  71. Recognition award

    Professor Claire Nee (Recipient), 10 Jul 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  72. Visiting Fellowship to State University of Sao Paulo

    Professor Dylan Jones (Recipient) & Rogerio Oliveira (Recipient), 2 Jul 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  73. Official Selection in the Buenos Aires Film Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 1 Jul 2019

    Prize: National/international honour

  74. Royal Society Wolfson Fellowship

    Professor Adam Amara (Recipient), 1 Jul 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  75. The Philip M. Taylor IAMHIST-Routledge Prize for the Best Article by a New Scholar

    Dr Penny Chalk (Recipient), 1 Jul 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  76. UFHRD Teaching and Learning Prize 2019

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 24 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  77. People's choice award

    Sara Eileen Zadrozny (Recipient), 20 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  78. Three minutes thesis - Festival of Doctoral Research

    Miquel Banchs-Piqué (Recipient), 20 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  79. Tweet your thesis - First prize

    Mrs Sue Rourke (Recipient), 20 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  80. Winner of the 3 Minute Thesis Competition

    Deborah Ann Parker Kinch (Recipient), 20 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  81. Best Three minutes thesis

    Miquel Banchs-Piqué (Recipient), 18 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  82. Best Research Output

    Mr Ritanjan Das (Recipient), 17 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  83. Bus and Law Faculty (joint) Best Paper 2019

    Dr Michael Connolly (Recipient), 17 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  84. NewTek Award for Best Factual Content

    Mr Charlie Watts (Recipient), 11 Jun 2019

    Prize: National/international honour

  85. NewTek Award for Best Live Content

    Mr Charlie Watts (Recipient), 11 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  86. Director's Merit Award

    Professor Jim Briggs (Recipient), 4 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  87. Arts Council National Lottery Project Grant

    Mr Guido Robazza (Recipient), 1 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  88. University of Portsmouth NEST

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  89. Academic Excellence Award 2019

    Professor Lorraine Hope (Recipient), Jun 2019

    Prize: National/international honour

  90. Early Career Conference Bursary Scheme

    Yi-Ling Lai (Recipient), Jun 2019

    Prize: National/international honour

  91. European Journal of Training and Development - Best International Paper, 2019

    Professor Valerie Anderson (Recipient) & Heather Short (Recipient), Jun 2019

    Prize: National/international honour

  92. Psychology Textbook of the Year 2018

    Yvonne Shell (Recipient), 1 May 2019

    Prize: National/international honour

  93. Taiwan Foundation for Democracy International Visiting Fellowship

    Dr Isabelle Cheng (Recipient), 26 Apr 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  94. Maria Skłodowska-Curie PhD Fellowship

    Mr Sree Harsha Bandaru (Recipient), 15 Apr 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  95. American Educational Research Association (2019) International Travel Award

    Dr Nicola Fairchild (Recipient), 5 Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  96. Vice Chancellor's Award for Excellence

    Mr Rod Jeffcote (Recipient), 2 Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  97. Vice Chancellor's Commendation for Excellence

    Dr Karl Bell (Recipient), 2 Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  98. Vice-Chancellor’s Commendation for Excellence

    Mr Dan McCabe (Recipient), 2 Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  99. JSPS International Fellowships

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), Apr 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  100. Vice-Chancellor’s Award for Excellence

    Dr Paul Gorczynski (Recipient), Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  101. Visiting Research Fellow

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Apr 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  102. Taiwan Foundation for Democracy International Fellowship

    Dr Isabelle Cheng (Recipient), 30 Mar 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  103. Associate Fellow of the Higher Education Academy

    Chianu Dibia (Recipient), 25 Mar 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  104. Enterprise Educators Award

    Mr Gavin Knight (Recipient), 14 Mar 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  105. Top downloaded article in Journal of Physiology

    Dr Joseph Costello (Recipient), 10 Mar 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  106. British Council Biotechnology Mission Delegation to India

    Pattanathu Rahman (Recipient), 1 Mar 2019

    Prize: National/international honour

  107. International Scholar in Residence

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Mar 2019

    Prize: National/international honour

  108. Royal Television Society Awards - Student Awards Nomination

    Mr Ben Thompson (Recipient) & Mr Johnny Lochland (Recipient), 15 Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  109. UK Film Festival 2018 3 Minute Script Competition

    Ms Niki Wakefield (Recipient), 15 Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  110. Chartered Scientist

    Marie Oldfield (Recipient), 13 Feb 2019

    Prize: Election to learned society

  111. Top downloaded article in the Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports

    Dr Joseph Costello (Recipient), 10 Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  112. Featured in ‘CF a year in review’ article

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  113. The Case Centre’s Case Writing Scholarship - International award £1,000

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  114. Recognition Award

    Ms Estelle Taylor (Recipient), 22 Jan 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  115. Ida Pfeiffer Professor

    Dr Daniel Whalen (Recipient), 15 Jan 2019

    Prize: Appointment

  116. 2nd English Women's Awards 2019

    Mrs Zoe Elizabeth Smale Cadwell (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  117. Alan Moon Memorial Prize for Best Paper at UFHRD Conference 2019

    Heather Short (Recipient), 2019

    Prize: National/international honour

  118. Best International Paper

    Heather Short (Recipient), 2019

    Prize: National/international honour

  119. Best PhD Paper Award

    Dr Menelaos Tasiou (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  120. British Sociological Assocation Philip Abrams Memorial Prize (SHORTLISTED)

    Emily Nicholls (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  121. JIAS 2020 Writing Fellowship

    Dr Olivia Rutazibwa (Recipient), 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  122. STFC Ernest Rutherford Fellowship

    Dr Johannes Noller (Recipient), 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  123. Thematic Research Innovation Fund Fellowship

    Dr Joanne Preston (Recipient), 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  124. Top 100 Cited Papers in Assembly Automation Journal

    Professor David Sanders (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  125. UoP Vice-Chancellor's Award nomination

    Mr Ian Tapster (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  126. Winston Churchill Memorial Trust Fellowship

    Mrs Zoe Elizabeth Smale Cadwell (Recipient), 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  127. 2018
  128. Themes Research and Innovation Fund (TRIF) Strategic Fellowship

    Dr Chad Witcher (Recipient), 21 Dec 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  129. Listed as one of 25 most popular TED talks of 2018

    Dr Stephen Webb (Recipient), 12 Dec 2018

    Prize: National/international honour

  130. Listed by TED's Curator as a Top 10 TED talk of 2018

    Dr Stephen Webb (Recipient), 12 Dec 2018

    Prize: National/international honour

  131. Fellow of the Royal Historical Society

    Professor Deborah Sugg Ryan (Recipient), 6 Dec 2018

    Prize: Election to learned society

  132. Angel Award of Historic England

    Dr Milena Metalkova-Markova (Recipient) & Darren Barker (Recipient), 27 Nov 2018

    Prize: National/international honour

  133. Glossop Medal

    Kevin Privett (Recipient), 14 Nov 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  134. Best Paper Award from the 9th International Conference on Intelligent Systems

    Dr Edward Smart (Recipient), Dr Hongjie Ma (Recipient), David Brown (Recipient) & David Garrity (Recipient), 9 Nov 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  135. CES GSRN Best ECR Paper Award

    Lucie Fremlova (Recipient), 3 Nov 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  136. Bronze Prize

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), Dr Benjamin Aziz (Recipient) & Jeyong Jung (Recipient), 26 Oct 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  137. OS Editor Pick

    Dr Le Bo (Recipient), 1 Oct 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  138. Best UK University Engineering Project Tutor

    Professor David Sanders (Recipient), Oct 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  139. Sino-UK Delegation to Wuhan and Beijing (China)

    Pattanathu Rahman (Recipient), 18 Sep 2018

    Prize: National/international honour

  140. RMS Steering Committee

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Sep 2018

    Prize: Election to learned society

  141. National Teaching Fellow

    Karen Heard-Laureote (Recipient), 31 Aug 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  142. AAPS 2018 Best Abstract Award

    Dolores Remedios Serrano Lopez (Recipient), Raquel Fernandez-Garcia (Recipient), Anne Marie Healy (Recipient) & Dr Katerina Lalatsa (Recipient), 1 Aug 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  143. 2018 Ursula Gielen Global Psychology Book Award

    Professor Kim A. Bard (Recipient) & Heidi Keller (Recipient), Aug 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  144. British Association of Sport and Exercise Sciences Expert Statement Grant

    Dr Paul Gorczynski (Recipient), Aug 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  145. Outstanding Student Abstract Award

    Dr Latha Davda (Recipient), 26 Jul 2018

    Prize: National/international honour

  146. 3-Minute PhD Competition at the 14th BAL Postgraduate Research Student Conference

    Chianu Dibia (Recipient), 19 Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  147. Best Newcomer Award 2018

    Dr Marnie Myrna Lovejoy (Recipient), 11 Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  148. 2018 Emerald Literati Awards.

    Dr Paul Gorczynski (Recipient) & Dr Wendy Sims-Schouten (Recipient), 4 Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  149. Emerald Outstanding Paper 2018

    Professor Mark Button (Recipient), Alison Wakefield (Recipient) & Dr David William James Shepherd (Recipient), 1 Jul 2018

    Prize: National/international honour

  150. Student Experience Excellence Award 2018: Best Newcomer Award 2018

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  151. University of Portsmouth Poster Prize

    Mrs Caroline Cox (Recipient), Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  152. What will happen when the high-performance computing centre is connected to the production line in real time?

    Dr Hongjie Ma (Recipient), Ann Swift (Recipient), Dr Edward Smart (Recipient) & David Brown (Recipient), 27 Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  153. 2018 AASP Doctoral Dissertation Award

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 22 Jun 2018

    Prize: National/international honour

  154. Most Excellent Order of the British Empire

    Professor David Sanders (Recipient), 8 Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  155. University of Portsmouth NEST award winner

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  156. University of Portsmouth Vice Chancellors Award for Excellence

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  157. Vice-Chancellor's Recognition Award

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 23 May 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  158. Newton Utafiti Researcher Links Bilateral Workshop - Kenya

    Mr Manish Malik (Recipient), 15 May 2018

    Prize: National/international honour

  159. Professional Statistician

    Marie Oldfield (Recipient), 8 May 2018

    Prize: Election to learned society

  160. Awarded Order of Mercy Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 1 May 2018

    Prize: National/international honour

  161. Santander Mobility Award

    Derry James Taylor (Recipient), 1 May 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  162. Fellow of the Institute of Physics (FInstP)

    Dr Melvin Vopson (Recipient), May 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  163. Nomination, Student-Led Teaching Awards: Extra Mile Award

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), May 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  164. Vice-Chancellor’s Award for Excellence

    Dr Mick Harper (Recipient), Mrs Kirsten Farrell-Savage (Recipient), Mrs Lucy Dobson (Recipient), Lucy Bailey (Recipient), Mr Samuel Tarrant (Recipient), Jack Roster (Recipient), Mr Ashley Neve (Recipient), Mr Nicholas John Clark (Recipient), Mr Andy Jones (Recipient), Jennifer Ruth O'Neill (Recipient), Rebekka Gray (Recipient), Clare Jackson (Recipient), Haijing Zhang (Recipient), Harry Lawrence (Recipient), Noel Kithakye (Recipient), Mercedes Boyd (Recipient), Nathan Mather (Recipient), Rachel Stevens (Recipient), Louise Walker (Recipient), Cathy Armstrong (Recipient) & Nigel Jones (Recipient), 30 Apr 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  165. Fellow

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 26 Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  166. Fellow

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 26 Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  167. Learning on Screen Awards

    Ms Jenn Feray (Recipient), 26 Apr 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  168. Chartered Statistician

    Marie Oldfield (Recipient), 18 Apr 2018

    Prize: Election to learned society

  169. APEX Fellowships - FHEA

    Miss Sandra Zellmer (Recipient), 12 Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  170. World Ship Society Travel Bursary

    Dr Matthew Heaslip (Recipient), 7 Apr 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  171. AERA International Travel Award

    Jane Elizabeth Flood (Recipient), Apr 2018

    Prize: National/international honour

  172. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Marine Joly (Recipient), Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  173. International Award for Excellence

    James Thompson (Recipient) & Daniel Coslett (Recipient), 30 Mar 2018

    Prize: National/international honour

  174. Lewis Walpole Library Fellowship

    Benjamin Dew (Recipient), 16 Mar 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  175. Best Presentation Award

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 14 Mar 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  176. Awarded the 2018 Julia J. Henderson International Award

    Professor Karen Johnston (Recipient), 12 Mar 2018

    Prize: National/international honour

  177. Julia J. Henderson Award

    Professor Karen Johnston (Recipient), 12 Mar 2018

    Prize: National/international honour

  178. Awarded PGR Training Fund

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Mar 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  179. Impact Accelerator Award

    Dr Cressida Bowyer (Recipient), Mar 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  180. Royal Television Society Awards - Student Awards [NOMINATION - BEST DRAMA]

    Mr Ben Thompson (Recipient), Barnaby Boulton Boulton (Recipient), Svilen Slavov (Recipient) & Matthew Lewis (Recipient), 23 Feb 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  181. NewTek Best UK Content

    Mr Charlie Watts (Recipient), 21 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  182. NewTek Tutor of the Year

    Mr Charlie Watts (Recipient), 21 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  183. Western Front Association Postgraduate Research Award

    Dr Matthew Heaslip (Recipient), 18 Feb 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  184. Virtus Interpress Best Emperical Papers Collection

    Mamdouh Al-Faryan (Recipient), 13 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  185. University of Portsmouth's Outstanding Supervisor of the Year Award (2017-18)

    Dr Karl Bell (Recipient), 8 Feb 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  186. The Students' Union Awards for Excellence in Learning & Teaching

    Mr Manish Malik (Recipient), 1 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  187. NewTek Best Student Content Award 2018

    Mr Charlie Watts (Recipient), 11 Jan 2018

    Prize: National/international honour

  188. NewTek Tutor of the Year

    Mr Charlie Watts (Recipient), 11 Jan 2018

    Prize: National/international honour

  189. UPSU Award

    Dr Matt Parker (Recipient), Jan 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  190. Shorlisted (final 6) for Lofti Zadeh Best Paper Award at ICMLC 2018

    Han Liu (Recipient), Dr Ella Haig (Recipient) & Weiliang Ding (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  191. Award for Best Animation at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  192. Award for Best Editing at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  193. Award for Best Score at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  194. Award of Excellence at the ”One Reeler Short Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  195. BaL Faculty best phd supervisor

    Professor Munir Maniruzzaman (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  196. Best Associate Editor Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2018

    Prize: National/international honour

  197. Best Paper Award

    Dr Giota Papadimitri (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  198. Best Paper Award

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  199. Best Paper Award at the 17th IEEE Networking and Computing Applications Conference (IEEE NCA) 2018

    Mr Oluwatobi Fajana (Recipient), Gareth Owenson (Recipient) & Dr Ella Haig (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  200. Best Paper award in Banking

    Dr Giota Papadimitri (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  201. Best Paper in the "SME Growth & Performance: Quantitative Perspectives" Track

    Sreevas Sahasranamam (Recipient), Dr Ekaterina Murzacheva (Recipient) & Jonathan Levie (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  202. Best Phd Supervisor

    Professor Munir Maniruzzaman (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  203. British Educational Research Association Early Career Research Award

    Yuwei Xu (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  204. EU Horizon 2020 Marie Sklodowska-Curie Actions International Fellowship

    Dr Ed Stoddard (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  205. FISBS

    Dr Timothy Exell (Recipient), 2018

    Prize: National/international honour

  206. Fellow of Higher Education Academy

    Steven Gray (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  207. Fellow of Royal Society of Arts (FRSA)

    Pattanathu Rahman (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  208. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Chad Witcher (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  209. Inspiring Teacher Award

    Dr Vijay Vyas (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  210. Lewis Penny Medal

    Dr Clare Boston (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  211. Official Selection for the “Festival de Cine de Madrid”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  212. Outstanding Teaching Award (Shortlisted)

    Dr Lee Oakley (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  213. PUBLONS Peer Review Awards 2018

    Professor Kim A. Bard (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  214. Senior Fellow

    Mrs Sue Rourke (Recipient), 2018

    Prize: Appointment

  215. Senior Fellow of the Higher Education Academy

    Professor Ashraf Labib (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  216. Sir Geoffrey Bateman Scholarship: for the study of the theory and practice of nursing care

    Carrie Hamilton (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  217. Student Experience Excellence Award

    Dr Menelaos Tasiou (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  218. TRIF strategic Fellowship

    Dr Jurgita Zekonyte (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  219. The British Psychological Society Book Award 2018 for Textbook of the Year

    Yvonne Shell (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  220. University of Portsmouth Oustanding Supervisor Award 2017/18

    Dr Peter Howell (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  221. Vice-Chancellor’s Awards for Excellence

    Dr Matt Smith (Recipient), Dr Erika Elizabeth Hughes (Recipient) & Mr Walid Benkhaled (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  222. iIIRG Best Student Research Presentation

    Charlotte Adele Hudson (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  223. 2017
  224. The Students' Union Awards for Excellence in Learning & Teaching

    Mr Manish Malik (Recipient), 20 Dec 2017

    Prize: National/international honour

  225. University of St Andrews Deans List Award

    Derry James Taylor (Recipient), 7 Dec 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  226. Visiting Fellow

    Miss Caroline Strevens (Recipient), 13 Nov 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  227. Distinguished Scientist

    Dr Christine Berberich (Recipient), 11 Nov 2017

    Prize: National/international honour

  228. Excellence in Learning & Teaching

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Nov 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  229. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [NOMINATION]

    Mr Ben Thompson (Recipient), Matthew Lewis (Recipient) & John Feuell (Recipient), 19 Oct 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  230. Regio Star awards - Innovative support for bio-entrepreneurs (BBEPP - TeeGene Biotech Ltd. Case Study)

    Pattanathu Rahman (Recipient), 16 Oct 2017

    Prize: National/international honour

  231. Fellow

    Matthew Weait (Recipient), 12 Oct 2017

    Prize: Election to learned society

  232. 2017 Division of Sport and Exercise Psychology PhD Award

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 30 Aug 2017

    Prize: National/international honour

  233. Outstanding Paper Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 17 Aug 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  234. Travelship for 2017 AAPS Annual Meeting and Exposition

    Dr Katerina Lalatsa (Recipient), 9 Aug 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  235. Visiting fellowship

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 8 Aug 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  236. Associateship of The Royal Photographic Society

    Mr Paul Michael Gilmour (Recipient), 1 Aug 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  237. Fellow, Higher Education Academy

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), Aug 2017

    Prize: Election to learned society

  238. Outstanding achievement and contribution to the field of dentistry in UK

    Dr Latha Davda (Recipient), 30 Jun 2017

    Prize: National/international honour

  239. Research Dissemination

    Dr Tom Smith (Recipient), 30 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  240. Vice Chancellor's Recognition Award

    Mrs Anna Limpens (Recipient), 21 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  241. Oral Presentation prize

    Thomas Llewelyn Jones (Recipient), 16 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  242. University of Portsmouth UPSU Teaching and Learning Awards

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  243. Recognition Award

    Dr Marine Joly (Recipient), Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  244. Research Spotlight Runner-Up Prize

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 25 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  245. Robin Davies Dental Care Professional Research Award

    Dr Joanne Brindley (Recipient), 25 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  246. Growth or a fixed mindset? What difference does it make to the success of a student teacher?

    Charlotte Meierdirk (Recipient), 23 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  247. Point of Light Award

    Dr Catherine McNamara (Recipient), 17 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  248. College of Policing Bursary funding award

    Mr Paul Michael Gilmour (Recipient), 30 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  249. Best Paper Award

    Shahin Gelareh (Recipient), 29 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  250. Student & Staff Collaboration Award 2017 Winner

    Mr Dan McCabe (Recipient), 26 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  251. Teaching Award (Shortlisted Nominee)

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 26 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  252. UPSU Best Postgraduate Lecturer

    Dr Sara Hadleigh-Dunn (Recipient), 20 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  253. 5 minutes with... Dr Pattanathu Rahman, Chairman and Director of TeeGene

    Pattanathu Rahman (Recipient), 7 Apr 2017

    Prize: National/international honour

  254. Certificate of Outstanding Contribution in Reviewing (Journal of Cystic Fibrosis)

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  255. Certificate of Outstanding Contribution in Reviewing (Journal of Cystic Fibrosis)

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  256. Short-Term Visiting Fellowship

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), Apr 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  257. FRSA

    Dr Mark Field (Recipient), 1 Mar 2017

    Prize: Election to learned society

  258. PFHEA

    Dr Mick Harper (Recipient), 18 Jan 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  259. Certificate of reviewing

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Jan 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  260. Ajunct Faculty Award

    Dr Marnie Myrna Lovejoy (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  261. Best 1st Year PhD Student Paper

    Dr Malik Haddad (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  262. Best Poster Presentation

    Dr Fatema Sameh Said Zaghloul (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  263. Dorothy Harris Memorial Award

    Dr Chris Wagstaff (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  264. Emerald

    Dr Sarah Turnbull (Recipient) & Dr Liza Howe-Walsh (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  265. Fellow of The Royal Historical Society

    Steven Gray (Recipient), 2017

    Prize: Election to learned society

  266. Highly Commended Literati Award

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  267. Honorary Research Fellow

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2017

    Prize: Appointment

  268. Honorary Secretary of Association of Law Teachers

    Mrs Charlotte Harrison (Recipient), 2017

    Prize: Election to learned society

  269. Nomination for Best Personal Tutor at the University of Portsmouth

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  270. Shorlisted (final 6) for Lofti Zadeh Best Paper Award at ICMLC 2017

    Han Liu (Recipient), Dr Ella Haig (Recipient) & Weiliang Ding (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  271. Short-listed for the Alan Moon Memorial Prize for Best Paper

    Heather Short (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  272. The Barto Dos Santos Memorial Award

    Dr Dana Ariel (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  273. The Esmond Bequest: for continuing education

    Carrie Hamilton (Recipient), 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  274. 2016
  275. Senior Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Graham Wall (Recipient), 5 Dec 2016

    Prize: National/international honour

  276. Awarded fellowship

    Dr Gianluca Tozzi (Recipient), 28 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  277. Recognition Award

    Ms Estelle Taylor (Recipient), 21 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  278. Senior Fellow of the HEA

    Dr Wendy Sims-Schouten (Recipient), 20 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  279. International Severe Asthma Forum (ISAF) Travel Grant

    Thomas Llewelyn Jones (Recipient), 17 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  280. Taiwan Fellowship

    Dr Isabelle Cheng (Recipient), 15 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  281. Vice-chancellor’s Recognition Award

    Dr Vijay Vyas (Recipient), 10 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  282. Editorial Advisor, The London Magazine

    Holly Howitt-Dring (Recipient), 1 Nov 2016

    Prize: Appointment

  283. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [WINNER]

    Mr Ben Thompson (Recipient), 19 Oct 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  284. Hampshire Constabulary Response and Patrol Certificate of Congratulations

    Nathan Hall (Recipient), 3 Oct 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  285. Newton Advanced Fellowship

    Gong-Bo Zhao (Recipient), 1 Oct 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  286. Fellow of the Royal Society of Chemistry

    Dr Marta Roldo (Recipient), 8 Sep 2016

    Prize: Election to learned society

  287. PhD studentship award

    Miss Nikhaela Wicks (Recipient), 1 Sep 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  288. Associate Fellowship

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 8 Aug 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  289. 2016 International Conference on Hospitality, Leisure, Sports, and Tourism Outstanding Paper Award

    Faruk Alaeddinoglu (Recipient), Nuray Turker (Recipient) & Ali Can (Recipient), 14 Jul 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  290. Kent University Rotary Prize

    Samuel James Patrick (Recipient), 14 Jul 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  291. The Tom Williamson Award

    Professor Aldert Vrij (Recipient), 20 Jun 2016

    Prize: National/international honour

  292. UFHRD Teaching and Learning Prize Winner

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 8 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  293. 23rd Most Influential Person in Security and Fire 2016

    Professor Mark Button (Recipient), 7 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  294. 3rd Most Influential Person in Security and Fire 2016

    Alison Wakefield (Recipient), 7 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  295. British Psychological Society National Psychobiology Undergraduate Project Prize

    Derry James Taylor (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  296. British Psychological Society Wessex Branch Best Undergraduate Dissertation Prize

    Derry James Taylor (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  297. Fellow of the Institute of Materials Minerals and Mining (FIMMM)

    Dr Stephanie Barnett (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Election to learned society

  298. University of Portsmouth Prize for Exceptional Contribution to Research

    Derry James Taylor (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  299. Nairn Wilson Award for excellence in teaching and innovation

    Dr Latha Davda (Recipient), Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  300. Narrative Solutions: Fresh Start Project

    Dr Simon Edwards (Recipient), 31 May 2016

    Prize: Appointment

  301. Short-listed, Student-Led Teaching Awards: Inspirational Teaching

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), May 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  302. Overall Impact Award 2016 Shortlisted

    Mr Dan McCabe (Recipient), 28 Apr 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  303. Teaching and Learning Awards 2016: Postgraduate Choice – Runner up

    Dr Michael Harkins (Recipient), 28 Apr 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  304. University of Portsmouth, Student Union Learning and Teaching Awards

    Dr Paul Smith (Recipient), 28 Apr 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  305. Travel Fund by the Language, Learning and Technology SIG (LLT), IATEFL

    Vasiliki-Celia Antoniou (Recipient), 23 Apr 2016

    Prize: National/international honour

  306. Principal Fellow Higher Education Academy

    Karen Heard-Laureote (Recipient), 12 Apr 2016

    Prize: National/international honour

  307. Nominated for election to role of President of British Psychological Society

    Dee Anand (Recipient), 1 Apr 2016

    Prize: Election to learned society

  308. Newton-Mexican Academy of Science Mobility Fellowship

    Professor Jerome Swinny (Recipient), 30 Mar 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  309. Teesside University's Enterprise Project of the Year 2016

    Pattanathu Rahman (Recipient), 29 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  310. Fellow of the Leadership Foundation

    Karen Heard-Laureote (Recipient), 23 Mar 2016

    Prize: National/international honour

  311. ILW Superhero Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 23 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  312. Staff Entrepreneurial spirit of the year 2016 Winner

    Mr Dan McCabe (Recipient), 15 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  313. Award for Outstanding Professional Services

    Dr Beatriz Lopez (Recipient), 1 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  314. Killam Fellowship, Dalhousie University

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), 1 Mar 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  315. Visiting Professorship

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 8 Feb 2016

    Prize: Appointment

  316. Best Student Paper Award

    Dr Vineet Vajpayee (Recipient), 1 Feb 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  317. Santander UK Postgraduate Research Award

    Dr Matthew Heaslip (Recipient), 1 Feb 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  318. Ramsay Medal

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), 5 Jan 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  319. "Best Development" Award at the Silver Dollar Film Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  320. 2016 IEEE CIS Outstanding TAMD Paper

    Dr Iris Nomikou (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  321. 2016 Outstanding Paper Award

    Dr Awad Ibrahim (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  322. Best Paper Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  323. British Association for Applied Linguistics Book Prize

    Dr Mario Saraceni (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  324. British High Commission Delegation to New Zealand

    Pattanathu Rahman (Recipient), 2016

    Prize: National/international honour

  325. Chair of the Engineering Group of the Geological Society

    Dave Giles (Recipient), 2016

    Prize: Appointment

  326. Critical Writing Award 2016

    Catherine Harper (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  327. Excellence in Research to practice

    Chris Brown (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  328. Excellence in Teaching & Learning Award – Postgraduate Choice

    Dr Simone Gumtau (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  329. FHEA

    Dr Mark Field (Recipient), 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  330. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Peter Howell (Recipient), 2016

    Prize: National/international honour

  331. Fellow, Royal Astronomical Society

    Dr Philip Benson (Recipient), 2016

    Prize: Election to learned society

  332. Feminist and Women’s Studies Association Student Essay Prize 2016

    Emily Nicholls (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  333. Honorary Research Fellowship

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2016

    Prize: Appointment

  334. Jeffrey V. Bennett Outstanding International Research award

    Chris Brown (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  335. Nomination for Best Paper Award ICMLC 2016

    Han Liu (Recipient) & Dr Ella Haig (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  336. Research Council UK Delegation to India

    Pattanathu Rahman (Recipient), 2016

    Prize: National/international honour

  337. Textile Society Critical Writing Award 2016 (joint winner)

    Catherine Harper (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  338. Women's History Network Book Prize

    Dr Natalya Vince (Recipient), 2016

    Prize: National/international honour

  339. 2015
  340. Fellow of the British Psychological Society

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 10 Dec 2015

    Prize: Election to learned society

  341. RIBA President's Award for Practice-located research 2015

    Walter Menteth (Recipient), 2 Dec 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  342. RIBA President's Medal for Research 2015

    Walter Menteth (Recipient), 2 Dec 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  343. Times Higher Education Award for Employer Engagement

    Dr Paul Smith (Recipient), 24 Nov 2015

    Prize: National/international honour

  344. iCURE program award

    Wendy Powell (Recipient), 19 Nov 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  345. 2015: Improving Care with Technology

    Professor David Prytherch (Recipient), 18 Nov 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  346. Won the HSJ ‘Improving Care with Technology’ award

    Professor Jim Briggs (Recipient), 18 Nov 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  347. Fellow

    Professor Karen Johnston (Recipient), Nov 2015

    Prize: National/international honour

  348. IEEE Senior Membership

    Wendy Powell (Recipient), 24 Oct 2015

    Prize: Election to learned society

  349. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [NOMINATION & RUNNER UP]

    Mr Ben Thompson (Recipient) & Lawrence Fish (Recipient), 19 Oct 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  350. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Helen Ringrow (Recipient), 15 Oct 2015

    Prize: Appointment

  351. Best Paper Award

    Mr Chris Milner (Recipient), 14 Oct 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  352. Awarded PhD Studentship

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Sep 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  353. Women in Security Awards

    Alison Wakefield (Recipient), Sep 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  354. Best Oral Presentation

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 15 Aug 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  355. Female Entrepreneurship in Qatar (Nominated)

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Marios Katsoulides (Recipient), 11 Aug 2015

    Prize: National/international honour

  356. The best critical doctoral dissertation award

    Dr Hamid Foroughi (Recipient), 4 Aug 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  357. Mature Teachers Award for Excellence in Dental Education

    Professor Chris Louca (Recipient), Aug 2015

    Prize: National/international honour

  358. Best ERS Papers Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 24 Jul 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  359. Excellence in Teaching Award (ETA)

    Vasiliki-Celia Antoniou (Recipient), 18 Jul 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  360. Taiwan Fellowship

    Dr Isabelle Cheng (Recipient), 17 Jul 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  361. Civilian Ebola Medal

    Mr Rory Wenman Miles (Recipient), Jul 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  362. Best Paper in Session Award

    Dr James Smith (Recipient), 9 Jun 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  363. UFHRD Teaching and Learning Prize First Place

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 3 Jun 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  364. Knowledge Services Award for leadership of Applied Research

    Dr Adam Cox (Recipient), 1 Jun 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  365. Teaching Award (Nominee)

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 27 May 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  366. WG3 Leader, MI-NET.

    William Lee (Recipient), 6 May 2015

    Prize: Appointment

  367. APEX Teaching Award 2015

    Dr Matthew Anderson (Recipient), May 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  368. Tim Johns Scholarship Recipient, BALEAP conference

    Vasiliki-Celia Antoniou (Recipient), 2 Apr 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  369. Staff Entrepreneurial spirit of the year 2015 Runner up

    Mr Dan McCabe (Recipient), 19 Mar 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  370. Winner of Staff Entrepreneurial Spirit Award

    Dr Begona Rodriguez De Cespedes (Recipient), 15 Mar 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  371. APEX Fellowships - FHEA

    Dr Jackie Batey (Recipient), 16 Jan 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  372. Senior Fellow of the Higher Education Academy

    Maureen O'Neill (Recipient), 15 Jan 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  373. APS Fellow

    Dr Hartmut Blank (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  374. Allied Health Professions Research Public Health Research competition winner 2015

    Emily Nicholls (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  375. Best Monologue

    Bernie Byrnes (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  376. Best Newcomer Award 2015

    Ms Cheryl Buck (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  377. Best Play

    Bernie Byrnes (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  378. Best poster

    Hannah Liversedge (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  379. British Commission for Maritime History Doctoral prize for the best doctoral thesis, 2014

    Steven Gray (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  380. DV Mission 48 hour Film Festival

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  381. Emerald Literati Network 2015 Awards for Excellence

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  382. Emerging Scholar (Educational Change SIG)

    Chris Brown (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  383. Excellence in Teaching Award (student nomination)

    Dr Lisa Sugiura (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  384. Fellow of the Royal Geographical Society

    Steven Gray (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  385. Fellowship

    Dr Chee Khian Sim (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  386. IChemE – Best Business Start-up award (Runner-up)

    Pattanathu Rahman (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  387. Indo-UN Pin

    Vijay Pereira (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  388. Industrial Biotechnology Leadership Forum Award

    Pattanathu Rahman (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  389. Irish Institute of Training and Development Bursary for Best PhD Papers

    Heather Short (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  390. Medipex NHS Innovation and Awards and Showcase 2015

    Emily Nicholls (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  391. Natwest Venus Award Finalist

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  392. Outstanding Learner Support - Nominee

    Dr Stephen Pearse (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  393. Portsmouth Business School Three MInute Thesis Award 2015

    Heather Short (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  394. Positive Overall Impact - Runner Up

    Dr Stephen Pearse (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  395. Ranked 4th in IFSEC Global Top 50 Most Influential People in Security and Fire 2015

    Alison Wakefield (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  396. Senior Fellow

    Dr Isobel Ryder (Recipient), 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  397. Young Researcher Award

    Dr Banu Lokman (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  398. 2014
  399. VINNMER Marie Curie Incoming

    Jagriti Tanwar (Recipient), 18 Dec 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  400. Principal Fellow (HEA)

    Professor Sherria Hoskins (Recipient), Dec 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  401. Top-Journal-Article Award

    Nikos Antonakakis (Recipient), Dec 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  402. Top–Journal–Article Award

    Nikos Antonakakis (Recipient), Dec 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  403. 2014: Clinical Research Impact

    Professor David Prytherch (Recipient), 21 Nov 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  404. iCreate Business Fellowship

    Pattanathu Rahman (Recipient), 20 Nov 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  405. Became Chartered Member (CMILT)

    Dr Graham Wall (Recipient), 14 Nov 2014

    Prize: National/international honour

  406. Fellow of The Higher Education Academy

    Dr Akiko Sakamoto (Recipient), 20 Oct 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  407. Senior Fellowship Status - HEA

    Dr Chris Mills (Recipient), 1 Oct 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  408. Fellow of the Royal Historical Society

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), Oct 2014

    Prize: Election to learned society

  409. UK-US Fulbright Commission All-Disciplines Award

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), 1 Sep 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  410. Visiting Fellowship

    Professor Susanne Marten-Finnis (Recipient), 1 Sep 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  411. Emerald Best International Symposium Award Winner

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Dr Sarah Turnbull (Recipient), 6 Aug 2014

    Prize: National/international honour

  412. Associate Member of Instituition of Chemical Engineers (AMIChemE)

    Pattanathu Rahman (Recipient), 1 Aug 2014

    Prize: Election to learned society

  413. RIBA National Councillor

    Walter Menteth (Recipient), Aug 2014

    Prize: Appointment

  414. FAPSESP Visiting fellowship UNESP

    Professor Dylan Jones (Recipient), Jul 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  415. Outstanding Service Award

    Dr Kanad Kulkarni (Recipient), 5 Jun 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  416. Wiley Best Paper Award

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), Jun 2014

    Prize: National/international honour

  417. Networking Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), Feb 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  418. Outstanding Paper Award - PCR Journal Paper Awards.

    Professor David Sanders (Recipient), 1 Jan 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  419. Associate Fellow of the British Psychological Society

    Yvonne Shell (Recipient), 2014

    Prize: Election to learned society

  420. Awarded Leverhulme Trust Senior Research Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  421. Awarded the top grade of 'Outstanding' for KTP Number KTP007935

    Dr Edward Smart (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  422. Best Family Event

    Bernie Byrnes (Recipient), 2014

    Prize: National/international honour

  423. Best Feedback

    Mr Nipan Maniar (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  424. Clough Medal

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  425. DV Mission 48 Film festival

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  426. Emerald Literati Network 2014 Awards for Excellence

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2014

    Prize: National/international honour

  427. Fellow - West Africa Institute

    Dr Ed Stoddard (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  428. Fellow of Chartered Institute of Marketing

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2014

    Prize: Election to learned society

  429. Fellow of the Royal Society of Arts, UK (FRSA)

    Professor Joan Farrer (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  430. First Prize: IstructE Young Researcher's Conference

    Dr Laurie Clough (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  431. First Prize: Normale school. University hall (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  432. First Prize: Park of Angels (Architecture Call)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  433. Non-Executive Director, HMCPSI

    Dr Jacki Tapley (Recipient), 2014

    Prize: Appointment

  434. Post Doctoral Fellowship Freie Universitat Berlin

    Dr Ed Stoddard (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  435. Postgraduate Tutor Award

    Dr Isobel Ryder (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  436. Royal Commission for the Exhibition of 1851 Fellowship

    Dr Johannes Noller (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  437. Student Led Teaching Awards

    Dr Stephanie Bennett (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  438. Travel Grant Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  439. Trustee for Aurora New Dawn

    Dr Jacki Tapley (Recipient), 2014

    Prize: Appointment

  440. “Snow Wolf Cup” at North East Asia animation festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  441. 2013
  442. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Melvin Vopson (Recipient), 25 Oct 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  443. Recognition Award

    Louise Turner (Recipient), 21 Oct 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  444. Katharine Briggs Award - winner in 2013

    Dr Karl Bell (Recipient), Oct 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  445. Doctorate Full Scholarship

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Sep 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  446. Chief of Defence Staff Scolar in Strategy

    Mal Craghill (Recipient), 23 Jul 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  447. Kent University Coorperative Prize

    Samuel James Patrick (Recipient), 1 Jul 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  448. Award for Outstanding Animation

    Mr Paul Charisse (Recipient), 30 Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  449. Senior Member of IEEE

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 29 Jun 2013

    Prize: Election to learned society

  450. Jean Monnet Chair of European Integration

    Karen Heard-Laureote (Recipient), 15 Jun 2013

    Prize: National/international honour

  451. The Alan Moon Memorial Prize (Shortlisted)

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 6 Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  452. The French History article prize 2013

    Ed Naylor (Recipient), 1 Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  453. Fellow member (FHEA, reference PR063899)

    Ane Ripoll-Zarraga (Recipient), Jun 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  454. Associate Fellow at Higher Education Authority

    Joanna Warson (Recipient), Apr 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  455. RTS Award - Best Student Factual

    Mr Charlie Watts (Recipient), 14 Feb 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  456. National Teaching Fellowship (HEA)

    Professor Sherria Hoskins (Recipient), Feb 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  457. AHRC Fellowship

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 1 Jan 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

Previous 1 2 Next