Skip to content

Prizes

  1. 2016
  2. Fellow of the Royal Society of Chemistry

    Dr Marta Roldo (Recipient), 8 Sep 2016

    Prize: Election to learned society

  3. Newton Advanced Fellowship

    Gong-Bo Zhao (Recipient), 1 Oct 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  4. Hampshire Constabulary Response and Patrol Certificate of Congratulations

    Nathan Hall (Recipient), 3 Oct 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  5. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [WINNER]

    Mr Ben Thompson (Recipient), 19 Oct 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. Editorial Advisor, The London Magazine

    Holly Howitt-Dring (Recipient), 1 Nov 2016

    Prize: Appointment

  7. Vice-chancellor’s Recognition Award

    Dr Vijay Vyas (Recipient), 10 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  8. Taiwan Fellowship

    Dr Isabelle Cheng (Recipient), 15 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  9. International Severe Asthma Forum (ISAF) Travel Grant

    Thomas Llewelyn Jones (Recipient), 17 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. Senior Fellow of the HEA

    Dr Wendy Sims-Schouten (Recipient), 20 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  11. Recognition Award

    Ms Estelle Taylor (Recipient), 21 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  12. Awarded fellowship

    Dr Gianluca Tozzi (Recipient), 28 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  13. Senior Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Graham Wall (Recipient), 5 Dec 2016

    Prize: National/international honour

  14. 2017
  15. Ajunct Faculty Award

    Dr Marnie Myrna Lovejoy (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  16. Best Poster Presentation

    Miss Fatema Sameh Said Zaghloul (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  17. Dorothy Harris Memorial Award

    Dr Chris Wagstaff (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  18. Emerald

    Dr Sarah Turnbull (Recipient) & Dr Liza Howe-Walsh (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  19. Fellow of The Royal Historical Society

    Steven Gray (Recipient), 2017

    Prize: Election to learned society

  20. Highly Commended Literati Award

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  21. Honorary Research Fellow

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2017

    Prize: Appointment

  22. Honorary Secretary of Association of Law Teachers

    Mrs Charlotte Harrison (Recipient), 2017

    Prize: Election to learned society

  23. Nomination for Best Personal Tutor at the University of Portsmouth

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  24. Shorlisted (final 6) for Lofti Zadeh Best Paper Award at ICMLC 2017

    Han Liu (Recipient), Dr Ella Haig (Recipient) & Weiliang Ding (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  25. Short-listed for the Alan Moon Memorial Prize for Best Paper

    Dr Heather Short (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  26. The Barto Dos Santos Memorial Award

    Dr Dana Ariel (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  27. The Esmond Bequest: for continuing education

    Ms Caroline Jane Hamilton (Recipient), 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  28. Certificate of reviewing

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Jan 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  29. PFHEA

    Dr Mick Harper (Recipient), 18 Jan 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  30. FRSA

    Dr Mark Field (Recipient), 1 Mar 2017

    Prize: Election to learned society

  31. Certificate of Outstanding Contribution in Reviewing (Journal of Cystic Fibrosis)

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  32. Certificate of Outstanding Contribution in Reviewing (Journal of Cystic Fibrosis)

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  33. Short-Term Visiting Fellowship

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), Apr 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  34. UPSU Best Postgraduate Lecturer

    Dr Sara Hadleigh-Dunn (Recipient), 20 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  35. Student & Staff Collaboration Award 2017 Winner

    Mr Dan McCabe (Recipient), 26 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  36. Teaching Award (Shortlisted Nominee)

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 26 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  37. Best Paper Award

    Shahin Gelareh (Recipient), 29 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  38. Point of Light Award

    Dr Catherine McNamara (Recipient), 17 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  39. Growth or a fixed mindset? What difference does it make to the success of a student teacher?

    Charlotte Meierdirk (Recipient), 23 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  40. Research Spotlight Runner-Up Prize

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 25 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  41. Robin Davies Dental Care Professional Research Award

    Dr Joanne Brindley (Recipient), 25 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  42. Recognition Award

    Dr Marine Joly (Recipient), Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  43. University of Portsmouth UPSU Teaching and Learning Awards

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  44. Oral Presentation prize

    Thomas Llewelyn Jones (Recipient), 16 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  45. Vice Chancellor's Recognition Award

    Mrs Anna Limpens (Recipient), 21 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  46. Outstanding achievement and contribution to the field of dentistry in UK

    Mrs Latha Davda (Recipient), 30 Jun 2017

    Prize: National/international honour

  47. Research Dissemination

    Dr Tom Smith (Recipient), 30 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  48. Fellow, Higher Education Academy

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), Aug 2017

    Prize: Election to learned society

  49. Visiting fellowship

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 8 Aug 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  50. Travelship for 2017 AAPS Annual Meeting and Exposition

    Dr Katerina Lalatsa (Recipient), 9 Aug 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  51. Outstanding Paper Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 17 Aug 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  52. 2017 Division of Sport and Exercise Psychology PhD Award

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 30 Aug 2017

    Prize: National/international honour

  53. Fellow

    Professor Matthew Weait (Recipient), 12 Oct 2017

    Prize: Election to learned society

  54. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [NOMINATION]

    Mr Ben Thompson (Recipient), Matthew Lewis (Recipient) & John Feuell (Recipient), 19 Oct 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  55. Excellence in Learning & Teaching

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Nov 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  56. Distinguished Scientist

    Dr Christine Berberich (Recipient), 11 Nov 2017

    Prize: National/international honour

  57. Visiting Fellow

    Miss Caroline Strevens (Recipient), 13 Nov 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  58. University of St Andrews Deans List Award

    Derry James Taylor (Recipient), 7 Dec 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  59. The Students' Union Awards for Excellence in Learning & Teaching

    Mr Manish Malik (Recipient), 20 Dec 2017

    Prize: National/international honour

  60. 2018
  61. Shorlisted (final 6) for Lofti Zadeh Best Paper Award at ICMLC 2018

    Han Liu (Recipient), Dr Ella Haig (Recipient) & Weiliang Ding (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  62. Award for Best Animation at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  63. Award for Best Editing at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  64. Award for Best Score at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  65. Award of Excellence at the ”One Reeler Short Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  66. Best Associate Editor Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2018

    Prize: National/international honour

  67. Best Paper Award

    Miss Giota Papadimitri (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  68. Best Paper Award

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  69. Best Paper award in Banking

    Miss Giota Papadimitri (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  70. Best Paper in the "SME Growth & Performance: Quantitative Perspectives" Track

    Sreevas Sahasranamam (Recipient), Dr Ekaterina Murzacheva (Recipient) & Jonathan Levie (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  71. British Educational Research Association Early Career Research Award

    Yuwei Xu (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  72. FISBS

    Dr Timothy Exell (Recipient), 2018

    Prize: National/international honour

  73. Fellow of Higher Education Academy

    Steven Gray (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  74. Fellow of Royal Society of Arts (FRSA)

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  75. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Chad Witcher (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  76. Inspiring Teacher Award

    Dr Vijay Vyas (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  77. Lewis Penny Medal

    Dr Clare Boston (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  78. Official Selection for the “Festival de Cine de Madrid”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  79. Outstanding Teaching Award (Shortlisted)

    Dr Lee Oakley (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  80. PUBLONS Peer Review Awards 2018

    Professor Kim A. Bard (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  81. Senior Fellow

    Mrs Sue Rourke (Recipient), 2018

    Prize: Appointment

  82. Senior Fellow of the Higher Education Academy

    Professor Ashraf Labib (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  83. Student Experience Excellence Award

    Mr Menelaos Tasiou (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)