Skip to content

Prizes

  1. 2018
  2. Award for Best Editing at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. Award for Best Score at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  4. Award of Excellence at the ”One Reeler Short Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  5. BaL Faculty best phd supervisor

    Professor Munir Maniruzzaman (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. Best Associate Editor Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2018

    Prize: National/international honour

  7. Best Paper Award

    Dr Giota Papadimitri (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  8. Best Paper Award

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  9. Best Paper Award at the 17th IEEE Networking and Computing Applications Conference (IEEE NCA) 2018

    Mr Oluwatobi Fajana (Recipient), Gareth Owenson (Recipient) & Dr Ella Haig (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. Best Paper award in Banking

    Dr Giota Papadimitri (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  11. Best Paper in the "SME Growth & Performance: Quantitative Perspectives" Track

    Sreevas Sahasranamam (Recipient), Dr Ekaterina Murzacheva (Recipient) & Jonathan Levie (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  12. Best Phd Supervisor

    Professor Munir Maniruzzaman (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  13. British Educational Research Association Early Career Research Award

    Yuwei Xu (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  14. EU Horizon 2020 Marie Sklodowska-Curie Actions International Fellowship

    Dr Ed Stoddard (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  15. FISBS

    Dr Timothy Exell (Recipient), 2018

    Prize: National/international honour

  16. Fellow of Higher Education Academy

    Steven Gray (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  17. Fellow of Royal Society of Arts (FRSA)

    Pattanathu Rahman (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  18. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Chad Witcher (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  19. Inspiring Teacher Award

    Dr Vijay Vyas (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  20. Lewis Penny Medal

    Dr Clare Boston (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  21. Official Selection for the “Festival de Cine de Madrid”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  22. Outstanding Teaching Award (Shortlisted)

    Dr Lee Oakley (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  23. PUBLONS Peer Review Awards 2018

    Professor Kim A. Bard (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  24. Senior Fellow

    Mrs Sue Rourke (Recipient), 2018

    Prize: Appointment

  25. Senior Fellow of the Higher Education Academy

    Professor Ashraf Labib (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  26. Sir Geoffrey Bateman Scholarship: for the study of the theory and practice of nursing care

    Carrie Hamilton (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  27. Student Experience Excellence Award

    Dr Menelaos Tasiou (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  28. TRIF strategic Fellowship

    Dr Jurgita Zekonyte (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  29. The British Psychological Society Book Award 2018 for Textbook of the Year

    Yvonne Shell (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  30. University of Portsmouth Oustanding Supervisor Award 2017/18

    Dr Peter Howell (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  31. Vice-Chancellor’s Awards for Excellence

    Dr Matt Smith (Recipient), Dr Erika Elizabeth Hughes (Recipient) & Mr Walid Benkhaled (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  32. iIIRG Best Student Research Presentation

    Charlotte Adele Hudson (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  33. 2017
  34. The Students' Union Awards for Excellence in Learning & Teaching

    Mr Manish Malik (Recipient), 20 Dec 2017

    Prize: National/international honour

  35. University of St Andrews Deans List Award

    Derry James Taylor (Recipient), 7 Dec 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  36. Visiting Fellow

    Miss Caroline Strevens (Recipient), 13 Nov 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  37. Distinguished Scientist

    Dr Christine Berberich (Recipient), 11 Nov 2017

    Prize: National/international honour

  38. Excellence in Learning & Teaching

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Nov 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  39. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [NOMINATION]

    Mr Ben Thompson (Recipient), Matthew Lewis (Recipient) & John Feuell (Recipient), 19 Oct 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  40. Regio Star awards - Innovative support for bio-entrepreneurs (BBEPP - TeeGene Biotech Ltd. Case Study)

    Pattanathu Rahman (Recipient), 16 Oct 2017

    Prize: National/international honour

  41. Fellow

    Matthew Weait (Recipient), 12 Oct 2017

    Prize: Election to learned society

  42. 2017 Division of Sport and Exercise Psychology PhD Award

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 30 Aug 2017

    Prize: National/international honour

  43. Outstanding Paper Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 17 Aug 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 ...17 Next