Skip to content

Prizes

  1. 1982
  2. Student Prize

    Professor Kim A. Bard (Recipient), 1982

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. 1985
  4. Kodak Prize for best 3rd year undergraduate project

    Tara Dean (Recipient), 1985

    Prize: Prize (including medals and awards)

  5. 1988
  6. Retail Research Analyst

    Alan Hallsworth (Recipient), 1988

    Prize: Appointment

  7. Harvey Milk Scholarship

    Dr Brian Jay Frederick (Recipient), 1 Jun 1988

    Prize: Prize (including medals and awards)

  8. 1989
  9. UK National Secretary

    Professor Rob Strachan (Recipient), 1989

    Prize: Appointment

  10. 1990
  11. 1991
  12. Fellow of Royal Astronomical Society

    Professor David Wands (Recipient), 1991

    Prize: Fellowship awarded competitively

  13. Best Student Award

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jun 1991

    Prize: Prize (including medals and awards)

  14. Member

    Kay Peggs (Recipient), Sep 1991

    Prize: Appointment

  15. Best Student Award

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 1991

    Prize: Prize (including medals and awards)

  16. 1992
  17. 1994
  18. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Sep 1994

    Prize: Appointment

  19. 1995
  20. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Mar 1995

    Prize: Appointment

  21. Awarded Territorial Decoration TD

    Professor David Sanders (Recipient), 1 Jul 1995

    Prize: National/international honour

  22. Board of examiners prize

    Louise Turner (Recipient), 21 Nov 1995

    Prize: Prize (including medals and awards)

  23. 1996
  24. National Literary Award

    Bernie Byrnes (Recipient), 1996

    Prize: Prize (including medals and awards)

  25. TC White Visiting Scholar

    Dr Latha Davda (Recipient), 1996

    Prize: National/international honour

  26. “Prix du Quebec”

    Alan Hallsworth (Recipient), 1996

    Prize: Prize (including medals and awards)

  27. 1997
  28. Member of Institute of Physics

    Dr Philip Benson (Recipient), 1997

    Prize: Appointment

  29. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Apr 1997

    Prize: Appointment

  30. 1998
  31. Chartered Forensic Psychologist

    Professor Becky Milne (Recipient), 1998

    Prize: Election to learned society

  32. Colyer-Fergusson Award

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 1998

    Prize: Prize (including medals and awards)

  33. Fellow of Geological Society

    Professor Craig Storey (Recipient), 1998

    Prize: Fellowship awarded competitively

  34. Senior Research Fellow

    Professor Kim A. Bard (Recipient), 1998

    Prize: Fellowship awarded competitively

  35. Best Paper in the journal of computing in systems and engineering

    Professor David Sanders (Recipient), 11 Apr 1998

    Prize: Prize (including medals and awards)

  36. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jun 1998

    Prize: Appointment

  37. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 1998

    Prize: Appointment

  38. 1999
  39. Encouragement Bursary

    Bernie Byrnes (Recipient), 1999

    Prize: Prize (including medals and awards)

  40. Housing Design Award 1999

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 1999

    Prize: Prize (including medals and awards)

  41. NHS Health Services Challenge HSJ Award for Creativity

    Tara Dean (Recipient), 1999

    Prize: National/international honour

  42. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 1999

    Prize: Appointment

  43. Departmental Representative

    Kay Peggs (Recipient), Sep 1999

    Prize: Appointment

  44. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 1999

    Prize: Appointment

  45. 2000
  46. Associate Fellow at British Psychological Society

    Professor Kim A. Bard (Recipient), 2000

    Prize: Fellowship awarded competitively

  47. Civic Trust Award 2000

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2000

    Prize: Prize (including medals and awards)

  48. Fellow

    Dr Isobel Ryder (Recipient), 2000

    Prize: Fellowship awarded competitively

  49. Fellow of the The Higher Education Academy

    Professor David Sanders (Recipient), 2000

    Prize: Election to learned society

  50. Housing Design Award 2000

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2000

    Prize: Prize (including medals and awards)

  51. UK National Correspondent

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2000

    Prize: Appointment

  52. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2000

    Prize: Appointment

  53. 2001
  54. Award: Premio DedaloMinosse

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  55. Fellow at The Higher Education Academy

    Professor David Andress (Recipient), 2001

    Prize: Fellowship awarded competitively

  56. Fellow at The Royal Historical Society

    Professor David Andress (Recipient), 2001

    Prize: Fellowship awarded competitively

  57. Geological Society Engineering Group Award

    Dave Giles (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  58. Geological Society of London Engineering Group Award

    Dave Giles (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  59. Housing Design Award 2001

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  60. Housing Design Award 2001

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  61. Member

    Professor Gary Fones (Recipient), 2001

    Prize: Appointment

  62. RIBA Award 2001

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  63. Sto Render Awards 2001

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  64. The Emily Dickinson International Society’s Scholar in Amherst Award

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  65. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2001

    Prize: Appointment

  66. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2001

    Prize: Appointment

  67. Member of the Order of Robotic Engineers

    Professor David Sanders (Recipient), 18 May 2001

    Prize: National/international honour

  68. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Aug 2001

    Prize: Appointment

  69. Mid-career Prize for Scientific Contribution to the Field

    Vasu Reddy (Recipient), 9 Sep 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  70. 2002
  71. AHRC Doctoral Award Funding

    Dr Christopher Pittard (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  72. Awarded Queen's Golden Jubilee Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  73. Chartered Physicist (C.Phys.)

    Dr Philip Benson (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  74. Civic Trust Award 2002

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  75. Civic Trust Awards 2002 Commendation

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  76. Hairline Highlight

    Bernie Byrnes (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  77. The Palaeontological Association

    Dr Nic Minter (Recipient), 2002

    Prize: Appointment

  78. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  79. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  80. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  81. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Feb 2002

    Prize: Appointment

  82. 2003
  83. Fellow Institute of Physics

    Professor David Wands (Recipient), 2003

    Prize: Fellowship awarded competitively

  84. Housing Design Award 2003

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  85. Most Excellent Order of the British Empire

    Dr Giles Tewkesbury (Recipient), 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  86. Senior Member of the IEEE

    Professor Victor Becerra (Recipient), 2003

    Prize: Election to learned society

  87. Stanley Smith Undergraduate Prize in Palaeontology (University of Bristol)

    Dr Nic Minter (Recipient), Jul 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  88. 2004
  89. Awarded Melvin Jones Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  90. Awarded NATO Research Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2004

    Prize: Fellowship awarded competitively

  91. Civic Trust Award 2004

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  92. Copeland Fellowship at Amherst College during Spring Semester

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 2004

    Prize: Fellowship awarded competitively

  93. The Band Trust Travel Scholarship: for the study quality improvement

    Carrie Hamilton (Recipient), 2004

    Prize: Fellowship awarded competitively

  94. UK National Correspondent

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2004

    Prize: Appointment

  95. Young researcher Award

    Dr Marine Joly (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  96. Royal Television Society Award: Sound - Entertainment Non-Drama Production.

    Mr Steve Whitford (Recipient), 1 Mar 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  97. Member

    Kay Peggs (Recipient), Jul 2004

    Prize: Appointment

  98. 2005
  99. Award for Excellence

    Dr Trudy Barber (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  100. Awarded Paul Harris Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  101. Awarded Volunteer Reserves Service Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  102. EU Marie-Curie Outgoing International Research Fellow

    Dr Philip Benson (Recipient), 2005

    Prize: National/international honour

  103. Elected to Associate Fellow

    Professor Becky Milne (Recipient), 2005

    Prize: Election to learned society

  104. Housing Design Awards 2005

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  105. Internship at Université Paris 12, France

    Dr Ella Haig (Recipient), 2005

    Prize: Fellowship awarded competitively

  106. Winner of SFRA 36th Annual Conference Graduate Essay Award

    Dr Rebecca Janicker (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  107. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2005

    Prize: Appointment

  108. Member of the Royal Pharmaceutical Society

    Dr Marta Roldo (Recipient), 24 Jan 2005

    Prize: Election to learned society

  109. Finalist at 2nd Seoul International Bookarts Fair 2005

    Dr Jackie Batey (Recipient), Jun 2005

    Prize: National/international honour

  110. National Teaching Fellow

    Professor Jane Creaton (Recipient), 31 Aug 2005

    Prize: National/international honour

  111. BASES accredited (Supervised Experience)

    Dr Chris Mills (Recipient), 1 Sep 2005

    Prize: Fellowship awarded competitively

  112. First Graduate Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 18 Sep 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  113. Humboldt Research Fellowship

    Dr Arseni Goussev (Recipient), 1 Oct 2005

    Prize: Fellowship awarded competitively

  114. 2006
  115. Became Fellow of The Higher Education Academy

    Professor John Williams (Recipient), 2006

    Prize: Fellowship awarded competitively

  116. Best Project Award

    Dr Ella Haig (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  117. European Award for Languages

    Ms Tanya Riordan (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  118. Fellow

    Peter Rowley (Recipient), 2006

    Prize: Election to learned society

  119. First Prize: Teatro della Misericordia Vinci (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  120. MSc by research Scholarship Award

    Dr Ella Haig (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  121. VanArsdel Prize

    Dr Christopher Pittard (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  122. British Academy Overseas Conference Grant

    Professor Lincoln Geraghty (Recipient), 1 Jan 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  123. Coleman Prize for thesis

    Professor Lisa Jack (Recipient), Jun 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  124. Fellow

    Dr Mick Harper (Recipient), Jun 2006

    Prize: National/international honour

  125. Merit Honorarium

    Louise Turner (Recipient), 22 Jun 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  126. 2007
  127. Chartered Scientist

    Professor Becky Milne (Recipient), 2007

    Prize: Election to learned society

  128. Enterprise Fellow

    Mr Nipan Maniar (Recipient), 2007

    Prize: Appointment

  129. Fellow of Higher Education Academy

    Justin Smith (Recipient), 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  130. Fellow of the Higher Education Academy

    Professor Lincoln Geraghty (Recipient), 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  131. G. C. Fisher Prize awarded for BSc dissertation

    Dr Mark Hardiman (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  132. Kirsty Brown Memorial Fund

    Peter Rowley (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  133. Learning and Teaching Fellow

    Mr Nipan Maniar (Recipient), 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  134. Overseas Research Studentship Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  135. PhD Scholarship Award

    Dr Ella Haig (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  136. Higher Education Academy Fellowship

    Ms Ros Simms (Recipient), 9 Mar 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  137. Nomination- Most Outstanding Full Time Faculty of the Year

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), May 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  138. ACCID-Associació Catalana de Comptabilitat i Direcció

    Ane Ripoll-Zarraga (Recipient), Jun 2007

    Prize: Appointment

  139. Selected to represent British Bookarts on V&A website

    Dr Jackie Batey (Recipient), Jun 2007

    Prize: National/international honour

  140. Best Research Paper Award

    Pratik Modi (Recipient), 4 Jul 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  141. Distinction Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 9 Aug 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  142. Beca de Movilidad, Spanish Ministry of Education and Science

    Dr Yvonne Rueckert (Recipient), 1 Sep 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  143. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Marta Roldo (Recipient), 4 Oct 2007

    Prize: Election to learned society

  144. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2007

    Prize: Appointment

  145. 2008
  146. Awarded the Zwicky Prize Fellowship

    Professor Adam Amara (Recipient), 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  147. Best Paper in Intelligent Mobility (co-author).

    Professor David Sanders (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  148. Best Student Paper

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  149. British Homes Award 2008

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  150. Civic Trust Awards 2008

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  151. Fellow

    Professor Mike Tipton (Recipient), 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  152. Global Management Challenge

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  153. Winner of Brunel Uni Poster Presentation Award

    Professor Joanna Wakefield-Scurr (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  154. 2nd KES International Symposium (KES-AMSTA-08) - Best Paper Award

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 26 Mar 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  155. Best PhD student paper prize

    Mainul Haque (Recipient), 1 Apr 2008

    Prize: National/international honour

  156. Honorary Treasurer

    Professor Lisa Jack (Recipient), May 2008

    Prize: Appointment

  157. PhD Commendation and Faculty Prize Nomination (University of Bristol)

    Dr Nic Minter (Recipient), Jul 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  158. Recently Qualified Researcher Award

    Dr Jenny Burbage (Recipient), Sep 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  159. PhD scholarship

    Dr Yvonne Rueckert (Recipient), 1 Sep 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  160. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Oct 2008

    Prize: Appointment

  161. Fellowship status of the HEA

    Dr Chris Mills (Recipient), 1 Nov 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  162. Awarded the second runner up prize

    Pratik Modi (Recipient), 20 Nov 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  163. 2009
  164. AHRC Doctoral Award Funding

    Dr Stephen Crabbe (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  165. Awarded the Tom Williamson; ACPO Award

    Professor Becky Milne (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  166. Best Competition Paper

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  167. Best Reviewer Award

    Pratik Modi (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  168. Building for Life Silver Award 2009

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  169. Fellow

    Professor Gary Fones (Recipient), 2009

    Prize: Fellowship awarded competitively

  170. First Prize: Design of two city squares (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  171. Global Management Challenge

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  172. Honorary Research Fellow

    Professor Craig Storey (Recipient), 2009

    Prize: Appointment

  173. Landcrab

    Mr Johnny Lochland (Recipient), 2009

    Prize: National/international honour

  174. Philip Leverhulme Prize

    Professor Kazuya Koyama (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  175. Probation Award

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  176. Registered Practitioner Forensic Psychology

    Professor Becky Milne (Recipient), 2009

    Prize: Election to learned society

  177. Travel Grant

    Peter Rowley (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  178. University of Portsmouth Enterprise Award

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  179. Winner of Sportesse, Best Presentation Award

    Professor Joanna Wakefield-Scurr (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  180. Royal Television Society Awards - Student Awards [WINNER - BEST FACTUAL]

    Mr Ben Thompson (Recipient) & James Harrison (Recipient), 23 Feb 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  181. Cozzarelli Prize

    Dr Leanne Proops (Recipient), Karen McComb (Recipient) & David Reby (Recipient), 26 Apr 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  182. Post-doctoral fellowship

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 31 May 2009

    Prize: Fellowship awarded competitively

  183. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jun 2009

    Prize: Appointment

  184. Landcrab

    Mr Johnny Lochland (Recipient), Jun 2009

    Prize: National/international honour

  185. ComercialiSE program sponsored by HEFCE and SEEDA runner-up Business Plan

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  186. National Teaching Award Winner

    Mr Manish Malik (Recipient), 1 Jun 2009

    Prize: National/international honour

  187. 9th Industrial Conference on Data Mining (ICDM) 2009 - Best Paper Award

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 20 Jul 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  188. Runner-up prize in the Society for the Study of French History’s annual competition

    Joanna Warson (Recipient), Sep 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  189. Member of the working party on non-audit services

    Tony Hines (Recipient), Oct 2009

    Prize: Election to learned society

  190. Bicentenary prize

    Peter Rowley (Recipient), Dec 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  191. HEIF Award

    Dr Charlotte Boyce (Recipient) & Dr Paraic Finnerty (Recipient), 17 Dec 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  192. Awarded the first runner up prize

    Pratik Modi (Recipient), 20 Dec 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  193. 2010
  194. Awardee of Daiwa-Adrian Prize jointly with Prof Misao Sasaki (Kyoto)

    Professor David Wands (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  195. Best PhD Student Paper Award KES 2010

    Dr Ella Haig (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  196. Cultural Olympiad Inspire Mark ‘Dysarticulate 1

    Jon Adams (Recipient), 2010

    Prize: National/international honour

  197. Daiwa Adrian Award

    Professor Kazuya Koyama (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  198. Fellow of Association of American Geographers

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  199. Fellow of Higher Education Academy

    Miss Caroline Strevens (Recipient), 2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  200. Fellow of Royal Geographical Society

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  201. Fellow, Geological Society of London

    Dr Philip Benson (Recipient), 2010

    Prize: Appointment

  202. First Prize: Cagliari Sports Hall (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  203. Member of Association of Law Teachers

    Miss Caroline Strevens (Recipient), 2010

    Prize: Election to learned society

  204. Member of Peer Review College

    Professor Gary Fones (Recipient), 2010

    Prize: Appointment

  205. Prof Tom Reilly Doctoral Thesis of the year

    Dr Heather Massey (Recipient), 2010

    Prize: National/international honour

  206. Third Prize: Multipurpose Complex Portoscuso (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  207. Visiting Research Fellow

    Sean Roberts (Recipient), 2010

    Prize: National/international honour

  208. Young Scientist Award of the Physical Society of Japan

    Professor Kazuya Koyama (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  209. Delegation to Thailand

    Maria Olea (Recipient) & Pattanathu Rahman (Recipient), 10 Feb 2010

    Prize: National/international honour

  210. Best oral presentation (SkyScan User Meeting)

    Dr Nic Minter (Recipient), 21 Apr 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  211. Miller Prize

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), Jun 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  212. Vice Chairman

    Alison Wakefield (Recipient), Jun 2010

    Prize: Appointment

  213. Bill Jenkins Prize

    Miss Nikhaela Wicks (Recipient), 1 Jun 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  214. Chief Scientific Adviser's Commendation

    Mal Craghill (Recipient), 21 Jun 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  215. ALT Google Apps for Teaching and Learning

    Mr Manish Malik (Recipient), 1 Aug 2010

    Prize: National/international honour

  216. 4-year scholarship

    Dr Tarek Teba (Recipient), 19 Aug 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  217. Scholarship for LLM studies at UCL

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Sep 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  218. Member of German Aviation Research Society

    Ane Ripoll-Zarraga (Recipient), Oct 2010

    Prize: Election to learned society

  219. 2011
  220. Angelo Della Riccia Fellowship 2011 Award

    Matteo Fasiello (Recipient), 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  221. Ashley Prize

    Sean Roberts (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  222. Awarded Operational Service Medal for Afghanistan

    Professor David Sanders (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  223. BASES fellowship

    Professor Joanna Wakefield-Scurr (Recipient), 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  224. Best Reviewer Award

    Pratik Modi (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  225. Cultural Olympiad Inspire Mark ‘Dysarticulate 2

    Jon Adams (Recipient), 2011

    Prize: National/international honour

  226. Honorable Mention: Nalles Sports Hall (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  227. Human Kinetics, Best Poster

    Dr Jenny Burbage (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  228. Member of the FIG taskforce on surveyors and the climate change

    Isaac Boateng (Recipient), 2011

    Prize: Appointment

  229. Teaching Award

    James Ost (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  230. Tendring Design Award 2011

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  231. Visiting Research Fellow

    Sean Roberts (Recipient), 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  232. Early Career Researcher Award

    Denise Hill (Recipient), 1 Jan 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  233. Best Research Paper Award

    Pratik Modi (Recipient), 5 Jan 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  234. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Feb 2011

    Prize: Appointment

  235. Royal Society for the encouragement of Arts, Manufactures and Commerce

    Bernie Byrnes (Recipient), 15 Mar 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  236. Long Beach Pride Scholarship

    Dr Brian Jay Frederick (Recipient), 20 May 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  237. XIV ICEE 2nd Place Student Award - Poster Presentation

    Dr Gemma Milligan (Recipient), Jul 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  238. H.T.A. Whiting Undergraduate Dissertation Prize

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 30 Aug 2011

    Prize: National/international honour

  239. Best Student Poster Award

    Dr Jenny Burbage (Recipient), Sep 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  240. Chartered Physicist (CPhys) of the Institute of Physics

    Dr Melvin Vopson (Recipient), Sep 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  241. Fellowship

    Professor Richard Thelwell (Recipient), 4 Sep 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  242. Funded PhD Workshop

    Dr Thomas Webb (Recipient), 5 Sep 2011

    Prize: National/international honour

  243. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Oct 2011

    Prize: Appointment

  244. Best Book Award (Academic Monograph) 2008-2011

    Vasu Reddy (Recipient), 4 Dec 2011

    Prize: National/international honour

  245. 2012
  246. Awarded Queen’s Diamond Jubilee Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  247. Best Paper Award

    Dr Awad Ibrahim (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  248. Coke Medal

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  249. Cultural Olympiad Brand status for ‘Look About’

    Jon Adams (Recipient), 2012

    Prize: National/international honour

  250. Fellow of Higher Education Academy

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  251. Fellow of the RSA Awarded

    Jon Adams (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  252. First Prize: Ecologic Hotel (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  253. First Prize: Figline Valdarno Museum (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  254. Health Education England Simulation Fellowship

    Kirsty Harris (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  255. JSPS Postdoctoral Fellowship

    Dr Leanne Proops (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  256. Member of NERC college panel

    Dr Philip Benson (Recipient), 2012

    Prize: Appointment

  257. Short-listed for the Alan Moon Memorial Prize for Best Paper

    Heather Short (Recipient), 2012

    Prize: National/international honour

  258. Shortlisted for the Helal and Harries Prize

    Debbie Judith Risius (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  259. Won fellowship

    Professor Becky Milne (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  260. Fellow

    Kay Peggs (Recipient), Feb 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  261. Founder's Travel Award

    Professor Lincoln Geraghty (Recipient), 1 Mar 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  262. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Apr 2012

    Prize: Appointment

  263. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Apr 2012

    Prize: Appointment

  264. Executive Board Member

    Professor Karen Johnston (Recipient), Apr 2012

    Prize: Election to learned society

  265. Prize for Most Outstanding Paper in British Accounting Review 2011

    Professor Lisa Jack (Recipient), Apr 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  266. Top–Journal–Article Award

    Nikos Antonakakis (Recipient), Apr 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  267. SERCO-NPL Silver Medal

    Dr Melvin Vopson (Recipient), May 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  268. Best Freelance Radio Presenter

    Marie Oldfield (Recipient), 1 May 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  269. Department Outstanding Thesis Award

    Dr Brian Jay Frederick (Recipient), 23 May 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  270. Adjunct Fellow

    Professor Becky Milne (Recipient), Jun 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  271. Young Investigator Travel Grant Award

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 6 Jun 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  272. Neil Rackham Prize for the Dissemination of Research

    Dr Adam Cox (Recipient), 1 Jul 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  273. RIBA Research Trust Award

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 11 Jul 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  274. Post-doctoral fellowship

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 31 Aug 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  275. Member of Society of Legal Scholars

    Miss Caroline Strevens (Recipient), Sep 2012

    Prize: Election to learned society

  276. Research in Paris program of the City of Paris

    Dr Eszter Somogyi (Recipient), 1 Sep 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  277. Research Fellow

    Peter Rowley (Recipient), Oct 2012

    Prize: Appointment

  278. Higher Education Committee Member, National Association of Writing in Education

    Holly Howitt-Dring (Recipient), 1 Oct 2012

    Prize: Election to learned society

  279. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Jenny Burbage (Recipient), 5 Oct 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  280. AHRC Going Digital Project - CHASE Doctoral Training Funding

    Vasiliki-Celia Antoniou (Recipient), 10 Oct 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  281. Fellow of the Higher Education Academy

    Mrs Anna Limpens (Recipient), Nov 2012

    Prize: National/international honour

  282. Royal Microscopical Society Vice-Present's Fund Award

    Dr James Smith (Recipient), Nov 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  283. Canning Bicentenary Medal

    Dr James Smith (Recipient), Dec 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  284. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2012

    Prize: Appointment

  285. Top–Journal–Article Award

    Nikos Antonakakis (Recipient), Dec 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  286. 2013
  287. 2013 British Psychological Society Research Seminars Series

    Dr Karen Shalev Greene (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  288. Award: Galleria Energetica

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  289. Awarded NATO ISAF medal for operational military service with NATO

    Professor David Sanders (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  290. Chief of the Air Staff Fellowship

    Mal Craghill (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  291. Civic Trust Awards 2013

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  292. ESRC Full Doctoral Scholarship

    Dr Lee Oakley (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  293. Fellow of Higher Education Academy

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  294. Fellow of UK Higher Education Academy

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  295. Fellow of the IET

    Professor Victor Becerra (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  296. Fellow, Higher Education Academy

    Dr Philip Benson (Recipient), 2013

    Prize: Election to learned society

  297. First Prize: School Campus Caraglio (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  298. Geological Society Engineering Group Award

    Dave Giles (Recipient), 2013

    Prize: National/international honour

  299. Geological Society of London Engineering Group Award

    Dave Giles (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  300. Honorary Doctorate from University of East London

    Vasu Reddy (Recipient), 2013

    Prize: National/international honour

  301. Honorary Fellow at the University of Edinburgh

    Adrian Tear (Recipient), 2013

    Prize: Appointment

  302. Neil Racham’s Research Prize for High Impact Paper

    Professor Ashraf Labib (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  303. Outstanding Paper Award Winner

    Professor Alessio Ishizaka (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  304. Postgraduate Enhancement Fund Award

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  305. Prix Scientifique Anne-Hébert

    Dr Elodie Rousselot (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  306. School of Economics Doctoral Studentship, University of Surrey

    Dr Paraskevas Kipouros (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  307. Scientific Evaluator

    Professor Pierre Failler (Recipient), 2013

    Prize: Appointment

  308. Student Led Teaching Awards

    Dr Stephanie Bennett (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  309. Students’ Union Teaching Award (Royal Holloway, University of London)

    Dr James Dennis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  310. TIGA Games Industry Awards - Best Audio

    Dr Peter Howell (Recipient) & Daniel Mcguire Pinchbeck (Recipient), 2013

    Prize: National/international honour

  311. Teaching Commendation Award (Royal Holloway, University of London)

    Dr James Dennis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  312. Visiting Fellow at The Clinton Institute

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  313. William E. Collins Award

    John Leach (Recipient), 2013

    Prize: National/international honour

  314. AHRC Fellowship

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 1 Jan 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  315. National Teaching Fellowship (HEA)

    Professor Sherria Hoskins (Recipient), Feb 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  316. RTS Award - Best Student Factual

    Mr Charlie Watts (Recipient), 14 Feb 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  317. Associate Fellow at Higher Education Authority

    Joanna Warson (Recipient), Apr 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  318. Fellow member (FHEA, reference PR063899)

    Ane Ripoll-Zarraga (Recipient), Jun 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  319. The French History article prize 2013

    Ed Naylor (Recipient), 1 Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  320. The Alan Moon Memorial Prize (Shortlisted)

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 6 Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  321. Jean Monnet Chair of European Integration

    Karen Heard-Laureote (Recipient), 15 Jun 2013

    Prize: National/international honour

  322. Senior Member of IEEE

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 29 Jun 2013

    Prize: Election to learned society

  323. Award for Outstanding Animation

    Mr Paul Charisse (Recipient), 30 Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  324. Kent University Coorperative Prize

    Samuel James Patrick (Recipient), 1 Jul 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  325. Chief of Defence Staff Scolar in Strategy

    Mal Craghill (Recipient), 23 Jul 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  326. Doctorate Full Scholarship

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Sep 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  327. Katharine Briggs Award - winner in 2013

    Dr Karl Bell (Recipient), Oct 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  328. Recognition Award

    Louise Turner (Recipient), 21 Oct 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  329. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Melvin Vopson (Recipient), 25 Oct 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  330. 2014
  331. Associate Fellow of the British Psychological Society

    Yvonne Shell (Recipient), 2014

    Prize: Election to learned society

  332. Awarded Leverhulme Trust Senior Research Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  333. Awarded the top grade of 'Outstanding' for KTP Number KTP007935

    Dr Edward Smart (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  334. Best Family Event

    Bernie Byrnes (Recipient), 2014

    Prize: National/international honour

  335. Best Feedback

    Mr Nipan Maniar (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  336. Clough Medal

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  337. DV Mission 48 Film festival

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  338. Emerald Literati Network 2014 Awards for Excellence

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2014

    Prize: National/international honour

  339. Fellow - West Africa Institute

    Dr Ed Stoddard (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  340. Fellow of Chartered Institute of Marketing

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2014

    Prize: Election to learned society

  341. Fellow of the Royal Society of Arts, UK (FRSA)

    Professor Joan Farrer (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  342. First Prize: IstructE Young Researcher's Conference

    Dr Laurie Clough (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  343. First Prize: Normale school. University hall (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  344. First Prize: Park of Angels (Architecture Call)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  345. Non-Executive Director, HMCPSI

    Dr Jacki Tapley (Recipient), 2014

    Prize: Appointment

  346. Post Doctoral Fellowship Freie Universitat Berlin

    Dr Ed Stoddard (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  347. Postgraduate Tutor Award

    Dr Isobel Ryder (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  348. Student Led Teaching Awards

    Dr Stephanie Bennett (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  349. Travel Grant Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  350. Trustee for Aurora New Dawn

    Dr Jacki Tapley (Recipient), 2014

    Prize: Appointment

  351. “Snow Wolf Cup” at North East Asia animation festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  352. Outstanding Paper Award - PCR Journal Paper Awards.

    Professor David Sanders (Recipient), 1 Jan 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  353. Networking Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), Feb 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  354. Wiley Best Paper Award

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), Jun 2014

    Prize: National/international honour

  355. Outstanding Service Award

    Dr Kanad Kulkarni (Recipient), 5 Jun 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  356. FAPSESP Visiting fellowship UNESP

    Professor Dylan Jones (Recipient), Jul 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  357. Associate Member of Instituition of Chemical Engineers (AMIChemE)

    Pattanathu Rahman (Recipient), 1 Aug 2014

    Prize: Election to learned society

  358. Emerald Best International Symposium Award Winner

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Dr Sarah Turnbull (Recipient), 6 Aug 2014

    Prize: National/international honour

  359. UK-US Fulbright Commission All-Disciplines Award

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), 1 Sep 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  360. Visiting Fellowship

    Professor Susanne Marten-Finnis (Recipient), 1 Sep 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  361. Fellow of the Royal Historical Society

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), Oct 2014

    Prize: Election to learned society

  362. Senior Fellowship Status - HEA

    Dr Chris Mills (Recipient), 1 Oct 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  363. Fellow of The Higher Education Academy

    Dr Akiko Sakamoto (Recipient), 20 Oct 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  364. Became Chartered Member (CMILT)

    Dr Graham Wall (Recipient), 14 Nov 2014

    Prize: National/international honour

  365. iCreate Business Fellowship

    Pattanathu Rahman (Recipient), 20 Nov 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  366. 2014: Clinical Research Impact

    David Prytherch (Recipient), 21 Nov 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  367. Principal Fellow (HEA)

    Professor Sherria Hoskins (Recipient), Dec 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  368. Top-Journal-Article Award

    Nikos Antonakakis (Recipient), Dec 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  369. Top–Journal–Article Award

    Nikos Antonakakis (Recipient), Dec 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  370. VINNMER Marie Curie Incoming

    Jagriti Tanwar (Recipient), 18 Dec 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  371. 2015
  372. APS Fellow

    Dr Hartmut Blank (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  373. Best Monologue

    Bernie Byrnes (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  374. Best Newcomer Award 2015

    Ms Cheryl Buck (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  375. Best Play

    Bernie Byrnes (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  376. Best poster

    Hannah Liversedge (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  377. British Commission for Maritime History Doctoral prize for the best doctoral thesis, 2014

    Steven Gray (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  378. DV Mission 48 hour Film Festival

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  379. Emerald Literati Network 2015 Awards for Excellence

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  380. Emerging Scholar (Educational Change SIG)

    Chris Brown (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  381. Excellence in Teaching Award (student nomination)

    Dr Lisa Sugiura (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  382. Fellow of the Royal Geographical Society

    Steven Gray (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  383. Fellowship

    Dr Chee Khian Sim (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  384. IChemE – Best Business Start-up award (Runner-up)

    Pattanathu Rahman (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  385. Indo-UN Pin

    Vijay Pereira (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  386. Industrial Biotechnology Leadership Forum Award

    Pattanathu Rahman (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  387. Irish Institute of Training and Development Bursary for Best PhD Papers

    Heather Short (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  388. Medipex NHS Innovation and Awards and Showcase 2015

    Dr Emily Nicholls (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  389. Natwest Venus Award Finalist

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  390. Outstanding Learner Support - Nominee

    Dr Stephen Pearse (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  391. Portsmouth Business School Three MInute Thesis Award 2015

    Heather Short (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  392. Positive Overall Impact - Runner Up

    Dr Stephen Pearse (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  393. Ranked 4th in IFSEC Global Top 50 Most Influential People in Security and Fire 2015

    Alison Wakefield (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  394. Senior Fellow

    Dr Isobel Ryder (Recipient), 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  395. Young Researcher Award

    Dr Banu Lokman (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  396. Senior Fellow of the Higher Education Academy

    Maureen O'Neill (Recipient), 15 Jan 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  397. APEX Fellowships - FHEA

    Dr Jackie Batey (Recipient), 16 Jan 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  398. Winner of Staff Entrepreneurial Spirit Award

    Dr Begona Rodriguez De Cespedes (Recipient), 15 Mar 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  399. Staff Entrepreneurial spirit of the year 2015 Runner up

    Mr Dan McCabe (Recipient), 19 Mar 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  400. Tim Johns Scholarship Recipient, BALEAP conference

    Vasiliki-Celia Antoniou (Recipient), 2 Apr 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  401. APEX Teaching Award 2015

    Dr Matthew Anderson (Recipient), May 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  402. WG3 Leader, MI-NET.

    William Lee (Recipient), 6 May 2015

    Prize: Appointment

  403. Teaching Award (Nominee)

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 27 May 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  404. Knowledge Services Award for leadership of Applied Research

    Dr Adam Cox (Recipient), 1 Jun 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  405. UFHRD Teaching and Learning Prize First Place

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 3 Jun 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  406. Best Paper in Session Award

    Dr James Smith (Recipient), 9 Jun 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  407. Civilian Ebola Medal

    Mr Rory Wenman Miles (Recipient), Jul 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  408. Taiwan Fellowship

    Dr Isabelle Cheng (Recipient), 17 Jul 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  409. Excellence in Teaching Award (ETA)

    Vasiliki-Celia Antoniou (Recipient), 18 Jul 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  410. Best ERS Papers Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 24 Jul 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  411. Mature Teachers Award for Excellence in Dental Education

    Professor Chris Louca (Recipient), Aug 2015

    Prize: National/international honour

  412. The best critical doctoral dissertation award

    Dr Hamid Foroughi (Recipient), 4 Aug 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  413. Female Entrepreneurship in Qatar (Nominated)

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Marios Katsoulides (Recipient), 11 Aug 2015

    Prize: National/international honour

  414. Best Oral Presentation

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 15 Aug 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  415. Awarded PhD Studentship

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Sep 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  416. Women in Security Awards

    Alison Wakefield (Recipient), Sep 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  417. Best Paper Award

    Mr Chris Milner (Recipient), 14 Oct 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  418. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Helen Ringrow (Recipient), 15 Oct 2015

    Prize: Appointment

  419. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [NOMINATION & RUNNER UP]

    Mr Ben Thompson (Recipient) & Lawrence Fish (Recipient), 19 Oct 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  420. IEEE Senior Membership

    Wendy Powell (Recipient), 24 Oct 2015

    Prize: Election to learned society

  421. Fellow

    Professor Karen Johnston (Recipient), Nov 2015

    Prize: National/international honour

  422. 2015: Improving Care with Technology

    David Prytherch (Recipient), 18 Nov 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  423. Won the HSJ ‘Improving Care with Technology’ award

    Professor Jim Briggs (Recipient), 18 Nov 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  424. iCURE program award

    Wendy Powell (Recipient), 19 Nov 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  425. Times Higher Education Award for Employer Engagement

    Dr Paul Smith (Recipient), 24 Nov 2015

    Prize: National/international honour

  426. RIBA President's Medal for Research 2015

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2 Dec 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  427. Fellow of the British Psychological Society

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 10 Dec 2015

    Prize: Election to learned society

  428. 2016
  429. "Best Development" Award at the Silver Dollar Film Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  430. 2016 IEEE CIS Outstanding TAMD Paper

    Dr Iris Nomikou (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  431. 2016 Outstanding Paper Award

    Dr Awad Ibrahim (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  432. Best Paper Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  433. British Association for Applied Linguistics Book Prize

    Dr Mario Saraceni (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  434. British High Commission Delegation to New Zealand

    Pattanathu Rahman (Recipient), 2016

    Prize: National/international honour

  435. Chair of the Engineering Group of the Geological Society

    Dave Giles (Recipient), 2016

    Prize: Appointment

  436. Critical Writing Award 2016

    Catherine Harper (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  437. Excellence in Research to practice

    Chris Brown (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  438. FHEA

    Dr Mark Field (Recipient), 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  439. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Peter Howell (Recipient), 2016

    Prize: National/international honour

  440. Fellow, Royal Astronomical Society

    Dr Philip Benson (Recipient), 2016

    Prize: Election to learned society

  441. Feminist and Women’s Studies Association Student Essay Prize 2016

    Dr Emily Nicholls (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  442. Honorary Research Fellowship

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2016

    Prize: Appointment

  443. Jeffrey V. Bennett Outstanding International Research award

    Chris Brown (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  444. Nomination for Best Paper Award ICMLC 2016

    Han Liu (Recipient) & Dr Ella Haig (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  445. Research Council UK Delegation to India

    Pattanathu Rahman (Recipient), 2016

    Prize: National/international honour

  446. Textile Society Critical Writing Award 2016 (joint winner)

    Catherine Harper (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  447. Women's History Network Book Prize

    Dr Natalya Vince (Recipient), 2016

    Prize: National/international honour

  448. Ramsay Medal

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), 5 Jan 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  449. Best Student Paper Award

    Dr Vineet Vajpayee (Recipient), 1 Feb 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  450. Santander UK Postgraduate Research Award

    Dr Matthew Heaslip (Recipient), 1 Feb 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  451. Visiting Professorship

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 8 Feb 2016

    Prize: Appointment

  452. Award for Outstanding Professional Services

    Dr Beatriz Lopez (Recipient), 1 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  453. Killam Fellowship, Dalhousie University

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), 1 Mar 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  454. Staff Entrepreneurial spirit of the year 2016 Winner

    Mr Dan McCabe (Recipient), 15 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  455. Fellow of the Leadership Foundation

    Karen Heard-Laureote (Recipient), 23 Mar 2016

    Prize: National/international honour

  456. ILW Superhero Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 23 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  457. Teesside University's Enterprise Project of the Year 2016

    Pattanathu Rahman (Recipient), 29 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  458. Newton-Mexican Academy of Science Mobility Fellowship

    Professor Jerome Swinny (Recipient), 30 Mar 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  459. Nominated for election to role of President of British Psychological Society

    Dee Anand (Recipient), 1 Apr 2016

    Prize: Election to learned society

Previous 1 2 Next