Skip to content

Prizes

  1. 2016
  2. Overall Impact Award 2016 Shortlisted

    Mr Dan McCabe (Recipient), 28 Apr 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. Teaching and Learning Awards 2016: Postgraduate Choice – Runner up

    Dr Michael Harkins (Recipient), 28 Apr 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  4. University of Portsmouth, Student Union Learning and Teaching Awards

    Dr Paul Smith (Recipient), 28 Apr 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  5. Short-listed, Student-Led Teaching Awards: Inspirational Teaching

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), May 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. Narrative Solutions: Fresh Start Project

    Dr Simon Edwards (Recipient), 31 May 2016

    Prize: Appointment

  7. Nairn Wilson Award for excellence in teaching and innovation

    Mrs Latha Davda (Recipient), Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  8. British Psychological Society National Psychobiology Undergraduate Project Prize

    Derry James Taylor (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  9. British Psychological Society Wessex Branch Best Undergraduate Dissertation Prize

    Derry James Taylor (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. Fellow of the Institute of Materials Minerals and Mining (FIMMM)

    Dr Stephanie Barnett (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Election to learned society

  11. University of Portsmouth Prize for Exceptional Contribution to Research

    Derry James Taylor (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  12. 23rd Most Influential Person in Security and Fire 2016

    Professor Mark Button (Recipient), 7 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  13. 3rd Most Influential Person in Security and Fire 2016

    Alison Wakefield (Recipient), 7 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  14. UFHRD Teaching and Learning Prize Winner

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 8 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  15. The Tom Williamson Award

    Professor Aldert Vrij (Recipient), 20 Jun 2016

    Prize: National/international honour

  16. 2016 International Conference on Hospitality, Leisure, Sports, and Tourism Outstanding Paper Award

    Faruk Alaeddinoglu (Recipient), Nuray Turker (Recipient) & Ali Selcuk Can (Recipient), 14 Jul 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  17. Associate Fellowship

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 8 Aug 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  18. PhD studentship award

    Miss Nikhaela Wicks (Recipient), 1 Sep 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  19. Fellow of the Royal Society of Chemistry

    Dr Marta Roldo (Recipient), 8 Sep 2016

    Prize: Election to learned society

  20. Newton Advanced Fellowship

    Gong-Bo Zhao (Recipient), 1 Oct 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  21. Hampshire Constabulary Response and Patrol Certificate of Congratulations

    Nathan Hall (Recipient), 3 Oct 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  22. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [WINNER]

    Mr Ben Thompson (Recipient), 19 Oct 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  23. Editorial Advisor, The London Magazine

    Holly Howitt-Dring (Recipient), 1 Nov 2016

    Prize: Appointment

  24. Vice-chancellor’s Recognition Award

    Dr Vijay Vyas (Recipient), 10 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  25. Taiwan Fellowship

    Dr Isabelle Cheng (Recipient), 15 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  26. International Severe Asthma Forum (ISAF) Travel Grant

    Thomas Llewelyn Jones (Recipient), 17 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  27. Senior Fellow of the HEA

    Dr Wendy Sims-Schouten (Recipient), 20 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  28. Recognition Award

    Ms Estelle Taylor (Recipient), 21 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  29. Awarded fellowship

    Dr Gianluca Tozzi (Recipient), 28 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  30. Senior Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Graham Wall (Recipient), 5 Dec 2016

    Prize: National/international honour

  31. 2017
  32. Ajunct Faculty Award

    Dr Marnie Myrna Lovejoy (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  33. Best 1st Year PhD Student Paper

    Dr Malik Haddad (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  34. Best Poster Presentation

    Dr Fatema Sameh Said Zaghloul (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  35. Dorothy Harris Memorial Award

    Dr Chris Wagstaff (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  36. Emerald

    Dr Sarah Turnbull (Recipient) & Dr Liza Howe-Walsh (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  37. Fellow of The Royal Historical Society

    Steven Gray (Recipient), 2017

    Prize: Election to learned society

  38. Highly Commended Literati Award

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  39. Honorary Research Fellow

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2017

    Prize: Appointment

  40. Honorary Secretary of Association of Law Teachers

    Mrs Charlotte Harrison (Recipient), 2017

    Prize: Election to learned society

  41. Nomination for Best Personal Tutor at the University of Portsmouth

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  42. Shorlisted (final 6) for Lofti Zadeh Best Paper Award at ICMLC 2017

    Han Liu (Recipient), Dr Ella Haig (Recipient) & Weiliang Ding (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  43. Short-listed for the Alan Moon Memorial Prize for Best Paper

    Dr Heather Short (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  44. The Barto Dos Santos Memorial Award

    Dr Dana Ariel (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  45. The Esmond Bequest: for continuing education

    Ms Caroline Jane Hamilton (Recipient), 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  46. Certificate of reviewing

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Jan 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  47. PFHEA

    Dr Mick Harper (Recipient), 18 Jan 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  48. FRSA

    Dr Mark Field (Recipient), 1 Mar 2017

    Prize: Election to learned society

  49. Certificate of Outstanding Contribution in Reviewing (Journal of Cystic Fibrosis)

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  50. Certificate of Outstanding Contribution in Reviewing (Journal of Cystic Fibrosis)

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  51. Short-Term Visiting Fellowship

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), Apr 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  52. 5 minutes with... Dr Pattanathu Rahman, Chairman and Director of TeeGene

    Pattanathu Rahman (Recipient), 7 Apr 2017

    Prize: National/international honour

  53. UPSU Best Postgraduate Lecturer

    Dr Sara Hadleigh-Dunn (Recipient), 20 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  54. Student & Staff Collaboration Award 2017 Winner

    Mr Dan McCabe (Recipient), 26 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  55. Teaching Award (Shortlisted Nominee)

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 26 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  56. Best Paper Award

    Shahin Gelareh (Recipient), 29 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  57. Point of Light Award

    Dr Catherine McNamara (Recipient), 17 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  58. Growth or a fixed mindset? What difference does it make to the success of a student teacher?

    Charlotte Meierdirk (Recipient), 23 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  59. Research Spotlight Runner-Up Prize

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 25 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  60. Robin Davies Dental Care Professional Research Award

    Dr Joanne Brindley (Recipient), 25 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  61. Recognition Award

    Dr Marine Joly (Recipient), Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  62. University of Portsmouth UPSU Teaching and Learning Awards

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  63. Oral Presentation prize

    Thomas Llewelyn Jones (Recipient), 16 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  64. Vice Chancellor's Recognition Award

    Mrs Anna Limpens (Recipient), 21 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  65. Outstanding achievement and contribution to the field of dentistry in UK

    Mrs Latha Davda (Recipient), 30 Jun 2017

    Prize: National/international honour

  66. Research Dissemination

    Dr Tom Smith (Recipient), 30 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  67. Fellow, Higher Education Academy

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), Aug 2017

    Prize: Election to learned society

  68. Visiting fellowship

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 8 Aug 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  69. Travelship for 2017 AAPS Annual Meeting and Exposition

    Dr Katerina Lalatsa (Recipient), 9 Aug 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  70. Outstanding Paper Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 17 Aug 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  71. 2017 Division of Sport and Exercise Psychology PhD Award

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 30 Aug 2017

    Prize: National/international honour

  72. Fellow

    Professor Matthew Weait (Recipient), 12 Oct 2017

    Prize: Election to learned society

  73. Regio Star awards - Innovative support for bio-entrepreneurs (BBEPP - TeeGene Biotech Ltd. Case Study)

    Pattanathu Rahman (Recipient), 16 Oct 2017

    Prize: National/international honour

  74. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [NOMINATION]

    Mr Ben Thompson (Recipient), Matthew Lewis (Recipient) & John Feuell (Recipient), 19 Oct 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  75. Excellence in Learning & Teaching

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Nov 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  76. Distinguished Scientist

    Dr Christine Berberich (Recipient), 11 Nov 2017

    Prize: National/international honour

  77. Visiting Fellow

    Miss Caroline Strevens (Recipient), 13 Nov 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  78. University of St Andrews Deans List Award

    Derry James Taylor (Recipient), 7 Dec 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  79. The Students' Union Awards for Excellence in Learning & Teaching

    Mr Manish Malik (Recipient), 20 Dec 2017

    Prize: National/international honour

  80. 2018
  81. Shorlisted (final 6) for Lofti Zadeh Best Paper Award at ICMLC 2018

    Han Liu (Recipient), Dr Ella Haig (Recipient) & Weiliang Ding (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  82. Award for Best Animation at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  83. Award for Best Editing at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  84. Award for Best Score at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  85. Award of Excellence at the ”One Reeler Short Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  86. Best Associate Editor Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2018

    Prize: National/international honour

  87. Best Paper Award

    Dr Giota Papadimitri (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  88. Best Paper Award

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  89. Best Paper Award at the 17th IEEE Networking and Computing Applications Conference (IEEE NCA) 2018

    Mr Oluwatobi Fajana (Recipient), Gareth Owenson (Recipient) & Dr Ella Haig (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  90. Best Paper award in Banking

    Dr Giota Papadimitri (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  91. Best Paper in the "SME Growth & Performance: Quantitative Perspectives" Track

    Sreevas Sahasranamam (Recipient), Dr Ekaterina Murzacheva (Recipient) & Jonathan Levie (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  92. British Educational Research Association Early Career Research Award

    Yuwei Xu (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  93. EU Horizon 2020 Marie Sklodowska-Curie Actions International Fellowship

    Dr Ed Stoddard (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  94. FISBS

    Dr Timothy Exell (Recipient), 2018

    Prize: National/international honour

  95. Fellow of Higher Education Academy

    Steven Gray (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  96. Fellow of Royal Society of Arts (FRSA)

    Pattanathu Rahman (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  97. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Chad Witcher (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  98. Inspiring Teacher Award

    Dr Vijay Vyas (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  99. Lewis Penny Medal

    Dr Clare Boston (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  100. Official Selection for the “Festival de Cine de Madrid”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  101. Outstanding Teaching Award (Shortlisted)

    Dr Lee Oakley (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  102. PUBLONS Peer Review Awards 2018

    Professor Kim A. Bard (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  103. Senior Fellow

    Mrs Sue Rourke (Recipient), 2018

    Prize: Appointment

  104. Senior Fellow of the Higher Education Academy

    Professor Ashraf Labib (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  105. Student Experience Excellence Award

    Dr Menelaos Tasiou (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  106. TRIF strategic Fellowship

    Dr Jurgita Zekonyte (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  107. The British Psychological Society Book Award 2018 for Textbook of the Year

    Yvonne Shell (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  108. University of Portsmouth Oustanding Supervisor Award 2017/18

    Dr Peter Howell (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  109. Vice-Chancellor’s Awards for Excellence

    Dr Matt Smith (Recipient), Dr Erika Elizabeth Hughes (Recipient) & Mr Walid Benkhaled (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  110. iIIRG Best Student Research Presentation

    Charlotte Adele Hudson (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  111. UPSU Award

    Dr Matt Parker (Recipient), Jan 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  112. NewTek Best Student Content Award 2018

    Mr Charlie Watts (Recipient), 11 Jan 2018

    Prize: National/international honour

  113. NewTek Tutor of the Year

    Mr Charlie Watts (Recipient), 11 Jan 2018

    Prize: National/international honour

  114. The Students' Union Awards for Excellence in Learning & Teaching

    Mr Manish Malik (Recipient), 1 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  115. University of Portsmouth's Outstanding Supervisor of the Year Award (2017-18)

    Dr Karl Bell (Recipient), 8 Feb 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  116. Virtus Interpress Best Emperical Papers Collection

    Mamdouh Al-Faryan (Recipient), 13 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  117. Western Front Association Postgraduate Research Award

    Dr Matthew Heaslip (Recipient), 18 Feb 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  118. NewTek Best UK Content

    Mr Charlie Watts (Recipient), 21 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  119. NewTek Tutor of the Year

    Mr Charlie Watts (Recipient), 21 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  120. Royal Television Society Awards - Student Awards [NOMINATION - BEST DRAMA]

    Mr Ben Thompson (Recipient), Barnaby Boulton Boulton (Recipient), Svilen Slavov (Recipient) & Matthew Lewis (Recipient), 23 Feb 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  121. Awarded PGR Training Fund

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Mar 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  122. Impact Accelerator Award

    Dr Cressida Bowyer (Recipient), Mar 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  123. Awarded the 2018 Julia J. Henderson International Award

    Professor Karen Johnston (Recipient), 12 Mar 2018

    Prize: National/international honour

  124. Julia J. Henderson Award

    Professor Karen Johnston (Recipient), 12 Mar 2018

    Prize: National/international honour

  125. Best Presentation Award

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 14 Mar 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  126. Lewis Walpole Library Fellowship

    Dr Benjamin Dew (Recipient), 16 Mar 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  127. International Award for Excellence

    James Thompson (Recipient) & Daniel Coslett (Recipient), 30 Mar 2018

    Prize: National/international honour

  128. AERA International Travel Award

    Jane Elizabeth Flood (Recipient), Apr 2018

    Prize: National/international honour

  129. Chartered Statistician

    Marie Oldfield (Recipient), Apr 2018

    Prize: Election to learned society

  130. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Marine Joly (Recipient), Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  131. World Ship Society Travel Bursary

    Dr Matthew Heaslip (Recipient), 7 Apr 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  132. APEX Fellowships - FHEA

    Miss Sandra Zellmer (Recipient), 12 Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  133. Chartered Statistician

    Marie Oldfield (Recipient), 18 Apr 2018

    Prize: Election to learned society

  134. Fellow

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 26 Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  135. Fellow

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 26 Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  136. Learning on Screen Awards

    Ms Jenn Feray (Recipient), 26 Apr 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  137. Vice-Chancellor’s Award for Excellence

    Dr Mick Harper (Recipient), Mrs Kirsten Farrell-Savage (Recipient), Mrs Lucy Dobson (Recipient), Lucy Bailey (Recipient), Mr Samuel Tarrant (Recipient), Jack Roster (Recipient), Mr Ashley Neve (Recipient), Mr Nicholas John Clark (Recipient), Mr Andy Jones (Recipient), Jennifer Ruth O'Neill (Recipient), Rebekka Gray (Recipient), Clare Jackson (Recipient), Haijing Zhang (Recipient), Harry Lawrence (Recipient), Noel Kithakye (Recipient), Mercedes Boyd (Recipient), Nathan Mather (Recipient), Rachel Stevens (Recipient), Louise Walker (Recipient), Cathy Armstrong (Recipient) & Nigel Jones (Recipient), 30 Apr 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  138. Fellow of the Institute of Physics (FInstP)

    Dr Melvin Vopson (Recipient), May 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  139. Nomination, Student-Led Teaching Awards: Extra Mile Award

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), May 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  140. Awarded Order of Mercy Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 1 May 2018

    Prize: National/international honour

  141. Santander Mobility Award

    Derry James Taylor (Recipient), 1 May 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  142. Professional Statistician

    Marie Oldfield (Recipient), 8 May 2018

    Prize: Election to learned society

  143. Newton Utafiti Researcher Links Bilateral Workshop - Kenya

    Mr Manish Malik (Recipient), 15 May 2018

    Prize: National/international honour

  144. Vice-Chancellor's Recognition Award

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 23 May 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  145. University of Portsmouth NEST award winner

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  146. University of Portsmouth Vice Chancellors Award for Excellence

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  147. Most Excellent Order of the British Empire

    Professor David Sanders (Recipient), 8 Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  148. 2018 AASP Doctoral Dissertation Award

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 22 Jun 2018

    Prize: National/international honour

  149. What will happen when the high-performance computing centre is connected to the production line in real time?

    Dr Hongjie Ma (Recipient), Ann Swift (Recipient), Dr Edward Smart (Recipient) & David Brown (Recipient), 27 Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  150. Student Experience Excellence Award 2018: Best Newcomer Award 2018

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  151. University of Portsmouth Poster Prize

    Mrs Caroline Cox (Recipient), Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  152. Emerald Outstanding Paper 2018

    Professor Mark Button (Recipient), Alison Wakefield (Recipient) & Dr David William James Shepherd (Recipient), 1 Jul 2018

    Prize: National/international honour

  153. 2018 Emerald Literati Awards.

    Dr Paul Gorczynski (Recipient) & Dr Wendy Sims-Schouten (Recipient), 4 Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  154. Best Newcomer Award 2018

    Dr Marnie Myrna Lovejoy (Recipient), 11 Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  155. 3-Minute PhD Competition at the 14th BAL Postgraduate Research Student Conference

    Dr Chianu Dibia (Recipient), 19 Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  156. Outstanding Student Abstract Award

    Mrs Latha Davda (Recipient), 26 Jul 2018

    Prize: National/international honour

  157. 2018 Ursula Gielen Global Psychology Book Award

    Professor Kim A. Bard (Recipient) & Heidi Keller (Recipient), Aug 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  158. British Association of Sport and Exercise Sciences Expert Statement Grant

    Dr Paul Gorczynski (Recipient), Aug 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  159. AAPS 2018 Best Abstract Award

    Dolores Remedios Serrano Lopez (Recipient), Raquel Fernandez-Garcia (Recipient), Anne Marie Healy (Recipient) & Dr Katerina Lalatsa (Recipient), 1 Aug 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  160. National Teaching Fellow

    Karen Heard-Laureote (Recipient), 31 Aug 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  161. RMS Steering Committee

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Sep 2018

    Prize: Election to learned society

  162. Sino-UK Delegation to Wuhan and Beijing (China)

    Pattanathu Rahman (Recipient), 18 Sep 2018

    Prize: National/international honour

  163. Best UK University Engineering Project Tutor

    Professor David Sanders (Recipient), Oct 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  164. OS Editor Pick

    Dr Le Bo (Recipient), 1 Oct 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  165. Bronze Prize

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), Dr Benjamin Aziz (Recipient) & Jeyong Jung (Recipient), 26 Oct 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  166. CES GSRN Best ECR Paper Award

    Lucie Fremlova (Recipient), 3 Nov 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  167. Best Paper Award from the 9th International Conference on Intelligent Systems

    Dr Edward Smart (Recipient), Dr Hongjie Ma (Recipient), David Brown (Recipient) & David Garrity (Recipient), 9 Nov 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  168. Glossop Medal

    Dr Kevin Duncan Privett (Recipient), 14 Nov 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  169. Angel Award of Historic England

    Dr Milena Metalkova-Markova (Recipient) & Darren Barker (Recipient), 27 Nov 2018

    Prize: National/international honour

  170. Fellow of the Royal Historical Society

    Professor Deborah Sugg Ryan (Recipient), 6 Dec 2018

    Prize: Election to learned society

  171. Listed as one of 25 most popular TED talks of 2018

    Dr Stephen Webb (Recipient), 12 Dec 2018

    Prize: National/international honour

  172. Listed by TED's Curator as a Top 10 TED talk of 2018

    Dr Stephen Webb (Recipient), 12 Dec 2018

    Prize: National/international honour

  173. Themes Research and Innovation Fund (TRIF) Strategic Fellowship

    Dr Chad Witcher (Recipient), 21 Dec 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  174. 2019
  175. 2nd English Women's Awards 2019

    Mrs Zoe Elizabeth Smale Cadwell (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  176. Alan Moon Memorial Prize for Best Paper at UFHRD Conference 2019

    Dr Heather Short (Recipient), 2019

    Prize: National/international honour

  177. Best International Paper

    Dr Heather Short (Recipient), 2019

    Prize: National/international honour

  178. Best PhD Paper Award

    Dr Menelaos Tasiou (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  179. JIAS 2020 Writing Fellowship

    Dr Olivia Rutazibwa (Recipient), 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  180. Thematic Research Innovation Fund Fellowship

    Dr Joanne Preston (Recipient), 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  181. UoP Vice-Chancellor's Award nomination

    Mr Ian Tapster (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  182. Winston Churchill Memorial Trust Fellowship

    Mrs Zoe Elizabeth Smale Cadwell (Recipient), 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  183. Ida Pfeiffer Professor

    Dr Daniel Whalen (Recipient), 15 Jan 2019

    Prize: Appointment

  184. Recognition Award

    Ms Estelle Taylor (Recipient), 22 Jan 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  185. Chartered Scientist

    Marie Oldfield (Recipient), Feb 2019

    Prize: Election to learned society

  186. Featured in ‘CF a year in review’ article

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  187. The Case Centre’s Case Writing Scholarship - International award £1,000

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  188. Top downloaded article in the Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports

    Dr Joseph Costello (Recipient), 10 Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  189. Chartered Scientist

    Marie Oldfield (Recipient), 13 Feb 2019

    Prize: Election to learned society

  190. Royal Television Society Awards - Student Awards Nomination

    Mr Ben Thompson (Recipient) & Mr Johnny Lochland (Recipient), 15 Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  191. UK Film Festival 2018 3 Minute Script Competition

    Ms Niki Wakefield (Recipient), 15 Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  192. International Scholar in Residence

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Mar 2019

    Prize: National/international honour

  193. British Council Biotechnology Mission Delegation to India

    Pattanathu Rahman (Recipient), 1 Mar 2019

    Prize: National/international honour

  194. Top downloaded article in Journal of Physiology

    Dr Joseph Costello (Recipient), 10 Mar 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  195. Enterprise Educators Award

    Mr Gavin Knight (Recipient), 14 Mar 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  196. Associate Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Chianu Dibia (Recipient), 25 Mar 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  197. Taiwan Foundation for Democracy International Fellowship

    Dr Isabelle Cheng (Recipient), 30 Mar 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  198. JSPS International Fellowships

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), Apr 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  199. Vice-Chancellor’s Award for Excellence

    Dr Paul Gorczynski (Recipient), Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  200. Visiting Research Fellow

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Apr 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  201. Vice Chancellor's Award for Excellence

    Mr Rod Jeffcote (Recipient), 2 Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  202. Vice Chancellor's Commendation for Excellence

    Dr Karl Bell (Recipient), 2 Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  203. Vice-Chancellor’s Commendation for Excellence

    Mr Dan McCabe (Recipient), 2 Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  204. American Educational Research Association (2019) International Travel Award

    Dr Nicola Fairchild (Recipient), 5 Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  205. Maria Skłodowska-Curie PhD Fellowship

    Mr Sree Harsha Bandaru (Recipient), 15 Apr 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  206. Taiwan Foundation for Democracy International Visiting Fellowship

    Dr Isabelle Cheng (Recipient), 26 Apr 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  207. Psychology Textbook of the Year 2018

    Yvonne Shell (Recipient), 1 May 2019

    Prize: National/international honour

  208. Academic Excellence Award 2019

    Professor Lorraine Hope (Recipient), Jun 2019

    Prize: National/international honour

  209. Early Career Conference Bursary Scheme

    Yi-Ling Lai (Recipient), Jun 2019

    Prize: National/international honour

  210. Arts Council National Lottery Project Grant

    Mr Guido Robazza (Recipient), 1 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  211. University of Portsmouth NEST

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  212. Director's Merit Award

    Professor Jim Briggs (Recipient), 4 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  213. NewTek Award for Best Factual Content

    Mr Charlie Watts (Recipient), 11 Jun 2019

    Prize: National/international honour

  214. NewTek Award for Best Live Content

    Mr Charlie Watts (Recipient), 11 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  215. Best Research Output

    Mr Ritanjan Das (Recipient), 17 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  216. Bus and Law Faculty (joint) Best Paper 2019

    Dr Michael Connolly (Recipient), 17 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  217. Best Three minutes thesis

    Miquel Banchs-Piqué (Recipient), 18 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  218. People's choice award

    Sara Eileen Zadrozny (Recipient), 20 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  219. Three minutes thesis - Festival of Doctoral Research

    Miquel Banchs-Piqué (Recipient), 20 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  220. Tweet your thesis - First prize

    Mrs Sue Rourke (Recipient), 20 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  221. Winner of the 3 Minute Thesis Competition

    Deborah Ann Parker Kinch (Recipient), 20 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  222. UFHRD Teaching and Learning Prize 2019

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 24 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  223. Official Selection in the Buenos Aires Film Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 1 Jul 2019

    Prize: National/international honour

  224. Royal Society Wolfson Fellowship

    Professor Adam Amara (Recipient), 1 Jul 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  225. The Philip M. Taylor IAMHIST-Routledge Prize for the Best Article by a New Scholar

    Dr Penny Chalk (Recipient), 1 Jul 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  226. Visiting Fellowship to State University of Sao Paulo

    Professor Dylan Jones (Recipient) & Rogerio Oliveira (Recipient), 2 Jul 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  227. Recognition award

    Professor Claire Nee (Recipient), 10 Jul 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  228. The 2018 Philip M. Taylor IAMHIST-Routledge Prize

    Dr Penny Chalk (Recipient), 15 Jul 2019

    Prize: National/international honour

  229. Best Presentation Award

    Miss Nikhaela Wicks (Recipient), Aug 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  230. Highly Commended in the 2019 Emerald Literati Award

    Professor Ashraf Labib (Recipient), Aug 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  231. National Teaching Fellow

    Professor Jane Creaton (Recipient), 5 Aug 2019

    Prize: National/international honour

  232. Winner of Outstanding Paper in the 2019 Emerald Literati Awards

    Professor Becky Milne (Recipient), 8 Aug 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  233. Official Selection for the Buenos Aires Film Festival 2019

    Mr Paul Charisse (Recipient), 9 Aug 2019

    Prize: National/international honour

  234. Fellowship of the Jewish Historical Society of England

    Dr Benjamin Dew (Recipient), 12 Aug 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  235. Best Student Paper Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 27 Aug 2019

    Prize: National/international honour

  236. First Supervisor for ESRC Funded PhD

    Dr George Ackers (Recipient), 1 Sep 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  237. University of Portsmouth CCI Award

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  238. Student Experience Excellence Award

    Mahmoud Elmarzouky (Recipient), 11 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  239. Student Experience Excellence Awards 2018/19

    Ms Rebecca Nicolaides (Recipient), 11 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  240. Best Presentation Award

    Mr Dario Pedrabissi (Recipient), 22 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  241. Special award-Best track

    Dr Moufida Sadok (Recipient), 27 Sep 2019

    Prize: National/international honour

  242. IEEE SMC conference 2019 best paper finalist

    Dongjoe Shin (Recipient), 9 Oct 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  243. IAA SETI Permanent Committee Member

    Dr Stephen Webb (Recipient), 23 Oct 2019

    Prize: Appointment

  244. Chartered Psychologist

    Dr Chad Witcher (Recipient), 28 Oct 2019

    Prize: Election to learned society

  245. Official Selection for the Philip K. Dick European Science Fiction Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 31 Oct 2019

    Prize: National/international honour

  246. Advancing Theory, Research, and Practice of Workplace Coaching

    Yi-Ling Lai (Recipient), Silja Kotte (Recipient), Carolin Graßmann (Recipient) & Gil Bozer (Recipient), 7 Nov 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  247. STEM Research Project of the Year 2019

    Professor John McGeehan (Recipient), 28 Nov 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  248. Editor's Pick of the Month

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 1 Dec 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  249. Portsmouth Society Design Awards 2019

    Mr Francis Graves (Recipient), 12 Dec 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  250. The Coach Best New B

    Mr Francis Graves (Recipient), 12 Dec 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  251. 2020
  252. DCQE "Decolonising the Curriculum" competition

    Dr Matt Smith (Recipient) & Mr Guido Robazza (Recipient), 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  253. External Examiner

    Dr Robert James (Recipient), 2020

    Prize: Appointment

  254. Membership of International Solar Energy Society

    Dr Sourav Khanna (Recipient), 2020

    Prize: National/international honour

  255. Springer Nature Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2020

    Prize: National/international honour

  256. VC Award

    Mr Charlie Watts (Recipient), 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  257. Best Reviewer of Human Resource Development Review (HRDR) in 2019

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Feb 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  258. Fellow of the Royal Society of Chemistry

    Professor John McGeehan (Recipient), 28 Feb 2020

    Prize: Election to learned society

  259. Royal Television Society Award - Best Comedy Entertainment

    Mr Ben Thompson (Recipient), 6 Mar 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  260. Innovative response to Covid - Health & Wellbeing Theme Funding

    Dr Paul Gorczynski (Recipient), Apr 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  261. Writing the Hollywood Renaissance: Screenwriting and American Film, 1967-1980

    Dr Oliver Gruner (Recipient), 6 Apr 2020

    Prize: Fellowship awarded competitively

  262. Fellow of the Royal Society of Biology

    Professor John McGeehan (Recipient), 15 Apr 2020

    Prize: Election to learned society

  263. Innovative Ideas To Solve Real World Problems Related To Covid-19: Health & Wellbeing Theme Funding

    Dr Samuel Robson (Recipient), Dr Garry Scarlett (Recipient), Miss Angela Helen Beckett (Recipient), Sharon Glaysher (Recipient) & Professor Anoop Chauhan (Recipient), 16 Apr 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  264. Philip Abrams Memorial Prize

    Dr Anna Bull (Recipient), 23 Apr 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  265. Official Selection of the 2020 Art of Brooklyn Film Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 5 May 2020

    Prize: National/international honour

  266. Decolonising the Curriculum Competition

    Mr Guido Robazza (Recipient), Dr Matt Smith (Recipient) & Dr Jacqueline Priego-Hernandez (Recipient), 6 May 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  267. Fellow of the Geological Society of America

    Professor Rob Strachan (Recipient), 18 May 2020

    Prize: Election to learned society

  268. Carlsberg Foundation Grant

    Dr Ben Davies (Recipient), 28 May 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  269. Academic Health Sciences Centre – AHSC Competition

    Dr Paul Gorczynski (Recipient), Jun 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  270. Research Project Fund

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Jun 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  271. Innovative Ideas to Solve Real World Problems related to Covid-19

    Dr Samuel Robson (Recipient), 3 Jun 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  272. University Teaching Fellow

    Dr Brian Jay Frederick (Recipient), 5 Jun 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  273. National Teaching Fellowship

    Dr Stephen Corbett (Recipient), 6 Aug 2020

    Prize: Fellowship awarded competitively

  274. Fellow of the Institute of Mathematics & Its Applications (FIMA)

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 7 Sep 2020

    Prize: Election to learned society

  275. Best conference paper awarded at the IEEE Conference on Intelligent Systems.

    Professor David Sanders (Recipient), 9 Sep 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  276. 2020 Celia Brackenridge International Research Award

    Dr Beth Clarkson (Recipient), 12 Oct 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  277. 2024
  278. Promising Scholar Award

    Dr Brian Jay Frederick (Recipient), 31 May 2024

    Prize: Prize (including medals and awards)

Previous 1 2 Next