Skip to content

Prizes

  1. The Palaeontological Association

    Dr Nic Minter (Recipient), 2002

    Prize: Appointment

  2. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [WINNER]

    Mr Ben Thompson (Recipient), 19 Oct 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [NOMINATION]

    Mr Ben Thompson (Recipient), Matthew Lewis (Recipient) & John Feuell (Recipient), 19 Oct 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  4. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [NOMINATION & RUNNER UP]

    Mr Ben Thompson (Recipient) & Lawrence Fish (Recipient), 19 Oct 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  5. The French History article prize 2013

    Ed Naylor (Recipient), 1 Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. The Esmond Bequest: for continuing education

    Ms Caroline Jane Hamilton (Recipient), 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  7. The Emily Dickinson International Society’s Scholar in Amherst Award

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  8. The Case Centre’s Case Writing Scholarship - International award £1,000

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  9. The British Psychological Society Book Award 2018 for Textbook of the Year

    Ms Yvonne Shell (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. The Barto Dos Santos Memorial Award

    Dr Dana Ariel (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  11. The Alan Moon Memorial Prize (Shortlisted)

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 6 Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  12. The 2018 Philip M. Taylor IAMHIST-Routledge Prize

    Miss Penny Chalk (Recipient), 15 Jul 2019

    Prize: National/international honour

  13. Textile Society Critical Writing Award 2016 (joint winner)

    Catherine Harper (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  14. Tendring Design Award 2011

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  15. Teesside University's Enterprise Project of the Year 2016

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 29 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  16. Teaching and Learning Awards 2016: Postgraduate Choice – Runner up

    Dr Michael Harkins (Recipient), 28 Apr 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  17. Teaching Commendation Award (Royal Holloway, University of London)

    Dr James Dennis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  18. Teaching Award (Shortlisted Nominee)

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 26 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

Previous 12 3 4 5 6 7 8 9 ...36 Next