Skip to content

Prizes

  1. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Marta Roldo (Recipient), 4 Oct 2007

    Prize: Election to learned society

  2. Fellow of the Higher Education Academy

    Professor Lincoln Geraghty (Recipient), 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  3. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Chad Witcher (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  4. Fellow of the Higher Education Academy

    Mrs Anna Limpens (Recipient), Nov 2012

    Prize: National/international honour

  5. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Melvin Vopson (Recipient), 25 Oct 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  6. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Helen Ringrow (Recipient), 15 Oct 2015

    Prize: Appointment

  7. Fellow of the IET

    Professor Victor Becerra (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  8. Fellow of the Institute of Materials Minerals and Mining (FIMMM)

    Dr Stephanie Barnett (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Election to learned society

  9. Fellow of the Institute of Physics (FInstP)

    Dr Melvin Vopson (Recipient), May 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  10. Fellow of the Leadership Foundation

    Karen Heard-Laureote (Recipient), 23 Mar 2016

    Prize: National/international honour

  11. Fellow of the RSA Awarded

    Jon Adams (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  12. Fellow of the Royal Geographical Society

    Steven Gray (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  13. Fellow of the Royal Historical Society

    Professor Deborah Sugg Ryan (Recipient), 6 Dec 2018

    Prize: Election to learned society

  14. Fellow of the Royal Historical Society

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), Oct 2014

    Prize: Election to learned society

  15. Fellow of the Royal Society of Arts, UK (FRSA)

    Professor Joan Farrer (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  16. Fellow of the Royal Society of Chemistry

    Dr Marta Roldo (Recipient), 8 Sep 2016

    Prize: Election to learned society

  17. Fellow of the The Higher Education Academy

    Professor David Sanders (Recipient), 2000

    Prize: Election to learned society

  18. Fellow, Geological Society of London

    Dr Philip Benson (Recipient), 2010

    Prize: Appointment

  19. Fellow, Higher Education Academy

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), Aug 2017

    Prize: Election to learned society

  20. Fellow, Higher Education Academy

    Dr Philip Benson (Recipient), 2013

    Prize: Election to learned society

  21. Fellow, Royal Astronomical Society

    Dr Philip Benson (Recipient), 2016

    Prize: Election to learned society

  22. Fellowship

    Professor Richard Thelwell (Recipient), 4 Sep 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  23. Fellowship

    Dr Chee Khian Sim (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  24. Fellowship of the Jewish Historical Society of England

    Dr Benjamin Dew (Recipient), 12 Aug 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  25. Fellowship status of the HEA

    Dr Chris Mills (Recipient), 1 Nov 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  26. Female Entrepreneurship in Qatar (Nominated)

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Marios Katsoulides (Recipient), 11 Aug 2015

    Prize: National/international honour

  27. Feminist and Women’s Studies Association Student Essay Prize 2016

    Dr Emily Nicholls (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  28. Finalist at 2nd Seoul International Bookarts Fair 2005

    Dr Jackie Batey (Recipient), Jun 2005

    Prize: National/international honour

  29. First Graduate Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 18 Sep 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  30. First Prize: Cagliari Sports Hall (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  31. First Prize: Design of two city squares (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  32. First Prize: Ecologic Hotel (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  33. First Prize: Figline Valdarno Museum (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  34. First Prize: IstructE Young Researcher's Conference

    Dr Laurie Clough (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  35. First Prize: Normale school. University hall (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  36. First Prize: Park of Angels (Architecture Call)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  37. First Prize: School Campus Caraglio (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  38. First Prize: Teatro della Misericordia Vinci (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  39. First Supervisor for ESRC Funded PhD

    Dr George Ackers (Recipient), 1 Sep 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  40. Founder's Travel Award

    Professor Lincoln Geraghty (Recipient), 1 Mar 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  41. G. C. Fisher Prize awarded for BSc dissertation

    Dr Mark Hardiman (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  42. Geological Society Engineering Group Award

    Dave Giles (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  43. Geological Society Engineering Group Award

    Dave Giles (Recipient), 2013

    Prize: National/international honour

  44. Geological Society of London Engineering Group Award

    Dave Giles (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  45. Geological Society of London Engineering Group Award

    Dave Giles (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  46. Global Management Challenge

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  47. Global Management Challenge

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  48. Glossop Medal

    Dr Kevin Duncan Privett (Recipient), 14 Nov 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  49. Growth or a fixed mindset? What difference does it make to the success of a student teacher?

    Charlotte Meierdirk (Recipient), 23 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  50. H.T.A. Whiting Undergraduate Dissertation Prize

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 30 Aug 2011

    Prize: National/international honour

  51. Hairline Highlight

    Bernie Byrnes (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  52. Hampshire Constabulary Response and Patrol Certificate of Congratulations

    Nathan Hall (Recipient), 3 Oct 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  53. Health Education England Simulation Fellowship

    Ms Kirsty Harris (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  54. Higher Education Academy Fellowship

    Ms Ros Simms (Recipient), 9 Mar 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  55. Higher Education Committee Member, National Association of Writing in Education

    Holly Howitt-Dring (Recipient), 1 Oct 2012

    Prize: Election to learned society

  56. Highly Commended Literati Award

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  57. Highly Commended in the 2019 Emerald Literati Award

    Professor Ashraf Labib (Recipient), Aug 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  58. Honorable Mention: Nalles Sports Hall (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  59. Honorary Doctorate from University of East London

    Professor Vasu Reddy (Recipient), 2013

    Prize: National/international honour

  60. Honorary Research Fellow

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2017

    Prize: Appointment

  61. Honorary Research Fellow

    Professor Craig Storey (Recipient), 2009

    Prize: Appointment

  62. Honorary Research Fellowship

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2016

    Prize: Appointment

  63. Honorary Secretary of Association of Law Teachers

    Mrs Charlotte Harrison (Recipient), 2017

    Prize: Election to learned society

  64. Honorary Treasurer

    Professor Lisa Jack (Recipient), May 2008

    Prize: Appointment

  65. Housing Design Award 1999

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 1999

    Prize: Prize (including medals and awards)

  66. Housing Design Award 2000

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2000

    Prize: Prize (including medals and awards)

  67. Housing Design Award 2001

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  68. Housing Design Award 2001

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  69. Housing Design Award 2003

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  70. Housing Design Awards 2005

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  71. Human Kinetics, Best Poster

    Dr Jenny Burbage (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  72. IAA SETI Permanent Committee Member

    Dr Stephen Webb (Recipient), 23 Oct 2019

    Prize: Appointment

  73. IChemE – Best Business Start-up award (Runner-up)

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  74. IEEE SMC conference 2019 best paper finalist

    Dr Dongjoe Shin (Recipient), 9 Oct 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  75. IEEE Senior Membership

    Wendy Powell (Recipient), 24 Oct 2015

    Prize: Election to learned society

  76. ILW Superhero Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 23 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  77. Impact Accelerator Award

    Dr Cressida Bowyer (Recipient), Mar 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  78. Indo-UN Pin

    Vijay Pereira (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  79. Industrial Biotechnology Leadership Forum Award

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  80. Inspiring Teacher Award

    Dr Vijay Vyas (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  81. International Award for Excellence

    James Thompson (Recipient) & Daniel Coslett (Recipient), 30 Mar 2018

    Prize: National/international honour

  82. International Scholar in Residence

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Mar 2019

    Prize: National/international honour