Skip to content

Prizes

  1. “Snow Wolf Cup” at North East Asia animation festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  2. “Prix du Quebec”

    Alan Hallsworth (Recipient), 1996

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. iIIRG Best Student Research Presentation

    Charlotte Adele Hudson (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  4. iCreate Business Fellowship

    Pattanathu Rahman (Recipient), 20 Nov 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  5. iCURE program award

    Wendy Powell (Recipient), 19 Nov 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. Young researcher Award

    Dr Marine Joly (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  7. Young Scientist Award of the Physical Society of Japan

    Professor Kazuya Koyama (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  8. Young Researcher Award

    Dr Banu Lokman (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  9. Young Investigator Travel Grant Award

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 6 Jun 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. XIV ICEE 2nd Place Student Award - Poster Presentation

    Dr Gemma Milligan (Recipient), Jul 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  11. Writing the Hollywood Renaissance: Screenwriting and American Film, 1967-1980

    Dr Oliver Gruner (Recipient), 6 Apr 2020

    Prize: Fellowship awarded competitively

  12. World Ship Society Travel Bursary

    Dr Matthew Heaslip (Recipient), 7 Apr 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  13. Won the HSJ ‘Improving Care with Technology’ award

    Professor Jim Briggs (Recipient), 18 Nov 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  14. Won fellowship

    Professor Becky Milne (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  15. Women in Security Awards

    Alison Wakefield (Recipient), Sep 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  16. Winston Churchill Memorial Trust Fellowship

    Mrs Zoe Elizabeth Smale Cadwell (Recipient), 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  17. Winner of the 3 Minute Thesis Competition

    Deborah Ann Parker Kinch (Recipient), 20 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  18. Winner of Staff Entrepreneurial Spirit Award

    Dr Begona Rodriguez De Cespedes (Recipient), 15 Mar 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  19. Winner of Sportesse, Best Presentation Award

    Professor Joanna Wakefield-Scurr (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  20. Winner of SFRA 36th Annual Conference Graduate Essay Award

    Dr Rebecca Janicker (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  21. Winner of Outstanding Paper in the 2019 Emerald Literati Awards

    Professor Becky Milne (Recipient), 8 Aug 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  22. Winner of Brunel Uni Poster Presentation Award

    Professor Joanna Wakefield-Scurr (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  23. William E. Collins Award

    Dr John Leach (Recipient), 2013

    Prize: National/international honour

  24. Wiley Best Paper Award

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), Jun 2014

    Prize: National/international honour

  25. What will happen when the high-performance computing centre is connected to the production line in real time?

    Dr Hongjie Ma (Recipient), Ann Swift (Recipient), Dr Edward Smart (Recipient) & David Brown (Recipient), 27 Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  26. Western Front Association Postgraduate Research Award

    Dr Matthew Heaslip (Recipient), 18 Feb 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  27. WG3 Leader, MI-NET.

    William Lee (Recipient), 6 May 2015

    Prize: Appointment

  28. Visiting fellowship

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 8 Aug 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  29. Visiting Research Fellow

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Apr 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  30. Visiting Research Fellow

    Sean Roberts (Recipient), 2010

    Prize: National/international honour

  31. Visiting Research Fellow

    Sean Roberts (Recipient), 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  32. Visiting Professorship

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 8 Feb 2016

    Prize: Appointment

  33. Visiting Fellowship to State University of Sao Paulo

    Professor Dylan Jones (Recipient) & Rogerio Oliveira (Recipient), 2 Jul 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  34. Visiting Fellowship

    Professor Susanne Marten-Finnis (Recipient), 1 Sep 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  35. Visiting Fellow at The Clinton Institute

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  36. Visiting Fellow

    Miss Caroline Strevens (Recipient), 13 Nov 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  37. Virtus Interpress Best Emperical Papers Collection

    Mamdouh Al-Faryan (Recipient), 13 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  38. Vice-chancellor’s Recognition Award

    Dr Vijay Vyas (Recipient), 10 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  39. Vice-Chancellor’s Commendation for Excellence

    Mr Dan McCabe (Recipient), 2 Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  40. Vice-Chancellor’s Awards for Excellence

    Dr Matt Smith (Recipient), Dr Erika Elizabeth Hughes (Recipient) & Mr Walid Benkhaled (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  41. Vice-Chancellor’s Award for Excellence

    Dr Paul Gorczynski (Recipient), Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  42. Vice-Chancellor’s Award for Excellence

    Dr Mick Harper (Recipient), Mrs Kirsten Farrell-Savage (Recipient), Mrs Lucy Dobson (Recipient), Lucy Bailey (Recipient), Mr Samuel Tarrant (Recipient), Jack Roster (Recipient), Mr Ashley Neve (Recipient), Mr Nicholas John Clark (Recipient), Mr Andy Jones (Recipient), Jennifer Ruth O'Neill (Recipient), Rebekka Gray (Recipient), Clare Jackson (Recipient), Haijing Zhang (Recipient), Harry Lawrence (Recipient), Noel Kithakye (Recipient), Mercedes Boyd (Recipient), Nathan Mather (Recipient), Rachel Stevens (Recipient), Louise Walker (Recipient), Cathy Armstrong (Recipient) & Nigel Jones (Recipient), 30 Apr 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 ...17 Next