Skip to content

Prizes

  1. Fellow Institute of Physics

    Professor David Wands (Recipient), 2003

    Prize: Fellowship awarded competitively

  2. Fellow - West Africa Institute

    Dr Ed Stoddard (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  3. Fellow

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 26 Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  4. Fellow

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 26 Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  5. Fellow

    Professor Mike Tipton (Recipient), 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  6. Fellow

    Dr Mick Harper (Recipient), Jun 2006

    Prize: National/international honour

  7. Fellow

    Professor Matthew Weait (Recipient), 12 Oct 2017

    Prize: Election to learned society

  8. Fellow

    Dr Kay Peggs (Recipient), Feb 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  9. Fellow

    Professor Karen Johnston (Recipient), Nov 2015

    Prize: National/international honour

  10. Fellow

    Dr Peter Rowley (Recipient), 2006

    Prize: Election to learned society

  11. Fellow

    Professor Gary Fones (Recipient), 2009

    Prize: Fellowship awarded competitively

  12. Fellow

    Dr Isobel Ryder (Recipient), 2000

    Prize: Fellowship awarded competitively

  13. Featured in ‘CF a year in review’ article

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  14. FRSA

    Dr Mark Field (Recipient), 1 Mar 2017

    Prize: Election to learned society

  15. FISBS

    Dr Timothy Exell (Recipient), 2018

    Prize: National/international honour

  16. FHEA

    Dr Mark Field (Recipient), 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  17. FAPSESP Visiting fellowship UNESP

    Professor Dylan Jones (Recipient), Jul 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  18. External Examiner

    Dr Robert James (Recipient), 2020

    Prize: Appointment

  19. Executive Board Member

    Professor Karen Johnston (Recipient), Apr 2012

    Prize: Election to learned society

  20. Excellence in Teaching Award (student nomination)

    Dr Lisa Sugiura (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  21. Excellence in Teaching Award (ETA)

    Vasiliki-Celia Antoniou (Recipient), 18 Jul 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  22. Excellence in Research to practice

    Professor Christopher David Brown (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  23. Excellence in Learning & Teaching

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Nov 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  24. European Award for Languages

    Ms Tanya Riordan (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  25. Enterprise Fellow

    Mr Nipan Maniar (Recipient), 2007

    Prize: Appointment

  26. Enterprise Educators Award

    Mr Gavin Knight (Recipient), 14 Mar 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  27. Encouragement Bursary

    Bernie Byrnes (Recipient), 1999

    Prize: Prize (including medals and awards)

  28. Emerging Scholar (Educational Change SIG)

    Professor Christopher David Brown (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  29. Emerald Outstanding Paper 2018

    Professor Mark Button (Recipient), Alison Wakefield (Recipient) & Dr David William James Shepherd (Recipient), 1 Jul 2018

    Prize: National/international honour

  30. Emerald Literati Network 2015 Awards for Excellence

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  31. Emerald Literati Network 2014 Awards for Excellence

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2014

    Prize: National/international honour

  32. Emerald Best International Symposium Award Winner

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Dr Sarah Turnbull (Recipient), 6 Aug 2014

    Prize: National/international honour

  33. Emerald

    Dr Sarah Turnbull (Recipient) & Dr Liza Howe-Walsh (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  34. Elected to Associate Fellow

    Professor Becky Milne (Recipient), 2005

    Prize: Election to learned society

  35. Editorial Advisor, The London Magazine

    Holly Howitt-Dring (Recipient), 1 Nov 2016

    Prize: Appointment

  36. Editor's Pick of the Month

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 1 Dec 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  37. Early Career Researcher Award

    Denise Hill (Recipient), 1 Jan 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  38. Early Career Conference Bursary Scheme

    Yi-Ling Lai (Recipient), Jun 2019

    Prize: National/international honour

  39. EU Marie-Curie Outgoing International Research Fellow

    Dr Philip Benson (Recipient), 2005

    Prize: National/international honour

  40. EU Horizon 2020 Marie Sklodowska-Curie Actions International Fellowship

    Dr Ed Stoddard (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  41. ESRC Full Doctoral Scholarship

    Dr Lee Oakley (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  42. Dorothy Harris Memorial Award

    Dr Chris Wagstaff (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  43. Doctorate Full Scholarship

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Sep 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  44. Distinguished Scientist

    Dr Christine Berberich (Recipient), 11 Nov 2017

    Prize: National/international honour

  45. Distinction Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 9 Aug 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  46. Director's Merit Award

    Professor Jim Briggs (Recipient), 4 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  47. Departmental Representative

    Dr Kay Peggs (Recipient), Sep 1999

    Prize: Appointment

  48. Department Outstanding Thesis Award

    Dr Brian Jay Frederick (Recipient), 23 May 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  49. Delegation to Thailand

    Maria Olea (Recipient) & Pattanathu Rahman (Recipient), 10 Feb 2010

    Prize: National/international honour

  50. Decolonising the Curriculum Competition

    Mr Guido Robazza (Recipient), Dr Matt Smith (Recipient) & Dr Jacqueline Priego-Hernandez (Recipient), 6 May 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  51. Daiwa Adrian Award

    Professor Kazuya Koyama (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  52. DV Mission 48 hour Film Festival

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  53. DV Mission 48 Film festival

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  54. DCQE "Decolonising the Curriculum" competition

    Dr Matt Smith (Recipient) & Mr Guido Robazza (Recipient), 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  55. Cultural Olympiad Inspire Mark ‘Dysarticulate 2

    Jon Adams (Recipient), 2011

    Prize: National/international honour

  56. Cultural Olympiad Inspire Mark ‘Dysarticulate 1

    Jon Adams (Recipient), 2010

    Prize: National/international honour

  57. Cultural Olympiad Brand status for ‘Look About’

    Jon Adams (Recipient), 2012

    Prize: National/international honour

  58. Critical Writing Award 2016

    Catherine Harper (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  59. Cozzarelli Prize

    Dr Leanne Proops (Recipient), Karen McComb (Recipient) & David Reby (Recipient), 26 Apr 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  60. Copeland Fellowship at Amherst College during Spring Semester

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 2004

    Prize: Fellowship awarded competitively

  61. ComercialiSE program sponsored by HEFCE and SEEDA runner-up Business Plan

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  62. Colyer-Fergusson Award

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 1998

    Prize: Prize (including medals and awards)

  63. Coleman Prize for thesis

    Professor Lisa Jack (Recipient), Jun 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  64. Coke Medal

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  65. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Apr 1997

    Prize: Appointment

  66. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Oct 2011

    Prize: Appointment

  67. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2005

    Prize: Appointment

  68. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 1999

    Prize: Appointment

  69. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Oct 2008

    Prize: Appointment

  70. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  71. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jun 2009

    Prize: Appointment

  72. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Mar 1995

    Prize: Appointment

  73. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jun 1998

    Prize: Appointment

  74. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2001

    Prize: Appointment

  75. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  76. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Feb 2011

    Prize: Appointment

  77. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Apr 2012

    Prize: Appointment

  78. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Apr 2012

    Prize: Appointment

  79. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2012

    Prize: Appointment

  80. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Aug 2001

    Prize: Appointment

  81. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 1998

    Prize: Appointment

  82. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 1999

    Prize: Appointment

  83. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2000

    Prize: Appointment

  84. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2001

    Prize: Appointment

  85. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Feb 2002

    Prize: Appointment

  86. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  87. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2007

    Prize: Appointment

  88. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Sep 1994

    Prize: Appointment

  89. Clough Medal

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  90. Civilian Ebola Medal

    Mr Rory Wenman Miles (Recipient), Jul 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  91. Civic Trust Awards 2013

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  92. Civic Trust Awards 2008

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  93. Civic Trust Awards 2002 Commendation

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  94. Civic Trust Award 2004

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  95. Civic Trust Award 2002

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  96. Civic Trust Award 2000

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2000

    Prize: Prize (including medals and awards)

  97. Chief of the Air Staff Fellowship

    Mal Craghill (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  98. Chief of Defence Staff Scolar in Strategy

    Mal Craghill (Recipient), 23 Jul 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  99. Chief Scientific Adviser's Commendation

    Mal Craghill (Recipient), 21 Jun 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  100. Chartered Statistician

    Marie Oldfield (Recipient), 18 Apr 2018

    Prize: Election to learned society

  101. Chartered Statistician

    Marie Oldfield (Recipient), Apr 2018

    Prize: Election to learned society

  102. Chartered Scientist

    Marie Oldfield (Recipient), 13 Feb 2019

    Prize: Election to learned society

  103. Chartered Scientist

    Professor Becky Milne (Recipient), 2007

    Prize: Election to learned society

  104. Chartered Scientist

    Marie Oldfield (Recipient), Feb 2019

    Prize: Election to learned society

  105. Chartered Psychologist

    Dr Chad Witcher (Recipient), 28 Oct 2019

    Prize: Election to learned society

  106. Chartered Physicist (CPhys) of the Institute of Physics

    Dr Melvin Vopson (Recipient), Sep 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  107. Chartered Physicist (C.Phys.)

    Dr Philip Benson (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  108. Chartered Forensic Psychologist

    Professor Becky Milne (Recipient), 1998

    Prize: Election to learned society

  109. Chair of the Engineering Group of the Geological Society

    Dave Giles (Recipient), 2016

    Prize: Appointment

  110. Certificate of reviewing

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Jan 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  111. Certificate of Outstanding Contribution in Reviewing (Journal of Cystic Fibrosis)

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  112. Certificate of Outstanding Contribution in Reviewing (Journal of Cystic Fibrosis)

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  113. Carlsberg Foundation Grant

    Dr Ben Davies (Recipient), 28 May 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  114. Canning Bicentenary Medal

    Dr James Smith (Recipient), Dec 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  115. CES GSRN Best ECR Paper Award

    Lucie Fremlova (Recipient), 3 Nov 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  116. Bus and Law Faculty (joint) Best Paper 2019

    Dr Michael Connolly (Recipient), 17 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  117. Building for Life Silver Award 2009

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  118. Bronze Prize

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), Dr Benjamin Aziz (Recipient) & Jeyong Jung (Recipient), 26 Oct 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  119. British Psychological Society Wessex Branch Best Undergraduate Dissertation Prize

    Derry James Taylor (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  120. British Psychological Society National Psychobiology Undergraduate Project Prize

    Derry James Taylor (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  121. British Homes Award 2008

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  122. British High Commission Delegation to New Zealand

    Pattanathu Rahman (Recipient), 2016

    Prize: National/international honour

  123. British Educational Research Association Early Career Research Award

    Yuwei Xu (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  124. British Council Biotechnology Mission Delegation to India

    Pattanathu Rahman (Recipient), 1 Mar 2019

    Prize: National/international honour

  125. British Commission for Maritime History Doctoral prize for the best doctoral thesis, 2014

    Steven Gray (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  126. British Association of Sport and Exercise Sciences Expert Statement Grant

    Dr Paul Gorczynski (Recipient), Aug 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  127. British Association for Applied Linguistics Book Prize

    Dr Mario Saraceni (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  128. British Academy Overseas Conference Grant

    Professor Lincoln Geraghty (Recipient), 1 Jan 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  129. Board of examiners prize

    Louise Turner (Recipient), 21 Nov 1995

    Prize: Prize (including medals and awards)

  130. Bill Jenkins Prize

    Miss Nikhaela Wicks (Recipient), 1 Jun 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  131. Bicentenary prize

    Dr Peter Rowley (Recipient), Dec 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  132. Best poster

    Hannah Liversedge (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  133. Best oral presentation (SkyScan User Meeting)

    Dr Nic Minter (Recipient), 21 Apr 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  134. Best conference paper awarded at the IEEE Conference on Intelligent Systems.

    Professor David Sanders (Recipient), 9 Sep 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  135. Best UK University Engineering Project Tutor

    Professor David Sanders (Recipient), Oct 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  136. Best Three minutes thesis

    Miquel Banchs-Piqué (Recipient), 18 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  137. Best Student Poster Award

    Dr Jenny Burbage (Recipient), Sep 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  138. Best Student Paper Award

    Dr Vineet Vajpayee (Recipient), 1 Feb 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  139. Best Student Paper Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 27 Aug 2019

    Prize: National/international honour

  140. Best Student Paper

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  141. Best Student Award

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jun 1991

    Prize: Prize (including medals and awards)

  142. Best Student Award

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 1991

    Prize: Prize (including medals and awards)

  143. Best Reviewer of Human Resource Development Review (HRDR) in 2019

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Feb 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  144. Best Reviewer Award

    Pratik Modi (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  145. Best Reviewer Award

    Pratik Modi (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  146. Best Research Paper Award

    Pratik Modi (Recipient), 4 Jul 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  147. Best Research Paper Award

    Pratik Modi (Recipient), 5 Jan 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  148. Best Research Output

    Mr Ritanjan Das (Recipient), 17 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  149. Best Project Award

    Dr Ella Haig (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  150. Best Presentation Award

    Miss Nikhaela Wicks (Recipient), Aug 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  151. Best Presentation Award

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 14 Mar 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  152. Best Presentation Award

    Mr Dario Pedrabissi (Recipient), 22 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  153. Best Poster Presentation

    Dr Fatema Sameh Said Zaghloul (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  154. Best Play

    Bernie Byrnes (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  155. Best PhD student paper prize

    Mainul Haque (Recipient), 1 Apr 2008

    Prize: National/international honour

  156. Best PhD Student Paper Award KES 2010

    Dr Ella Haig (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  157. Best PhD Paper Award

    Dr Menelaos Tasiou (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  158. Best Paper in the journal of computing in systems and engineering

    Professor David Sanders (Recipient), 11 Apr 1998

    Prize: Prize (including medals and awards)

  159. Best Paper in the "SME Growth & Performance: Quantitative Perspectives" Track

    Sreevas Sahasranamam (Recipient), Dr Ekaterina Murzacheva (Recipient) & Jonathan Levie (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  160. Best Paper in Session Award

    Dr James Smith (Recipient), 9 Jun 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  161. Best Paper in Intelligent Mobility (co-author).

    Professor David Sanders (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  162. Best Paper award in Banking

    Dr Giota Papadimitri (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  163. Best Paper Award from the 9th International Conference on Intelligent Systems

    Dr Edward Smart (Recipient), Dr Hongjie Ma (Recipient), David Brown (Recipient) & David Garrity (Recipient), 9 Nov 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  164. Best Paper Award at the 17th IEEE Networking and Computing Applications Conference (IEEE NCA) 2018

    Mr Oluwatobi Fajana (Recipient), Gareth Owenson (Recipient) & Dr Ella Haig (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  165. Best Paper Award

    Dr Awad Ibrahim (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  166. Best Paper Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  167. Best Paper Award

    Shahin Gelareh (Recipient), 29 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  168. Best Paper Award

    Mr Chris Milner (Recipient), 14 Oct 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  169. Best Paper Award

    Dr Giota Papadimitri (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  170. Best Paper Award

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  171. Best Oral Presentation

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 15 Aug 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  172. Best Newcomer Award 2018

    Dr Marnie Myrna Lovejoy (Recipient), 11 Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  173. Best Newcomer Award 2015

    Ms Cheryl Buck (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  174. Best Monologue

    Bernie Byrnes (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  175. Best International Paper

    Dr Heather Short (Recipient), 2019

    Prize: National/international honour

  176. Best Freelance Radio Presenter

    Marie Oldfield (Recipient), 1 May 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  177. Best Feedback

    Mr Nipan Maniar (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  178. Best Family Event

    Bernie Byrnes (Recipient), 2014

    Prize: National/international honour

  179. Best ERS Papers Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 24 Jul 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  180. Best Competition Paper

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  181. Best Book Award (Academic Monograph) 2008-2011

    Vasu Reddy (Recipient), 4 Dec 2011

    Prize: National/international honour

  182. Best Associate Editor Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2018

    Prize: National/international honour

  183. Best 1st Year PhD Student Paper

    Dr Malik Haddad (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  184. Became Fellow of The Higher Education Academy

    Professor John Williams (Recipient), 2006

    Prize: Fellowship awarded competitively

  185. Became Chartered Member (CMILT)

    Dr Graham Wall (Recipient), 14 Nov 2014

    Prize: National/international honour

  186. Beca de Movilidad, Spanish Ministry of Education and Science

    Dr Yvonne Rueckert (Recipient), 1 Sep 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  187. BASES fellowship

    Professor Joanna Wakefield-Scurr (Recipient), 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  188. BASES accredited (Supervised Experience)

    Dr Chris Mills (Recipient), 1 Sep 2005

    Prize: Fellowship awarded competitively

  189. Awardee of Daiwa-Adrian Prize jointly with Prof Misao Sasaki (Kyoto)

    Professor David Wands (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  190. Awarded the top grade of 'Outstanding' for KTP Number KTP007935

    Dr Edward Smart (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  191. Awarded the second runner up prize

    Pratik Modi (Recipient), 20 Nov 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  192. Awarded the first runner up prize

    Pratik Modi (Recipient), 20 Dec 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  193. Awarded the Zwicky Prize Fellowship

    Professor Adam Amara (Recipient), 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  194. Awarded the Tom Williamson; ACPO Award

    Professor Becky Milne (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  195. Awarded the 2018 Julia J. Henderson International Award

    Professor Karen Johnston (Recipient), 12 Mar 2018

    Prize: National/international honour

  196. Awarded fellowship

    Dr Gianluca Tozzi (Recipient), 28 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  197. Awarded Volunteer Reserves Service Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  198. Awarded Territorial Decoration TD

    Professor David Sanders (Recipient), 1 Jul 1995

    Prize: National/international honour

  199. Awarded Queen’s Diamond Jubilee Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  200. Awarded Queen's Golden Jubilee Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  201. Awarded PhD Studentship

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Sep 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  202. Awarded Paul Harris Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  203. Awarded PGR Training Fund

    Dr Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Mar 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  204. Awarded Order of Mercy Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 1 May 2018

    Prize: National/international honour

  205. Awarded Operational Service Medal for Afghanistan

    Professor David Sanders (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  206. Awarded NATO Research Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2004

    Prize: Fellowship awarded competitively

  207. Awarded NATO ISAF medal for operational military service with NATO

    Professor David Sanders (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  208. Awarded Melvin Jones Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  209. Awarded Leverhulme Trust Senior Research Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  210. Award: Premio DedaloMinosse

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  211. Award: Galleria Energetica

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  212. Award of Excellence at the ”One Reeler Short Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  213. Award for Outstanding Professional Services

    Dr Beatriz Lopez (Recipient), 1 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  214. Award for Outstanding Animation

    Mr Paul Charisse (Recipient), 30 Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  215. Award for Excellence

    Dr Trudy Barber (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  216. Award for Best Score at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  217. Award for Best Editing at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  218. Award for Best Animation at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  219. Associate Member of Instituition of Chemical Engineers (AMIChemE)

    Pattanathu Rahman (Recipient), 1 Aug 2014

    Prize: Election to learned society

  220. Associate Fellowship

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 8 Aug 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  221. Associate Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Chianu Dibia (Recipient), 25 Mar 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  222. Associate Fellow of the British Psychological Society

    Yvonne Shell (Recipient), 2014

    Prize: Election to learned society

  223. Associate Fellow at Higher Education Authority

    Joanna Warson (Recipient), Apr 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  224. Associate Fellow at British Psychological Society

    Professor Kim A. Bard (Recipient), 2000

    Prize: Fellowship awarded competitively

  225. Ashley Prize

    Sean Roberts (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  226. Arts Council National Lottery Project Grant

    Mr Guido Robazza (Recipient), 1 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  227. Angelo Della Riccia Fellowship 2011 Award

    Matteo Fasiello (Recipient), 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  228. Angel Award of Historic England

    Dr Milena Metalkova-Markova (Recipient) & Darren Barker (Recipient), 27 Nov 2018

    Prize: National/international honour

  229. American Educational Research Association (2019) International Travel Award

    Dr Nicola Fairchild (Recipient), 5 Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  230. Alan Moon Memorial Prize for Best Paper at UFHRD Conference 2019

    Dr Heather Short (Recipient), 2019

    Prize: National/international honour

  231. Ajunct Faculty Award

    Dr Marnie Myrna Lovejoy (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  232. Advancing Theory, Research, and Practice of Workplace Coaching

    Yi-Ling Lai (Recipient), Silja Kotte (Recipient), Carolin Graßmann (Recipient) & Gil Bozer (Recipient), 7 Nov 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  233. Adjunct Fellow

    Professor Becky Milne (Recipient), Jun 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  234. Academic Health Sciences Centre – AHSC Competition

    Dr Paul Gorczynski (Recipient), Jun 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  235. Academic Excellence Award 2019

    Professor Lorraine Hope (Recipient), Jun 2019

    Prize: National/international honour

  236. APS Fellow

    Dr Hartmut Blank (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  237. APEX Teaching Award 2015

    Dr Matthew Anderson (Recipient), May 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  238. APEX Fellowships - FHEA

    Dr Jackie Batey (Recipient), 16 Jan 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  239. APEX Fellowships - FHEA

    Miss Sandra Zellmer (Recipient), 12 Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  240. ALT Google Apps for Teaching and Learning

    Mr Manish Malik (Recipient), 1 Aug 2010

    Prize: National/international honour

  241. AHRC Going Digital Project - CHASE Doctoral Training Funding

    Vasiliki-Celia Antoniou (Recipient), 10 Oct 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  242. AHRC Fellowship

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 1 Jan 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  243. AHRC Doctoral Award Funding

    Dr Stephen Crabbe (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  244. AHRC Doctoral Award Funding

    Dr Christopher Pittard (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  245. AERA International Travel Award

    Jane Elizabeth Flood (Recipient), Apr 2018

    Prize: National/international honour

  246. ACCID-Associació Catalana de Comptabilitat i Direcció

    Ane Ripoll-Zarraga (Recipient), Jun 2007

    Prize: Appointment

  247. AAPS 2018 Best Abstract Award

    Dolores Remedios Serrano Lopez (Recipient), Raquel Fernandez-Garcia (Recipient), Anne Marie Healy (Recipient) & Dr Katerina Lalatsa (Recipient), 1 Aug 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  248. 9th Industrial Conference on Data Mining (ICDM) 2009 - Best Paper Award

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 20 Jul 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  249. 5 minutes with... Dr Pattanathu Rahman, Chairman and Director of TeeGene

    Pattanathu Rahman (Recipient), 7 Apr 2017

    Prize: National/international honour

  250. 4-year scholarship

    Dr Tarek Teba (Recipient), 19 Aug 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  251. 3rd Most Influential Person in Security and Fire 2016

    Alison Wakefield (Recipient), 7 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  252. 3-Minute PhD Competition at the 14th BAL Postgraduate Research Student Conference

    Dr Chianu Dibia (Recipient), 19 Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  253. 2nd KES International Symposium (KES-AMSTA-08) - Best Paper Award

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 26 Mar 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  254. 2nd English Women's Awards 2019

    Mrs Zoe Elizabeth Smale Cadwell (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  255. 23rd Most Influential Person in Security and Fire 2016

    Professor Mark Button (Recipient), 7 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  256. 2020 Celia Brackenridge International Research Award

    Dr Beth Clarkson (Recipient), 12 Oct 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  257. 2018 Ursula Gielen Global Psychology Book Award

    Professor Kim A. Bard (Recipient) & Heidi Keller (Recipient), Aug 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  258. 2018 Emerald Literati Awards.

    Dr Paul Gorczynski (Recipient) & Dr Wendy Sims-Schouten (Recipient), 4 Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  259. 2018 AASP Doctoral Dissertation Award

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 22 Jun 2018

    Prize: National/international honour

  260. 2017 Division of Sport and Exercise Psychology PhD Award

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 30 Aug 2017

    Prize: National/international honour

  261. 2016 Outstanding Paper Award

    Dr Awad Ibrahim (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  262. 2016 International Conference on Hospitality, Leisure, Sports, and Tourism Outstanding Paper Award

    Faruk Alaeddinoglu (Recipient), Nuray Turker (Recipient) & Ali Selcuk Can (Recipient), 14 Jul 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  263. 2016 IEEE CIS Outstanding TAMD Paper

    Dr Iris Nomikou (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  264. 2015: Improving Care with Technology

    Professor David Prytherch (Recipient), 18 Nov 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  265. 2014: Clinical Research Impact

    Professor David Prytherch (Recipient), 21 Nov 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  266. 2013 British Psychological Society Research Seminars Series

    Dr Karen Shalev Greene (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  267. "Best Development" Award at the Silver Dollar Film Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  268. Shorlisted (final 6) for Lofti Zadeh Best Paper Award at ICMLC 2018

    Han Liu (Recipient), Dr Ella Haig (Recipient) & Weiliang Ding (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  269. Royal Television Society Awards - Student Awards [WINNER - BEST FACTUAL]

    Mr Ben Thompson (Recipient) & James Harrison (Recipient), 23 Feb 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  270. Royal Television Society Awards - Student Awards Nomination

    Mr Ben Thompson (Recipient) & Mr Johnny Lochland (Recipient), 15 Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

Previous 1 2 Next