Skip to content

Prizes

  1. 2019
  2. Advancing Theory, Research, and Practice of Workplace Coaching

    Dr Yi-Ling Lai (Recipient), Silja Kotte (Recipient), Carolin Graßmann (Recipient) & Gil Bozer (Recipient), 7 Nov 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. Official Selection for the Philip K. Dick European Science Fiction Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 31 Oct 2019

    Prize: National/international honour

  4. Chartered Psychologist

    Dr Chad Witcher (Recipient), 28 Oct 2019

    Prize: Election to learned society

  5. IEEE SMC conference 2019 best paper finalist

    Dr Dongjoe Shin (Recipient), 9 Oct 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. Special award-Best track

    Dr Moufida Sadok (Recipient), 27 Sep 2019

    Prize: National/international honour

  7. Best Presentation Award

    Mr Dario Pedrabissi (Recipient), 22 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  8. Student Experience Excellence Award

    Mahmoud Elmarzouky (Recipient), 11 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  9. Student Experience Excellence Awards 2018/19

    Ms Rebecca Nicolaides (Recipient), 11 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. University of Portsmouth CCI Award

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Sep 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  11. Best Student Paper Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 27 Aug 2019

    Prize: National/international honour

  12. Winner of Outstanding Paper in the 2019 Emerald Literati Awards

    Professor Becky Milne (Recipient), 8 Aug 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  13. National Teaching Fellow

    Dr Jane Creaton (Recipient), 5 Aug 2019

    Prize: National/international honour

  14. Highly Commended in the 2019 Emerald Literati Award

    Professor Ashraf Labib (Recipient), Aug 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  15. The 2018 Philip M. Taylor IAMHIST-Routledge Prize

    Miss Penny Chalk (Recipient), 15 Jul 2019

    Prize: National/international honour

  16. Recognition award

    Dr Claire Nee (Recipient), 10 Jul 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  17. Visiting Fellowship to State University of Sao Paulo

    Professor Dylan Jones (Recipient) & Rogerio Oliveira (Recipient), 2 Jul 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  18. Official Selection in the Buenos Aires Film Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 1 Jul 2019

    Prize: National/international honour

  19. UFHRD Teaching and Learning Prize 2019

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 24 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  20. People's choice award

    Sara Eileen Zadrozny (Recipient), 20 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  21. Three minutes thesis - Festival of Doctoral Research

    Miquel Banchs-Piqué (Recipient), 20 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  22. Tweet your thesis - First prize

    Mrs Sue Rourke (Recipient), 20 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  23. Winner of the 3 Minute Thesis Competition

    Deborah Ann Parker Kinch (Recipient), 20 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  24. Best Three minutes thesis

    Miquel Banchs-Piqué (Recipient), 18 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  25. Best Research Output

    Mr Ritanjan Das (Recipient), 17 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  26. Bus and Law Faculty (joint) Best Paper 2019

    Dr Michael Connolly (Recipient), 17 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  27. NewTek Award for Best Factual Content

    Mr Charlie Watts (Recipient), 11 Jun 2019

    Prize: National/international honour

  28. NewTek Award for Best Live Content

    Mr Charlie Watts (Recipient), 11 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  29. University of Portsmouth NEST

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  30. Academic Excellence Award 2019

    Professor Lorraine Hope (Recipient), Jun 2019

    Prize: National/international honour

  31. Early Career Conference Bursary Scheme

    Dr Yi-Ling Lai (Recipient), Jun 2019

    Prize: National/international honour

  32. Psychology Textbook of the Year 2018

    Ms Yvonne Shell (Recipient), 1 May 2019

    Prize: National/international honour

  33. Taiwan Foundation for Democracy International Visiting Fellowship

    Dr Isabelle Cheng (Recipient), 26 Apr 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  34. Maria Skłodowska-Curie PhD Fellowship

    Mr Sree Harsha Bandaru (Recipient), 15 Apr 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  35. Vice Chancellor's Award for Excellence

    Mr Rod Jeffcote (Recipient), 2 Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  36. Vice Chancellor's Commendation for Excellence

    Dr Karl Bell (Recipient), 2 Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  37. Vice-Chancellor’s Commendation for Excellence

    Mr Dan McCabe (Recipient), 2 Apr 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  38. JSPS International Fellowships

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), Apr 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  39. Visiting Research Fellow

    Mrs Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Apr 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  40. Associate Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Chianu Dibia (Recipient), 25 Mar 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  41. Enterprise Educators Award

    Mr Gavin Knight (Recipient), 14 Mar 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  42. Top downloaded article in Journal of Physiology

    Dr Joseph Costello (Recipient), 10 Mar 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  43. British Council Biotechnology Mission Delegation to India

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 1 Mar 2019

    Prize: National/international honour

  44. International Scholar in Residence

    Mrs Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Mar 2019

    Prize: National/international honour

  45. Royal Television Society Awards - Student Awards Nomination

    Mr Ben Thompson (Recipient) & Mr Johnny Lochland (Recipient), 15 Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  46. UK Film Festival 2018 3 Minute Script Competition

    Ms Niki Wakefield (Recipient), 15 Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  47. Top downloaded article in the Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports

    Dr Joseph Costello (Recipient), 10 Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  48. The Case Centre’s Case Writing Scholarship - International award £1,000

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), Feb 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  49. Recognition Award

    Ms Estelle Taylor (Recipient), 22 Jan 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  50. Alan Moon Memorial Prize for Best Paper at UFHRD Conference 2019

    Dr Heather Short (Recipient), 2019

    Prize: National/international honour

  51. Best International Paper

    Dr Heather Short (Recipient), 2019

    Prize: National/international honour

  52. Best PhD Paper Award

    Mr Menelaos Tasiou (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  53. JIAS 2020 Writing Fellowship

    Dr Olivia Rutazibwa (Recipient), 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  54. Thematic Research Innovation Fund Fellowship

    Dr Joanne Preston (Recipient), 2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  55. 2018
  56. Themes Research and Innovation Fund (TRIF) Strategic Fellowship

    Dr Chad Witcher (Recipient), 21 Dec 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  57. Listed as one of 25 most popular TED talks of 2018

    Dr Stephen Webb (Recipient), 12 Dec 2018

    Prize: National/international honour

  58. Listed by TED's Curator as a Top 10 TED talk of 2018

    Dr Stephen Webb (Recipient), 12 Dec 2018

    Prize: National/international honour

  59. Fellow of the Royal Historical Society

    Professor Deborah Sugg Ryan (Recipient), 6 Dec 2018

    Prize: Election to learned society

  60. Angel Award of Historic England

    Dr Milena Metalkova-Markova (Recipient) & Darren Barker (Recipient), 27 Nov 2018

    Prize: National/international honour

  61. Glossop Medal

    Dr Kevin Duncan Privett (Recipient), 14 Nov 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  62. Best Paper Award from the 9th International Conference on Intelligent Systems

    Dr Edward Smart (Recipient), Dr Hongjie Ma (Recipient), David Brown (Recipient) & David Garrity (Recipient), 9 Nov 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  63. CES GSRN Best ECR Paper Award

    Dr Lucie Fremlova (Recipient), 3 Nov 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  64. Bronze Prize

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), Dr Benjamin Aziz (Recipient) & Jeyong Jung (Recipient), 26 Oct 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  65. Best UK University Engineering Project Tutor

    Professor David Sanders (Recipient), Oct 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  66. Sino-UK Delegation to Wuhan and Beijing (China)

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 18 Sep 2018

    Prize: National/international honour

  67. National Teaching Fellow

    Karen Heard-Laureote (Recipient), 31 Aug 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  68. AAPS 2018 Best Abstract Award

    Dolores Remedios Serrano Lopez (Recipient), Raquel Fernandez-Garcia (Recipient), Anne Marie Healy (Recipient) & Dr Katerina Lalatsa (Recipient), 1 Aug 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  69. 2018 Ursula Gielen Global Psychology Book Award

    Professor Kim A. Bard (Recipient) & Heidi Keller (Recipient), Aug 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  70. Outstanding Student Abstract Award

    Mrs Latha Davda (Recipient), 26 Jul 2018

    Prize: National/international honour

  71. 3-Minute PhD Competition at the 14th BAL Postgraduate Research Student Conference

    Dr Chianu Dibia (Recipient), 19 Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  72. Best Newcomer Award 2018

    Dr Marnie Myrna Lovejoy (Recipient), 11 Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  73. 2018 Emerald Literati Awards.

    Dr Paul Gorczynski (Recipient) & Dr Wendy Sims-Schouten (Recipient), 4 Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  74. Emerald Outstanding Paper 2018

    Professor Mark Button (Recipient), Dr Alison Wakefield (Recipient) & Dr David William James Shepherd (Recipient), 1 Jul 2018

    Prize: National/international honour

  75. Student Experience Excellence Award 2018: Best Newcomer Award 2018

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  76. University of Portsmouth Poster Prize

    Mrs Caroline Cox (Recipient), Jul 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  77. What will happen when the high-performance computing centre is connected to the production line in real time?

    Dr Hongjie Ma (Recipient), Ann Swift (Recipient), Dr Edward Smart (Recipient) & David Brown (Recipient), 27 Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  78. 2018 AASP Doctoral Dissertation Award

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 22 Jun 2018

    Prize: National/international honour

  79. Most Excellent Order of the British Empire

    Professor David Sanders (Recipient), 8 Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  80. University of Portsmouth NEST award winner

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  81. University of Portsmouth Vice Chancellors Award for Excellence

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  82. Vice-Chancellor's Recognition Award

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 23 May 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  83. Newton Utafiti Researcher Links Bilateral Workshop - Kenya

    Mr Manish Malik (Recipient), 15 May 2018

    Prize: National/international honour

  84. Awarded Order of Mercy Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 1 May 2018

    Prize: National/international honour

  85. Santander Mobility Award

    Derry James Taylor (Recipient), 1 May 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  86. Fellow of the Institute of Physics (FInstP)

    Dr Melvin Vopson (Recipient), May 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  87. Nomination, Student-Led Teaching Awards: Extra Mile Award

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), May 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  88. Vice-Chancellor’s Award for Excellence

    Dr Mick Harper (Recipient), Mrs Kirsten Farrell-Savage (Recipient), Mrs Lucy Dobson (Recipient), Lucy Bailey (Recipient), Mr Samuel Tarrant (Recipient), Jack Roster (Recipient), Mr Ashley Neve (Recipient), Mr Nicholas John Clark (Recipient), Mr Andy Jones (Recipient), Jennifer Ruth O'Neill (Recipient), Rebekka Gray (Recipient), Clare Jackson (Recipient), Haijing Zhang (Recipient), Harry Lawrence (Recipient), Noel Kithakye (Recipient), Mercedes Boyd (Recipient), Nathan Mather (Recipient), Rachel Stevens (Recipient), Louise Walker (Recipient), Cathy Armstrong (Recipient) & Nigel Jones (Recipient), 30 Apr 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  89. Fellow

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 26 Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  90. Fellow

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 26 Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  91. Learning on Screen Awards

    Ms Jenn Feray (Recipient), 26 Apr 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  92. APEX Fellowships - FHEA

    Miss Sandra Zellmer (Recipient), 12 Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  93. World Ship Society Travel Bursary

    Dr Matthew Heaslip (Recipient), 7 Apr 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  94. AERA International Travel Award

    Jane Elizabeth Flood (Recipient), Apr 2018

    Prize: National/international honour

  95. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Marine Joly (Recipient), Apr 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  96. International Award for Excellence

    James Thompson (Recipient) & Daniel Coslett (Recipient), 30 Mar 2018

    Prize: National/international honour

  97. Lewis Walpole Library Fellowship

    Dr Benjamin Dew (Recipient), 16 Mar 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  98. Best Presentation Award

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 14 Mar 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  99. Awarded the 2018 Julia J. Henderson International Award

    Professor Karen Johnston (Recipient), 12 Mar 2018

    Prize: National/international honour

  100. Julia J. Henderson Award

    Professor Karen Johnston (Recipient), 12 Mar 2018

    Prize: National/international honour

  101. Awarded PGR Training Fund

    Mrs Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Mar 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  102. Impact Accelerator Award

    Dr Cressida Bowyer (Recipient), Mar 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  103. Royal Television Society Awards - Student Awards [NOMINATION - BEST DRAMA]

    Mr Ben Thompson (Recipient), Barnaby Boulton Boulton (Recipient), Svilen Slavov (Recipient) & Matthew Lewis (Recipient), 23 Feb 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  104. NewTek Best UK Content

    Mr Charlie Watts (Recipient), 21 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  105. NewTek Tutor of the Year

    Mr Charlie Watts (Recipient), 21 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  106. Western Front Association Postgraduate Research Award

    Dr Matthew Heaslip (Recipient), 18 Feb 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  107. Virtus Interpress Best Emperical Papers Collection

    Mamdouh Al-Faryan (Recipient), 13 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  108. University of Portsmouth's Outstanding Supervisor of the Year Award (2017-18)

    Dr Karl Bell (Recipient), 8 Feb 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  109. The Students' Union Awards for Excellence in Learning & Teaching

    Mr Manish Malik (Recipient), 1 Feb 2018

    Prize: National/international honour

  110. NewTek Best Student Content Award 2018

    Mr Charlie Watts (Recipient), 11 Jan 2018

    Prize: National/international honour

  111. NewTek Tutor of the Year

    Mr Charlie Watts (Recipient), 11 Jan 2018

    Prize: National/international honour

  112. UPSU Award

    Dr Matt Parker (Recipient), Jan 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  113. Shorlisted (final 6) for Lofti Zadeh Best Paper Award at ICMLC 2018

    Han Liu (Recipient), Dr Mihaela Cocea (Recipient) & Weiliang Ding (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  114. Award for Best Animation at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  115. Award for Best Editing at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  116. Award for Best Score at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  117. Award of Excellence at the ”One Reeler Short Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  118. Best Associate Editor Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2018

    Prize: National/international honour

  119. Best Paper Award

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  120. British Educational Research Association Early Career Research Award

    Yuwei Xu (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  121. FISBS

    Dr Timothy Exell (Recipient), 2018

    Prize: National/international honour

  122. Fellow of Higher Education Academy

    Steven Gray (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  123. Fellow of Royal Society of Arts (FRSA)

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  124. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Chad Witcher (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  125. Inspiring Teacher Award

    Dr Vijay Vyas (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  126. Lewis Penny Medal

    Dr Clare Boston (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  127. Official Selection for the “Festival de Cine de Madrid”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  128. Outstanding Teaching Award (Shortlisted)

    Dr Lee Oakley (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  129. PUBLONS Peer Review Awards 2018

    Professor Kim A. Bard (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  130. Senior Fellow

    Mrs Sue Rourke (Recipient), 2018

    Prize: Appointment

  131. Senior Fellow of the Higher Education Academy

    Professor Ashraf Labib (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  132. Student Experience Excellence Award

    Mr Menelaos Tasiou (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  133. TRIF strategic Fellowship

    Dr Jurgita Zekonyte (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  134. The British Psychological Society Book Award 2018 for Textbook of the Year

    Ms Yvonne Shell (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  135. University of Portsmouth Oustanding Supervisor Award 2017/18

    Dr Peter Howell (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  136. iIIRG Best Student Research Presentation

    Miss Charlotte Adele Hudson (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  137. 2017
  138. The Students' Union Awards for Excellence in Learning & Teaching

    Mr Manish Malik (Recipient), 20 Dec 2017

    Prize: National/international honour

  139. University of St Andrews Deans List Award

    Derry James Taylor (Recipient), 7 Dec 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  140. Visiting Fellow

    Miss Caroline Strevens (Recipient), 13 Nov 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  141. Distinguished Scientist

    Dr Christine Berberich (Recipient), 11 Nov 2017

    Prize: National/international honour

  142. Excellence in Learning & Teaching

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Nov 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  143. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [NOMINATION]

    Mr Ben Thompson (Recipient), Matthew Lewis (Recipient) & John Feuell (Recipient), 19 Oct 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  144. Fellow

    Professor Matthew Weait (Recipient), 12 Oct 2017

    Prize: Election to learned society

  145. 2017 Division of Sport and Exercise Psychology PhD Award

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 30 Aug 2017

    Prize: National/international honour

  146. Outstanding Paper Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 17 Aug 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  147. Travelship for 2017 AAPS Annual Meeting and Exposition

    Dr Katerina Lalatsa (Recipient), 9 Aug 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  148. Visiting fellowship

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 8 Aug 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  149. Fellow, Higher Education Academy

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), Aug 2017

    Prize: Election to learned society

  150. Outstanding achievement and contribution to the field of dentistry in UK

    Mrs Latha Davda (Recipient), 30 Jun 2017

    Prize: National/international honour

  151. Research Dissemination

    Dr Tom Smith (Recipient), 30 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  152. Vice Chancellor's Recognition Award

    Mrs Anna Limpens (Recipient), 21 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  153. Oral Presentation prize

    Thomas Llewelyn Jones (Recipient), 16 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  154. University of Portsmouth UPSU Teaching and Learning Awards

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  155. Recognition Award

    Dr Marine Joly (Recipient), Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  156. Research Spotlight Runner-Up Prize

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 25 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  157. Robin Davies Dental Care Professional Research Award

    Dr Joanne Brindley (Recipient), 25 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  158. Growth or a fixed mindset? What difference does it make to the success of a student teacher?

    Charlotte Meierdirk (Recipient), 23 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  159. Point of Light Award

    Dr Catherine McNamara (Recipient), 17 May 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  160. Best Paper Award

    Shahin Gelareh (Recipient), 29 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  161. Student & Staff Collaboration Award 2017 Winner

    Mr Dan McCabe (Recipient), 26 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  162. Teaching Award (Shortlisted Nominee)

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 26 Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  163. Certificate of Outstanding Contribution in Reviewing (Journal of Cystic Fibrosis)

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  164. Certificate of Outstanding Contribution in Reviewing (Journal of Cystic Fibrosis)

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Apr 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  165. Short-Term Visiting Fellowship

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), Apr 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  166. FRSA

    Dr Mark Field (Recipient), 1 Mar 2017

    Prize: Election to learned society

  167. PFHEA

    Dr Mick Harper (Recipient), 18 Jan 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  168. Certificate of reviewing

    Dr Zoe Saynor (Recipient), Jan 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  169. Ajunct Faculty Award

    Dr Marnie Myrna Lovejoy (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  170. Best Poster Presentation

    Miss Fatema Zaghloul (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  171. Dorothy Harris Memorial Award

    Dr Chris Wagstaff (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  172. Emerald

    Dr Sarah Turnbull (Recipient) & Dr Liza Howe-Walsh (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  173. Fellow of The Royal Historical Society

    Steven Gray (Recipient), 2017

    Prize: Election to learned society

  174. Highly Commended Literati Award

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  175. Honorary Research Fellow

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2017

    Prize: Appointment

  176. Honorary Secretary of Association of Law Teachers

    Mrs Charlotte Harrison (Recipient), 2017

    Prize: Election to learned society

  177. Nomination for Best Personal Tutor at the University of Portsmouth

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  178. Shorlisted (final 6) for Lofti Zadeh Best Paper Award at ICMLC 2017

    Han Liu (Recipient), Dr Mihaela Cocea (Recipient) & Weiliang Ding (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  179. Short-listed for the Alan Moon Memorial Prize for Best Paper

    Dr Heather Short (Recipient), 2017

    Prize: National/international honour

  180. The Barto Dos Santos Memorial Award

    Dr Dana Ariel (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  181. The Esmond Bequest: for continuing education

    Ms Caroline Jane Hamilton (Recipient), 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  182. 2016
  183. Senior Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Graham Wall (Recipient), 5 Dec 2016

    Prize: National/international honour

  184. Awarded fellowship

    Dr Gianluca Tozzi (Recipient), 28 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  185. Recognition Award

    Ms Estelle Taylor (Recipient), 21 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  186. Senior Fellow of the HEA

    Dr Wendy Sims-Schouten (Recipient), 20 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  187. International Severe Asthma Forum (ISAF) Travel Grant

    Thomas Llewelyn Jones (Recipient), 17 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  188. Taiwan Fellowship

    Dr Isabelle Cheng (Recipient), 15 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  189. Vice-chancellor’s Recognition Award

    Dr Vijay Vyas (Recipient), 10 Nov 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  190. Editorial Advisor, The London Magazine

    Holly Howitt-Dring (Recipient), 1 Nov 2016

    Prize: Appointment

  191. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [WINNER]

    Mr Ben Thompson (Recipient), 19 Oct 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  192. Hampshire Constabulary Response and Patrol Certificate of Congratulations

    Dr Nathan Hall (Recipient), 3 Oct 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  193. Newton Advanced Fellowship

    Dr Gong-Bo Zhao (Recipient), 1 Oct 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  194. Fellow of the Royal Society of Chemistry

    Dr Marta Roldo (Recipient), 8 Sep 2016

    Prize: Election to learned society

  195. Associate Fellowship

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 8 Aug 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  196. 2016 International Conference on Hospitality, Leisure, Sports, and Tourism Outstanding Paper Award

    Faruk Alaeddinoglu (Recipient), Nuray Turker (Recipient) & Ali Selcuk Can (Recipient), 14 Jul 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  197. The Tom Williamson Award

    Professor Aldert Vrij (Recipient), 20 Jun 2016

    Prize: National/international honour

  198. UFHRD Teaching and Learning Prize Winner

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 8 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  199. 23rd Most Influential Person in Security and Fire 2016

    Professor Mark Button (Recipient), 7 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  200. 3rd Most Influential Person in Security and Fire 2016

    Dr Alison Wakefield (Recipient), 7 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  201. British Psychological Society National Psychobiology Undergraduate Project Prize

    Derry James Taylor (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  202. British Psychological Society Wessex Branch Best Undergraduate Dissertation Prize

    Derry James Taylor (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  203. Fellow of the Institute of Materials Minerals and Mining (FIMMM)

    Dr Stephanie Barnett (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Election to learned society

  204. University of Portsmouth Prize for Exceptional Contribution to Research

    Derry James Taylor (Recipient), 1 Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  205. Nairn Wilson Award for excellence in teaching and innovation

    Mrs Latha Davda (Recipient), Jun 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  206. Narrative Solutions: Fresh Start Project

    Dr Simon Edwards (Recipient), 31 May 2016

    Prize: Appointment

  207. Short-listed, Student-Led Teaching Awards: Inspirational Teaching

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), May 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  208. Overall Impact Award 2016 Shortlisted

    Mr Dan McCabe (Recipient), 28 Apr 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  209. Teaching and Learning Awards 2016: Postgraduate Choice – Runner up

    Dr Michael Harkins (Recipient), 28 Apr 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  210. University of Portsmouth, Student Union Learning and Teaching Awards

    Dr Paul Smith (Recipient), 28 Apr 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  211. Travel Fund by the Language, Learning and Technology SIG (LLT), IATEFL

    Dr Vasiliki Antoniou (Recipient), 23 Apr 2016

    Prize: National/international honour

  212. Principal Fellow Higher Education Academy

    Karen Heard-Laureote (Recipient), 12 Apr 2016

    Prize: National/international honour

  213. Nominated for election to role of President of British Psychological Society

    Dee Anand (Recipient), 1 Apr 2016

    Prize: Election to learned society

  214. Newton-Mexican Academy of Science Mobility Fellowship

    Dr Jerome Swinny (Recipient), 30 Mar 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  215. Teesside University's Enterprise Project of the Year 2016

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 29 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  216. Fellow of the Leadership Foundation

    Karen Heard-Laureote (Recipient), 23 Mar 2016

    Prize: National/international honour

  217. ILW Superhero Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 23 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  218. Staff Entrepreneurial spirit of the year 2016 Winner

    Mr Dan McCabe (Recipient), 15 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  219. Award for Outstanding Professional Services

    Dr Beatriz Lopez (Recipient), 1 Mar 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  220. Killam Fellowship, Dalhousie University

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), 1 Mar 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  221. Visiting Professorship

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 8 Feb 2016

    Prize: Appointment

  222. Santander UK Postgraduate Research Award

    Dr Matthew Heaslip (Recipient), 1 Feb 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  223. Ramsay Medal

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), 5 Jan 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  224. "Best Development" Award at the Silver Dollar Film Festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  225. 2016 IEEE CIS Outstanding TAMD Paper

    Dr Iris Nomikou (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  226. Best Paper Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  227. British Association for Applied Linguistics Book Prize

    Dr Mario Saraceni (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  228. British High Commission Delegation to New Zealand

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 2016

    Prize: National/international honour

  229. Critical Writing Award 2016

    Catherine Harper (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  230. Excellence in Research to practice

    Professor Christopher David Brown (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  231. FHEA

    Dr Mark Field (Recipient), 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  232. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Peter Howell (Recipient), 2016

    Prize: National/international honour

  233. Fellow, Royal Astronomical Society

    Dr Philip Benson (Recipient), 2016

    Prize: Election to learned society

  234. Feminist and Women’s Studies Association Student Essay Prize 2016

    Dr Emily Nicholls (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  235. Honorary Research Fellowship

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2016

    Prize: Appointment

  236. Nomination for Best Paper Award ICMLC 2016

    Han Liu (Recipient) & Dr Mihaela Cocea (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  237. Research Council UK Delegation to India

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 2016

    Prize: National/international honour

  238. Society for the Advancement of Management Studies (SAMS) Prize

    Miss Fatema Zaghloul (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  239. Textile Society Critical Writing Award 2016 (joint winner)

    Catherine Harper (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  240. 2015
  241. Fellow of the British Psychological Society

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 10 Dec 2015

    Prize: Election to learned society

  242. RIBA President's Medal for Research 2015

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2 Dec 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  243. Times Higher Education Award for Employer Engagement

    Dr Paul Smith (Recipient), 24 Nov 2015

    Prize: National/international honour

  244. iCURE program award

    Wendy Powell (Recipient), 19 Nov 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  245. 2015: Improving Care with Technology

    Professor David Prytherch (Recipient), 18 Nov 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  246. Won the HSJ ‘Improving Care with Technology’ award

    Professor Jim Briggs (Recipient), 18 Nov 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  247. Fellow

    Professor Karen Johnston (Recipient), Nov 2015

    Prize: National/international honour

  248. IEEE Senior Membership

    Wendy Powell (Recipient), 24 Oct 2015

    Prize: Election to learned society

  249. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [NOMINATION & RUNNER UP]

    Mr Ben Thompson (Recipient) & Lawrence Fish (Recipient), 19 Oct 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  250. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Helen Ringrow (Recipient), 15 Oct 2015

    Prize: Appointment

  251. Best Paper Award

    Mr Chris Milner (Recipient), 14 Oct 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  252. Awarded PhD Studentship

    Mrs Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Sep 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  253. Women in Security Awards

    Dr Alison Wakefield (Recipient), Sep 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  254. Best Oral Presentation

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 15 Aug 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  255. Female Entrepreneurship in Qatar (Nominated)

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Marios Katsoulides (Recipient), 11 Aug 2015

    Prize: National/international honour

  256. The best critical doctoral dissertation award

    Dr Hamid Foroughi (Recipient), 4 Aug 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  257. Mature Teachers Award for Excellence in Dental Education

    Professor Chris Louca (Recipient), Aug 2015

    Prize: National/international honour

  258. Best ERS Papers Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 24 Jul 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  259. Excellence in Teaching Award (ETA)

    Dr Vasiliki Antoniou (Recipient), 18 Jul 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  260. Taiwan Fellowship

    Dr Isabelle Cheng (Recipient), 17 Jul 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  261. Best Paper in Session Award

    Dr James Smith (Recipient), 9 Jun 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  262. UFHRD Teaching and Learning Prize First Place

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 3 Jun 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  263. Knowledge Services Award for leadership of Applied Research

    Dr Adam Cox (Recipient), 1 Jun 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  264. Teaching Award (Nominee)

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 27 May 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  265. WG3 Leader, MI-NET.

    William Lee (Recipient), 6 May 2015

    Prize: Appointment

  266. APEX Teaching Award 2015

    Dr Matthew Anderson (Recipient), May 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  267. Tim Johns Scholarship Recipient, BALEAP conference

    Dr Vasiliki Antoniou (Recipient), 2 Apr 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  268. Staff Entrepreneurial spirit of the year 2015 Runner up

    Mr Dan McCabe (Recipient), 19 Mar 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  269. Winner of Staff Entrepreneurial Spirit Award

    Mrs Begona Rodriguez De Cespedes (Recipient), 15 Mar 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  270. APEX Fellowships - FHEA

    Dr Jackie Batey (Recipient), 16 Jan 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  271. Senior Fellow of the Higher Education Academy

    Maureen O'Neill (Recipient), 15 Jan 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  272. APS Fellow

    Dr Hartmut Blank (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  273. Best Monologue

    Bernie Byrnes (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  274. Best Play

    Bernie Byrnes (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  275. Best poster

    Hannah Liversedge (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  276. British Commission for Maritime History Doctoral prize for the best doctoral thesis, 2014

    Steven Gray (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  277. DV Mission 48 hour Film Festival

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  278. Emerald Literati Network 2015 Awards for Excellence

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  279. Emerging Scholar (Educational Change SIG)

    Professor Christopher David Brown (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  280. Excellence in Teaching Award (student nomination)

    Dr Lisa Sugiura (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  281. Fellow of the Royal Geographical Society

    Steven Gray (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  282. Fellowship

    Dr Chee Khian Sim (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  283. IChemE – Best Business Start-up award (Runner-up)

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  284. Indo-UN Pin

    Vijay Pereira (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  285. Industrial Biotechnology Leadership Forum Award

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  286. Irish Institute of Training and Development Bursary for Best PhD Papers

    Dr Heather Short (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  287. Medipex NHS Innovation and Awards and Showcase 2015

    Dr Emily Nicholls (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  288. Natwest Venus Award Finalist

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  289. Outstanding Learner Support - Nominee

    Dr Stephen Pearse (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  290. Portsmouth Business School Three MInute Thesis Award 2015

    Dr Heather Short (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  291. Positive Overall Impact - Runner Up

    Dr Stephen Pearse (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  292. Senior Fellow

    Dr Isobel Ryder (Recipient), 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  293. Young Researcher Award

    Dr Banu Lokman (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  294. 2014
  295. VINNMER Marie Curie Incoming

    Dr Jagriti Tanwar (Recipient), 18 Dec 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  296. Principal Fellow (HEA)

    Professor Sherria Hoskins (Recipient), Dec 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  297. Top-Journal-Article Award

    Dr Nikos Antonakakis (Recipient), Dec 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  298. Top–Journal–Article Award

    Dr Nikos Antonakakis (Recipient), Dec 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  299. 2014: Clinical Research Impact

    Professor David Prytherch (Recipient), 21 Nov 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  300. iCreate Business Fellowship

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 20 Nov 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  301. Became Chartered Member (CMILT)

    Dr Graham Wall (Recipient), 14 Nov 2014

    Prize: National/international honour

  302. Fellow of The Higher Education Academy

    Dr Akiko Sakamoto (Recipient), 20 Oct 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  303. Senior Fellowship Status - HEA

    Dr Chris Mills (Recipient), 1 Oct 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  304. Fellow of the Royal Historical Society

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), Oct 2014

    Prize: Election to learned society

  305. UK-US Fulbright Commission All-Disciplines Award

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), 1 Sep 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  306. Visiting Fellowship

    Professor Susanne Marten-Finnis (Recipient), 1 Sep 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  307. Emerald Best International Symposium Award Winner

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Dr Sarah Turnbull (Recipient), 6 Aug 2014

    Prize: National/international honour

  308. Associate Member of Instituition of Chemical Engineers (AMIChemE)

    Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 1 Aug 2014

    Prize: Election to learned society

  309. FAPSESP Visiting fellowship UNESP

    Professor Dylan Jones (Recipient), Jul 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  310. Outstanding Service Award

    Dr Kanad Kulkarni (Recipient), 5 Jun 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  311. Wiley Best Paper Award

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), Jun 2014

    Prize: National/international honour

  312. Networking Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), Feb 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  313. Outstanding Paper Award - PCR Journal Paper Awards.

    Professor David Sanders (Recipient), 1 Jan 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  314. Associate Fellow of the British Psychological Society

    Ms Yvonne Shell (Recipient), 2014

    Prize: Election to learned society

  315. Awarded Leverhulme Trust Senior Research Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  316. Awarded the top grade of 'Outstanding' for KTP Number KTP007935

    Dr Edward Smart (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  317. Best Family Event

    Bernie Byrnes (Recipient), 2014

    Prize: National/international honour

  318. Best Feedback

    Mr Nipan Maniar (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  319. Clough Medal

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  320. DV Mission 48 Film festival

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  321. Emerald Literati Network 2014 Awards for Excellence

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2014

    Prize: National/international honour

  322. Fellow - West Africa Institute

    Mr Ed Stoddard (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  323. Fellow of Chartered Institute of Marketing

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2014

    Prize: Election to learned society

  324. Fellow of the Royal Society of Arts, UK (FRSA)

    Professor Joan Farrer (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  325. First Prize: IstructE Young Researcher's Conference

    Dr Laurie Clough (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  326. First Prize: Park of Angels (Architecture Call)

    Professor Alessandro Melis (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  327. Non-Executive Director, HMCPSI

    Dr Jacki Tapley (Recipient), 2014

    Prize: Appointment

  328. Postgraduate Tutor Award

    Dr Isobel Ryder (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  329. Student Led Teaching Awards

    Dr Stephanie Bennett (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  330. Travel Grant Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  331. Trustee for Aurora New Dawn

    Dr Jacki Tapley (Recipient), 2014

    Prize: Appointment

  332. “Snow Wolf Cup” at North East Asia animation festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  333. 2013
  334. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Melvin Vopson (Recipient), 25 Oct 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  335. Recognition Award

    Dr Louise Turner (Recipient), 21 Oct 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  336. Katharine Briggs Award - winner in 2013

    Dr Karl Bell (Recipient), Oct 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  337. Doctorate Full Scholarship

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Sep 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  338. Chief of Defence Staff Scolar in Strategy

    Mal Craghill (Recipient), 23 Jul 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  339. Senior Member of IEEE

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 29 Jun 2013

    Prize: Election to learned society

  340. Jean Monnet Chair of European Integration

    Karen Heard-Laureote (Recipient), 15 Jun 2013

    Prize: National/international honour

  341. The Alan Moon Memorial Prize (Shortlisted)

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 6 Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  342. The French History article prize 2013

    Dr Ed Naylor (Recipient), 1 Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  343. Fellow member (FHEA, reference PR063899)

    Ane Ripoll-Zarraga (Recipient), Jun 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  344. Associate Fellow at Higher Education Authority

    Joanna Warson (Recipient), Apr 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  345. RTS Award - Best Student Factual

    Mr Charlie Watts (Recipient), 14 Feb 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  346. National Teaching Fellowship (HEA)

    Professor Sherria Hoskins (Recipient), Feb 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  347. AHRC Fellowship

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 1 Jan 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  348. 2013 British Psychological Society Research Seminars Series

    Dr Karen Shalev Greene (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  349. Award: Galleria Energetica

    Professor Alessandro Melis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  350. Awarded NATO ISAF medal for operational military service with NATO

    Professor David Sanders (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  351. Chief of the Air Staff Fellowship

    Mal Craghill (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  352. Civic Trust Awards 2013

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  353. ESRC Full Doctoral Scholarship

    Dr Lee Oakley (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  354. Fellow of Higher Education Academy

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  355. Fellow of UK Higher Education Academy

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  356. Fellow of the IET

    Professor Victor Becerra (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  357. Fellow, Higher Education Academy

    Dr Philip Benson (Recipient), 2013

    Prize: Election to learned society

  358. First Prize: School Campus Caraglio (Architecture Competition)

    Professor Alessandro Melis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  359. Geological Society Engineering Group Award

    Dr Dave Giles (Recipient), 2013

    Prize: National/international honour

  360. Geological Society of London Engineering Group Award

    Dr Dave Giles (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  361. Honorary Doctorate from University of East London

    Professor Vasu Reddy (Recipient), 2013

    Prize: National/international honour

  362. Neil Racham’s Research Prize for High Impact Paper

    Professor Ashraf Labib (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  363. Outstanding Paper Award Winner

    Professor Alessio Ishizaka (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  364. Postgraduate Enhancement Fund Award

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  365. Prix Scientifique Anne-Hébert

    Dr Elodie Rousselot (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  366. School of Economics Doctoral Studentship, University of Surrey

    Dr Paraskevas Kipouros (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  367. Scientific Evaluator

    Professor Pierre Failler (Recipient), 2013

    Prize: Appointment

  368. Student Led Teaching Awards

    Dr Stephanie Bennett (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  369. Students’ Union Teaching Award (Royal Holloway, University of London)

    Dr James Dennis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  370. TIGA Games Industry Awards - Best Audio

    Dr Peter Howell (Recipient) & Mr Daniel Mcguire Pinchbeck (Recipient), 2013

    Prize: National/international honour

  371. Teaching Commendation Award (Royal Holloway, University of London)

    Dr James Dennis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  372. Visiting Fellow at The Clinton Institute

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  373. William E. Collins Award

    Dr John Leach (Recipient), 2013

    Prize: National/international honour

  374. 2012
  375. Canning Bicentenary Medal

    Dr James Smith (Recipient), Dec 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  376. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2012

    Prize: Appointment

  377. Top–Journal–Article Award

    Dr Nikos Antonakakis (Recipient), Dec 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  378. Fellow of the Higher Education Academy

    Mrs Anna Limpens (Recipient), Nov 2012

    Prize: National/international honour

  379. Royal Microscopical Society Vice-Present's Fund Award

    Dr James Smith (Recipient), Nov 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  380. AHRC Going Digital Project - CHASE Doctoral Training Funding

    Dr Vasiliki Antoniou (Recipient), 10 Oct 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  381. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Jenny Burbage (Recipient), 5 Oct 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  382. Higher Education Committee Member, National Association of Writing in Education

    Holly Howitt-Dring (Recipient), 1 Oct 2012

    Prize: Election to learned society

  383. Research Fellow

    Dr Peter Rowley (Recipient), Oct 2012

    Prize: Appointment

  384. Research in Paris program of the City of Paris

    Dr Eszter Somogyi (Recipient), 1 Sep 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  385. Member of Society of Legal Scholars

    Miss Caroline Strevens (Recipient), Sep 2012

    Prize: Election to learned society

  386. Post-doctoral fellowship

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 31 Aug 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  387. RIBA Research Trust Award

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 11 Jul 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  388. Neil Rackham Prize for the Dissemination of Research

    Dr Adam Cox (Recipient), 1 Jul 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  389. Young Investigator Travel Grant Award

    Dr Zoe Saynor (Recipient), 6 Jun 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  390. Adjunct Fellow

    Professor Becky Milne (Recipient), Jun 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  391. SERCO-NPL Silver Medal

    Dr Melvin Vopson (Recipient), May 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  392. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Apr 2012

    Prize: Appointment

  393. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Apr 2012

    Prize: Appointment

  394. Executive Board Member

    Professor Karen Johnston (Recipient), Apr 2012

    Prize: Election to learned society

  395. Prize for Most Outstanding Paper in British Accounting Review 2011

    Professor Lisa Jack (Recipient), Apr 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  396. Top–Journal–Article Award

    Dr Nikos Antonakakis (Recipient), Apr 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  397. Founder's Travel Award

    Professor Lincoln Geraghty (Recipient), 1 Mar 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  398. Fellow

    Dr Kay Peggs (Recipient), Feb 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  399. Awarded Queen’s Diamond Jubilee Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  400. Coke Medal

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  401. Cultural Olympiad Brand status for ‘Look About’

    Jon Adams (Recipient), 2012

    Prize: National/international honour

  402. Fellow of Higher Education Academy

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  403. Fellow of the RSA Awarded

    Jon Adams (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  404. First Prize: Ecologic Hotel (Architecture Competition)

    Professor Alessandro Melis (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  405. First Prize: Figline Valdarno Museum (Architecture Competition)

    Professor Alessandro Melis (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  406. Health Education England Simulation Fellowship

    Ms Kirsty Harris (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  407. JSPS Postdoctoral Fellowship

    Dr Leanne Proops (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  408. Member of NERC college panel

    Dr Philip Benson (Recipient), 2012

    Prize: Appointment

  409. Short-listed for the Alan Moon Memorial Prize for Best Paper

    Dr Heather Short (Recipient), 2012

    Prize: National/international honour

  410. Shortlisted for the Helal and Harries Prize

    Debbie Judith Risius (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  411. Won fellowship

    Professor Becky Milne (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  412. 2011
  413. Best Book Award (Academic Monograph) 2008-2011

    Professor Vasu Reddy (Recipient), 4 Dec 2011

    Prize: National/international honour

  414. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Oct 2011

    Prize: Appointment

  415. Fellowship

    Professor Richard Thelwell (Recipient), 4 Sep 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  416. Best Student Poster Award

    Dr Jenny Burbage (Recipient), Sep 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  417. Chartered Physicist (CPhys) of the Institute of Physics

    Dr Melvin Vopson (Recipient), Sep 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  418. H.T.A. Whiting Undergraduate Dissertation Prize

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 30 Aug 2011

    Prize: National/international honour

  419. XIV ICEE 2nd Place Student Award - Poster Presentation

    Dr Gemma Milligan (Recipient), Jul 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  420. Royal Society for the encouragement of Arts, Manufactures and Commerce

    Bernie Byrnes (Recipient), 15 Mar 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  421. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Feb 2011

    Prize: Appointment

  422. Best Research Paper Award

    Pratik Modi (Recipient), 5 Jan 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  423. Early Career Researcher Award

    Denise Hill (Recipient), 1 Jan 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  424. Ashley Prize

    Sean Roberts (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  425. Awarded Operational Service Medal for Afghanistan

    Professor David Sanders (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  426. BASES fellowship

    Professor Joanna Wakefield-Scurr (Recipient), 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  427. Best Reviewer Award

    Pratik Modi (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  428. Cultural Olympiad Inspire Mark ‘Dysarticulate 2

    Jon Adams (Recipient), 2011

    Prize: National/international honour

  429. Honorable Mention: Nalles Sports Hall (Architecture Competition)

    Professor Alessandro Melis (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  430. Human Kinetics, Best Poster

    Dr Jenny Burbage (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  431. Member of the FIG taskforce on surveyors and the climate change

    Isaac Boateng (Recipient), 2011

    Prize: Appointment

  432. Teaching Award

    James Ost (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  433. Tendring Design Award 2011

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  434. Visiting Research Fellow

    Sean Roberts (Recipient), 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  435. 2010
  436. Member of German Aviation Research Society

    Ane Ripoll-Zarraga (Recipient), Oct 2010

    Prize: Election to learned society

  437. Scholarship for LLM studies at UCL

    Mrs Penelope-Alexia Giosa (Recipient), Sep 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  438. 4-year scholarship

    Dr Tarek Teba (Recipient), 19 Aug 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  439. ALT Google Apps for Teaching and Learning

    Mr Manish Malik (Recipient), 1 Aug 2010

    Prize: National/international honour

  440. Chief Scientific Adviser's Commendation

    Mal Craghill (Recipient), 21 Jun 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  441. Miller Prize

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), Jun 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  442. Vice Chairman

    Dr Alison Wakefield (Recipient), Jun 2010

    Prize: Appointment

  443. Best oral presentation (SkyScan User Meeting)

    Dr Nic Minter (Recipient), 21 Apr 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  444. Delegation to Thailand

    Maria Olea (Recipient) & Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 10 Feb 2010

    Prize: National/international honour

  445. Awardee of Daiwa-Adrian Prize jointly with Prof Misao Sasaki (Kyoto)

    Professor David Wands (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

Previous 1 2 Next