Skip to content

Prizes

  1. 2015
  2. The best critical doctoral dissertation award

    Dr Hamid Foroughi (Recipient), 4 Aug 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. Mature Teachers Award for Excellence in Dental Education

    Professor Chris Louca (Recipient), Aug 2015

    Prize: National/international honour

  4. Best ERS Papers Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 24 Jul 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  5. Excellence in Teaching Award (ETA)

    Vasiliki-Celia Antoniou (Recipient), 18 Jul 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. Taiwan Fellowship

    Dr Isabelle Cheng (Recipient), 17 Jul 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  7. Civilian Ebola Medal

    Mr Rory Wenman Miles (Recipient), Jul 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  8. Best Paper in Session Award

    Dr James Smith (Recipient), 9 Jun 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  9. UFHRD Teaching and Learning Prize First Place

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 3 Jun 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. Knowledge Services Award for leadership of Applied Research

    Dr Adam Cox (Recipient), 1 Jun 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  11. Teaching Award (Nominee)

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 27 May 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  12. WG3 Leader, MI-NET.

    William Lee (Recipient), 6 May 2015

    Prize: Appointment

  13. APEX Teaching Award 2015

    Dr Matthew Anderson (Recipient), May 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  14. Tim Johns Scholarship Recipient, BALEAP conference

    Vasiliki-Celia Antoniou (Recipient), 2 Apr 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  15. Staff Entrepreneurial spirit of the year 2015 Runner up

    Mr Dan McCabe (Recipient), 19 Mar 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  16. Winner of Staff Entrepreneurial Spirit Award

    Dr Begona Rodriguez De Cespedes (Recipient), 15 Mar 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  17. APEX Fellowships - FHEA

    Dr Jackie Batey (Recipient), 16 Jan 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  18. Senior Fellow of the Higher Education Academy

    Maureen O'Neill (Recipient), 15 Jan 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  19. APS Fellow

    Dr Hartmut Blank (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  20. Allied Health Professions Research Public Health Research competition winner 2015

    Emily Nicholls (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  21. Best Monologue

    Bernie Byrnes (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  22. Best Newcomer Award 2015

    Ms Cheryl Buck (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  23. Best Play

    Bernie Byrnes (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  24. Best poster

    Hannah Liversedge (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  25. British Commission for Maritime History Doctoral prize for the best doctoral thesis, 2014

    Steven Gray (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  26. DV Mission 48 hour Film Festival

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  27. Emerald Literati Network 2015 Awards for Excellence

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  28. Emerging Scholar (Educational Change SIG)

    Chris Brown (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  29. Excellence in Teaching Award (student nomination)

    Dr Lisa Sugiura (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  30. Fellow of the Royal Geographical Society

    Steven Gray (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  31. Fellowship

    Dr Chee Khian Sim (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  32. IChemE – Best Business Start-up award (Runner-up)

    Pattanathu Rahman (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  33. Indo-UN Pin

    Vijay Pereira (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  34. Industrial Biotechnology Leadership Forum Award

    Pattanathu Rahman (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  35. Irish Institute of Training and Development Bursary for Best PhD Papers

    Heather Short (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  36. Medipex NHS Innovation and Awards and Showcase 2015

    Emily Nicholls (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  37. Natwest Venus Award Finalist

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  38. Outstanding Learner Support - Nominee

    Dr Stephen Pearse (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  39. Portsmouth Business School Three MInute Thesis Award 2015

    Heather Short (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  40. Positive Overall Impact - Runner Up

    Dr Stephen Pearse (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  41. Ranked 4th in IFSEC Global Top 50 Most Influential People in Security and Fire 2015

    Alison Wakefield (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  42. Senior Fellow

    Dr Isobel Ryder (Recipient), 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  43. Young Researcher Award

    Dr Banu Lokman (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  44. 2014
  45. VINNMER Marie Curie Incoming

    Jagriti Tanwar (Recipient), 18 Dec 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  46. Principal Fellow (HEA)

    Professor Sherria Hoskins (Recipient), Dec 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  47. Top-Journal-Article Award

    Nikos Antonakakis (Recipient), Dec 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  48. Top–Journal–Article Award

    Nikos Antonakakis (Recipient), Dec 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  49. 2014: Clinical Research Impact

    Professor David Prytherch (Recipient), 21 Nov 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  50. iCreate Business Fellowship

    Pattanathu Rahman (Recipient), 20 Nov 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  51. Became Chartered Member (CMILT)

    Dr Graham Wall (Recipient), 14 Nov 2014

    Prize: National/international honour

  52. Fellow of The Higher Education Academy

    Dr Akiko Sakamoto (Recipient), 20 Oct 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  53. Senior Fellowship Status - HEA

    Dr Chris Mills (Recipient), 1 Oct 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  54. Fellow of the Royal Historical Society

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), Oct 2014

    Prize: Election to learned society

  55. UK-US Fulbright Commission All-Disciplines Award

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), 1 Sep 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  56. Visiting Fellowship

    Professor Susanne Marten-Finnis (Recipient), 1 Sep 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  57. Emerald Best International Symposium Award Winner

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Dr Sarah Turnbull (Recipient), 6 Aug 2014

    Prize: National/international honour

  58. Associate Member of Instituition of Chemical Engineers (AMIChemE)

    Pattanathu Rahman (Recipient), 1 Aug 2014

    Prize: Election to learned society

  59. RIBA National Councillor

    Walter Menteth (Recipient), Aug 2014

    Prize: Appointment

  60. FAPSESP Visiting fellowship UNESP

    Professor Dylan Jones (Recipient), Jul 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  61. Outstanding Service Award

    Dr Kanad Kulkarni (Recipient), 5 Jun 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  62. Wiley Best Paper Award

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), Jun 2014

    Prize: National/international honour

  63. Networking Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), Feb 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  64. Outstanding Paper Award - PCR Journal Paper Awards.

    Professor David Sanders (Recipient), 1 Jan 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  65. Associate Fellow of the British Psychological Society

    Yvonne Shell (Recipient), 2014

    Prize: Election to learned society

  66. Awarded Leverhulme Trust Senior Research Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  67. Awarded the top grade of 'Outstanding' for KTP Number KTP007935

    Dr Edward Smart (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  68. Best Family Event

    Bernie Byrnes (Recipient), 2014

    Prize: National/international honour

  69. Best Feedback

    Mr Nipan Maniar (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  70. Clough Medal

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  71. DV Mission 48 Film festival

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  72. Emerald Literati Network 2014 Awards for Excellence

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2014

    Prize: National/international honour

  73. Fellow - West Africa Institute

    Dr Ed Stoddard (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  74. Fellow of Chartered Institute of Marketing

    Dr Sarah Turnbull (Recipient), 2014

    Prize: Election to learned society

  75. Fellow of the Royal Society of Arts, UK (FRSA)

    Professor Joan Farrer (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  76. First Prize: IstructE Young Researcher's Conference

    Dr Laurie Clough (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  77. First Prize: Normale school. University hall (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  78. First Prize: Park of Angels (Architecture Call)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  79. Non-Executive Director, HMCPSI

    Dr Jacki Tapley (Recipient), 2014

    Prize: Appointment

  80. Post Doctoral Fellowship Freie Universitat Berlin

    Dr Ed Stoddard (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  81. Postgraduate Tutor Award

    Dr Isobel Ryder (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  82. Royal Commission for the Exhibition of 1851 Fellowship

    Dr Johannes Noller (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  83. Student Led Teaching Awards

    Stephanie Bennett (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  84. Travel Grant Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  85. Trustee for Aurora New Dawn

    Dr Jacki Tapley (Recipient), 2014

    Prize: Appointment

  86. “Snow Wolf Cup” at North East Asia animation festival

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  87. 2013
  88. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Melvin Vopson (Recipient), 25 Oct 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  89. Recognition Award

    Louise Turner (Recipient), 21 Oct 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  90. Katharine Briggs Award - winner in 2013

    Dr Karl Bell (Recipient), Oct 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  91. Doctorate Full Scholarship

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Sep 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  92. Chief of Defence Staff Scolar in Strategy

    Mal Craghill (Recipient), 23 Jul 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  93. Kent University Coorperative Prize

    Samuel James Patrick (Recipient), 1 Jul 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  94. Award for Outstanding Animation

    Mr Paul Charisse (Recipient), 30 Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  95. Senior Member of IEEE

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 29 Jun 2013

    Prize: Election to learned society

  96. Jean Monnet Chair of European Integration

    Karen Heard-Laureote (Recipient), 15 Jun 2013

    Prize: National/international honour

  97. The Alan Moon Memorial Prize (Shortlisted)

    Dr Cheryl Brook (Recipient), 6 Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  98. The French History article prize 2013

    Ed Naylor (Recipient), 1 Jun 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  99. Fellow member (FHEA, reference PR063899)

    Ane Ripoll-Zarraga (Recipient), Jun 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively