Skip to content

Prizes

  1. Honorary Research Fellowship

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2016

    Prize: Appointment

  2. 2016 IEEE CIS Outstanding TAMD Paper

    Dr Iris Nomikou (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. Taiwan Fellowship

    Dr Isabelle Cheng (Recipient), 15 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  4. Emerald Best International Symposium Award Winner

    Dr Liza Howe-Walsh (Recipient) & Dr Sarah Turnbull (Recipient), 6 Aug 2014

    Prize: National/international honour

  5. PFHEA

    Dr Mick Harper (Recipient), 18 Jan 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  6. Killam Fellowship, Dalhousie University

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), 1 Mar 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  7. UK-US Fulbright Commission All-Disciplines Award

    Dr Catherine Mary Mottram (Recipient), 1 Sep 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  8. XIV ICEE 2nd Place Student Award - Poster Presentation

    Dr Gemma Milligan (Recipient), Jul 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  9. Senior Fellow of the HEA

    Dr Wendy Sims-Schouten (Recipient), 20 Nov 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  10. WG3 Leader, MI-NET.

    William Lee (Recipient), 6 May 2015

    Prize: Appointment

  11. UK National Secretary

    Professor Rob Strachan (Recipient), 1989

    Prize: Appointment

  12. UK National Correspondent

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2000

    Prize: Appointment

  13. UK National Correspondent

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2004

    Prize: Appointment

  14. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Sep 1994

    Prize: Appointment

  15. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Mar 1995

    Prize: Appointment

  16. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Apr 1997

    Prize: Appointment

  17. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jun 1998

    Prize: Appointment

  18. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 1998

    Prize: Appointment

  19. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 1999

    Prize: Appointment

  20. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 1999

    Prize: Appointment

  21. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2000

    Prize: Appointment

  22. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2001

    Prize: Appointment

  23. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2001

    Prize: Appointment

  24. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Aug 2001

    Prize: Appointment

  25. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  26. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  27. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Feb 2002

    Prize: Appointment

  28. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  29. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2007

    Prize: Appointment

  30. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2005

    Prize: Appointment

  31. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jun 2009

    Prize: Appointment

  32. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Oct 2008

    Prize: Appointment

  33. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Feb 2011

    Prize: Appointment

  34. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Oct 2011

    Prize: Appointment

  35. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Apr 2012

    Prize: Appointment

  36. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Apr 2012

    Prize: Appointment

  37. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2012

    Prize: Appointment

  38. Scientific Evaluator

    Professor Pierre Failler (Recipient), 2013

    Prize: Appointment

  39. Narrative Solutions: Fresh Start Project

    Dr Simon Edwards (Recipient), 31 May 2016

    Prize: Appointment

  40. Retail Research Analyst

    Alan Hallsworth (Recipient), 1988

    Prize: Appointment

  41. Vice Chairman

    Dr Alison Wakefield (Recipient), Jun 2010

    Prize: Appointment

  42. Honorary Treasurer

    Professor Lisa Jack (Recipient), May 2008

    Prize: Appointment

  43. ACCID-Associació Catalana de Comptabilitat i Direcció

    Ane Ripoll-Zarraga (Recipient), Jun 2007

    Prize: Appointment

  44. Member of the FIG taskforce on surveyors and the climate change

    Isaac Boateng (Recipient), 2011

    Prize: Appointment

  45. Member of Association of Law Teachers

    Miss Caroline Strevens (Recipient), 2010

    Prize: Election to learned society

  46. Member of the working party on non-audit services

    Tony Hines (Recipient), Oct 2009

    Prize: Election to learned society

  47. Trustee for Aurora New Dawn

    Dr Jacki Tapley (Recipient), 2014

    Prize: Appointment

  48. Non-Executive Director, HMCPSI

    Dr Jacki Tapley (Recipient), 2014

    Prize: Appointment

  49. Fellow member (FHEA, reference PR063899)

    Ane Ripoll-Zarraga (Recipient), Jun 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  50. Member of Society of Legal Scholars

    Miss Caroline Strevens (Recipient), Sep 2012

    Prize: Election to learned society

  51. Member of German Aviation Research Society

    Ane Ripoll-Zarraga (Recipient), Oct 2010

    Prize: Election to learned society

  52. The Palaeontological Association

    Dr Nic Minter (Recipient), 2002

    Prize: Appointment

  53. Member

    Dr Kay Peggs (Recipient), Sep 1991

    Prize: Appointment

  54. Member

    Dr Kay Peggs (Recipient), Jul 2004

    Prize: Appointment

  55. Departmental Representative

    Dr Kay Peggs (Recipient), Sep 1999

    Prize: Appointment

  56. Member of Peer Review College

    Professor Gary Fones (Recipient), 2010

    Prize: Appointment

  57. Member

    Professor Gary Fones (Recipient), 2001

    Prize: Appointment

  58. Member of NERC college panel

    Dr Philip Benson (Recipient), 2012

    Prize: Appointment

  59. Member of Institute of Physics

    Dr Philip Benson (Recipient), 1997

    Prize: Appointment

  60. Fellow of Higher Education Academy

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  61. Fellow - West Africa Institute

    Mr Ed Stoddard (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  62. Fellow of The Higher Education Academy

    Dr Akiko Sakamoto (Recipient), 20 Oct 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  63. Fellow of UK Higher Education Academy

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  64. Fellow of the Royal Society of Arts, UK (FRSA)

    Professor Joan Farrer (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  65. Fellow

    Dr Kay Peggs (Recipient), Feb 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  66. Fellow

    Professor Gary Fones (Recipient), 2009

    Prize: Fellowship awarded competitively

  67. Fellow at The Higher Education Academy

    Professor David Andress (Recipient), 2001

    Prize: Fellowship awarded competitively

  68. Fellow at The Royal Historical Society

    Professor David Andress (Recipient), 2001

    Prize: Fellowship awarded competitively

  69. Fellow

    Professor Mike Tipton (Recipient), 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  70. Fellow of Association of American Geographers

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  71. Fellow of Royal Geographical Society

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  72. Overseas Research Studentship Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  73. 2nd KES International Symposium (KES-AMSTA-08) - Best Paper Award

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 26 Mar 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  74. 9th Industrial Conference on Data Mining (ICDM) 2009 - Best Paper Award

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 20 Jul 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  75. Best Paper in Intelligent Mobility (co-author).

    Professor David Sanders (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  76. Awarded Operational Service Medal for Afghanistan

    Professor David Sanders (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  77. Winner of Staff Entrepreneurial Spirit Award

    Dr Begona Rodriguez De Cespedes (Recipient), 15 Mar 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  78. AHRC Doctoral Award Funding

    Dr Christopher Pittard (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)