Skip to content

Prizes

  1. 2008
  2. 2nd KES International Symposium (KES-AMSTA-08) - Best Paper Award

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 26 Mar 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. Awarded the Zwicky Prize Fellowship

    Professor Adam Amara (Recipient), 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  4. Best Paper in Intelligent Mobility (co-author).

    Professor David Sanders (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  5. Best Student Paper

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. British Homes Award 2008

    Walter Menteth (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  7. Civic Trust Awards 2008

    Walter Menteth (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  8. Fellow

    Professor Mike Tipton (Recipient), 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  9. Galvanizing in Architecture Award 2008-Winner

    Walter Menteth (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. Global Management Challenge

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  11. Winner of Brunel Uni Poster Presentation Award

    Professor Joanna Wakefield-Scurr (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  12. 2007
  13. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2007

    Prize: Appointment

  14. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Marta Roldo (Recipient), 4 Oct 2007

    Prize: Election to learned society

  15. Beca de Movilidad, Spanish Ministry of Education and Science

    Dr Yvonne Rueckert (Recipient), 1 Sep 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  16. Distinction Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 9 Aug 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  17. Best Research Paper Award

    Pratik Modi (Recipient), 4 Jul 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  18. ACCID-Associació Catalana de Comptabilitat i Direcció

    Ane Ripoll-Zarraga (Recipient), Jun 2007

    Prize: Appointment

  19. Selected to represent British Bookarts on V&A website

    Dr Jackie Batey (Recipient), Jun 2007

    Prize: National/international honour

  20. Nomination- Most Outstanding Full Time Faculty of the Year

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), May 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  21. Higher Education Academy Fellowship

    Ms Ros Simms (Recipient), 9 Mar 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  22. Chartered Scientist

    Professor Becky Milne (Recipient), 2007

    Prize: Election to learned society

  23. Enterprise Fellow

    Mr Nipan Maniar (Recipient), 2007

    Prize: Appointment

  24. Fellow of Higher Education Academy

    Justin Smith (Recipient), 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  25. Fellow of the Higher Education Academy

    Professor Lincoln Geraghty (Recipient), 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  26. G. C. Fisher Prize awarded for BSc dissertation

    Dr Mark Hardiman (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  27. Kirsty Brown Memorial Fund

    Peter Rowley (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  28. Learning and Teaching Fellow

    Mr Nipan Maniar (Recipient), 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  29. Overseas Research Studentship Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  30. PhD Scholarship Award

    Dr Ella Haig (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  31. 2006
  32. Merit Honorarium

    Louise Turner (Recipient), 22 Jun 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  33. Coleman Prize for thesis

    Professor Lisa Jack (Recipient), Jun 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  34. Fellow

    Dr Mick Harper (Recipient), Jun 2006

    Prize: National/international honour

  35. British Academy Overseas Conference Grant

    Professor Lincoln Geraghty (Recipient), 1 Jan 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  36. Became Fellow of The Higher Education Academy

    Professor John Williams (Recipient), 2006

    Prize: Fellowship awarded competitively

  37. Best Project Award

    Dr Ella Haig (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  38. European Award for Languages

    Ms Tanya Riordan (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  39. Fellow

    Peter Rowley (Recipient), 2006

    Prize: Election to learned society

  40. First Prize: Teatro della Misericordia Vinci (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  41. MSc by research Scholarship Award

    Dr Ella Haig (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  42. VanArsdel Prize

    Dr Christopher Pittard (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  43. 2005
  44. Humboldt Research Fellowship

    Dr Arseni Goussev (Recipient), 1 Oct 2005

    Prize: Fellowship awarded competitively

  45. First Graduate Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 18 Sep 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  46. BASES accredited (Supervised Experience)

    Dr Chris Mills (Recipient), 1 Sep 2005

    Prize: Fellowship awarded competitively

  47. National Teaching Fellow

    Professor Jane Creaton (Recipient), 31 Aug 2005

    Prize: National/international honour

  48. Finalist at 2nd Seoul International Bookarts Fair 2005

    Dr Jackie Batey (Recipient), Jun 2005

    Prize: National/international honour

  49. Member of the Royal Pharmaceutical Society

    Dr Marta Roldo (Recipient), 24 Jan 2005

    Prize: Election to learned society

  50. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2005

    Prize: Appointment

  51. Award for Excellence

    Dr Trudy Barber (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  52. Awarded Paul Harris Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  53. Awarded Volunteer Reserves Service Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  54. EU Marie-Curie Outgoing International Research Fellow

    Dr Philip Benson (Recipient), 2005

    Prize: National/international honour

  55. Elected to Associate Fellow

    Professor Becky Milne (Recipient), 2005

    Prize: Election to learned society

  56. Housing Design Awards 2005

    Walter Menteth (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  57. Internship at Université Paris 12, France

    Dr Ella Haig (Recipient), 2005

    Prize: Fellowship awarded competitively

  58. Winner of SFRA 36th Annual Conference Graduate Essay Award

    Dr Rebecca Janicker (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  59. 2004
  60. Member

    Kay Peggs (Recipient), Jul 2004

    Prize: Appointment

  61. Royal Television Society Award: Sound - Entertainment Non-Drama Production.

    Mr Steve Whitford (Recipient), 1 Mar 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  62. Awarded Melvin Jones Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  63. Awarded NATO Research Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2004

    Prize: Fellowship awarded competitively

  64. Civic Trust Award 2004

    Walter Menteth (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  65. Copeland Fellowship at Amherst College during Spring Semester

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 2004

    Prize: Fellowship awarded competitively

  66. Fellow of the Institute of Engineering Technology

    Professor Ashraf Labib (Recipient), 2004

    Prize: Fellowship awarded competitively

  67. Fellow of the Operational Research Society

    Professor Ashraf Labib (Recipient), 2004

    Prize: Fellowship awarded competitively

  68. The Band Trust Travel Scholarship: for the study quality improvement

    Carrie Hamilton (Recipient), 2004

    Prize: Fellowship awarded competitively

  69. UK National Correspondent

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2004

    Prize: Appointment

  70. Young researcher Award

    Dr Marine Joly (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  71. 2003
  72. Stanley Smith Undergraduate Prize in Palaeontology (University of Bristol)

    Dr Nic Minter (Recipient), Jul 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  73. Fellow Institute of Physics

    Professor David Wands (Recipient), 2003

    Prize: Fellowship awarded competitively

  74. Housing Design Award 2003

    Walter Menteth (Recipient), 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  75. Most Excellent Order of the British Empire

    Dr Giles Tewkesbury (Recipient), 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  76. Senior Member of the IEEE

    Professor Victor Becerra (Recipient), 2003

    Prize: Election to learned society

  77. 2002
  78. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Feb 2002

    Prize: Appointment

  79. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  80. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  81. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  82. AHRC Doctoral Award Funding

    Dr Christopher Pittard (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  83. Awarded Queen's Golden Jubilee Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  84. Chartered Physicist (C.Phys.)

    Dr Philip Benson (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  85. Civic Trust Award 2002

    Walter Menteth (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  86. Civic Trust Awards 2002 Commendation

    Walter Menteth (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  87. Hairline Highlight

    Bernie Byrnes (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  88. The Palaeontological Association

    Dr Nic Minter (Recipient), 2002

    Prize: Appointment

  89. 2001
  90. Mid-career Prize for Scientific Contribution to the Field

    Vasu Reddy (Recipient), 9 Sep 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  91. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Aug 2001

    Prize: Appointment

  92. Member of the Order of Robotic Engineers

    Professor David Sanders (Recipient), 18 May 2001

    Prize: National/international honour

  93. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2001

    Prize: Appointment

Previous 1...4 5 6 7 8 9 Next