Skip to content

Prizes

  1. 2018
  2. Award for Best Score at the “Top Shorts Online Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. Award of Excellence at the ”One Reeler Short Film Festival”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  4. Best Associate Editor Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2018

    Prize: National/international honour

  5. Best Paper Award

    Dr Giota Papadimitri (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. Best Paper Award

    Dr Alaa Mohasseb (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  7. Best Paper award in Banking

    Dr Giota Papadimitri (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  8. Best Paper in the "SME Growth & Performance: Quantitative Perspectives" Track

    Sreevas Sahasranamam (Recipient), Dr Ekaterina Murzacheva (Recipient) & Jonathan Levie (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  9. British Educational Research Association Early Career Research Award

    Yuwei Xu (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. FISBS

    Dr Timothy Exell (Recipient), 2018

    Prize: National/international honour

  11. Fellow of Higher Education Academy

    Steven Gray (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  12. Fellow of Royal Society of Arts (FRSA)

    Pattanathu Rahman (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  13. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Chad Witcher (Recipient), 2018

    Prize: Election to learned society

  14. Inspiring Teacher Award

    Dr Vijay Vyas (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  15. Lewis Penny Medal

    Dr Clare Boston (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  16. Official Selection for the “Festival de Cine de Madrid”

    Mr Paul Charisse (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  17. Outstanding Teaching Award (Shortlisted)

    Dr Lee Oakley (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  18. PUBLONS Peer Review Awards 2018

    Professor Kim A. Bard (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  19. Senior Fellow

    Mrs Sue Rourke (Recipient), 2018

    Prize: Appointment

  20. Senior Fellow of the Higher Education Academy

    Professor Ashraf Labib (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  21. Student Experience Excellence Award

    Dr Menelaos Tasiou (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  22. TRIF strategic Fellowship

    Dr Jurgita Zekonyte (Recipient), 2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  23. The British Psychological Society Book Award 2018 for Textbook of the Year

    Yvonne Shell (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  24. University of Portsmouth Oustanding Supervisor Award 2017/18

    Dr Peter Howell (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  25. Vice-Chancellor’s Awards for Excellence

    Dr Matt Smith (Recipient), Dr Erika Elizabeth Hughes (Recipient) & Mr Walid Benkhaled (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  26. iIIRG Best Student Research Presentation

    Miss Charlotte Adele Hudson (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  27. 2017
  28. The Students' Union Awards for Excellence in Learning & Teaching

    Mr Manish Malik (Recipient), 20 Dec 2017

    Prize: National/international honour

  29. University of St Andrews Deans List Award

    Derry James Taylor (Recipient), 7 Dec 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  30. Visiting Fellow

    Miss Caroline Strevens (Recipient), 13 Nov 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  31. Distinguished Scientist

    Dr Christine Berberich (Recipient), 11 Nov 2017

    Prize: National/international honour

  32. Excellence in Learning & Teaching

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), Nov 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  33. The Guild of Television Camera Professionals - Bill Vinten University Award [NOMINATION]

    Mr Ben Thompson (Recipient), Matthew Lewis (Recipient) & John Feuell (Recipient), 19 Oct 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  34. Regio Star awards - Innovative support for bio-entrepreneurs (BBEPP - TeeGene Biotech Ltd. Case Study)

    Pattanathu Rahman (Recipient), 16 Oct 2017

    Prize: National/international honour

  35. Fellow

    Professor Matthew Weait (Recipient), 12 Oct 2017

    Prize: Election to learned society

  36. 2017 Division of Sport and Exercise Psychology PhD Award

    Dr Daniel J. Brown (Recipient), 30 Aug 2017

    Prize: National/international honour

  37. Outstanding Paper Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 17 Aug 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  38. Travelship for 2017 AAPS Annual Meeting and Exposition

    Dr Katerina Lalatsa (Recipient), 9 Aug 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  39. Visiting fellowship

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 8 Aug 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  40. Fellow, Higher Education Academy

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), Aug 2017

    Prize: Election to learned society

  41. Outstanding achievement and contribution to the field of dentistry in UK

    Mrs Latha Davda (Recipient), 30 Jun 2017

    Prize: National/international honour

  42. Research Dissemination

    Dr Tom Smith (Recipient), 30 Jun 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 ...16 Next