Skip to content

Prizes

  1. 2010
  2. Best oral presentation (SkyScan User Meeting)

    Dr Nic Minter (Recipient), 21 Apr 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. Delegation to Thailand

    Maria Olea (Recipient) & Dr Pattanathu Rahman (Recipient), 10 Feb 2010

    Prize: National/international honour

  4. Awardee of Daiwa-Adrian Prize jointly with Prof Misao Sasaki (Kyoto)

    Professor David Wands (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  5. Best PhD Student Paper Award KES 2010

    Dr Mihaela Cocea (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. Cultural Olympiad Inspire Mark ‘Dysarticulate 1

    Jon Adams (Recipient), 2010

    Prize: National/international honour

  7. Daiwa Adrian Award

    Professor Kazuya Koyama (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  8. Fellow of Association of American Geographers

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  9. Fellow of Higher Education Academy

    Miss Caroline Strevens (Recipient), 2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  10. Fellow of Royal Geographical Society

    Dr Tara Woodyer (Recipient), 2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  11. Fellow, Geological Society of London

    Dr Philip Benson (Recipient), 2010

    Prize: Appointment

  12. First Prize: Cagliari Sports Hall (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  13. Member of Association of Law Teachers

    Miss Caroline Strevens (Recipient), 2010

    Prize: Election to learned society

  14. Member of Peer Review College

    Professor Gary Fones (Recipient), 2010

    Prize: Appointment

  15. Prof Tom Reilly Doctoral Thesis of the year

    Dr Heather Massey (Recipient), 2010

    Prize: National/international honour

  16. Third Prize: Multipurpose Complex Portoscuso (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  17. Visiting Research Fellow

    Sean Roberts (Recipient), 2010

    Prize: National/international honour

  18. Young Scientist Award of the Physical Society of Japan

    Professor Kazuya Koyama (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  19. 2009
  20. Awarded the first runner up prize

    Pratik Modi (Recipient), 20 Dec 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  21. Bicentenary prize

    Dr Peter Rowley (Recipient), Dec 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  22. Member of the working party on non-audit services

    Tony Hines (Recipient), Oct 2009

    Prize: Election to learned society

  23. Runner-up prize in the Society for the Study of French History’s annual competition

    Joanna Warson (Recipient), Sep 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  24. 9th Industrial Conference on Data Mining (ICDM) 2009 - Best Paper Award

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 20 Jul 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  25. ComercialiSE program sponsored by HEFCE and SEEDA runner-up Business Plan

    Mrs Sue Noble (Recipient), 1 Jun 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  26. National Teaching Award Winner

    Mr Manish Malik (Recipient), 1 Jun 2009

    Prize: National/international honour

  27. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jun 2009

    Prize: Appointment

  28. Landcrab

    Mr Johnny Lochland (Recipient), Jun 2009

    Prize: National/international honour

  29. Post-doctoral fellowship

    Dr Brigitte Leucht (Recipient), 31 May 2009

    Prize: Fellowship awarded competitively

  30. Cozzarelli Prize

    Dr Leanne Proops (Recipient), Karen McComb (Recipient) & David Reby (Recipient), 26 Apr 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  31. Royal Television Society Awards - Student Awards [WINNER - BEST FACTUAL]

    Mr Ben Thompson (Recipient) & James Harrison (Recipient), 23 Feb 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  32. AHRC Doctoral Award Funding

    Dr Stephen Crabbe (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  33. Awarded the Tom Williamson; ACPO Award

    Professor Becky Milne (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  34. Best Competition Paper

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  35. Best Reviewer Award

    Pratik Modi (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  36. Building for Life Silver Award 2009

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  37. Fellow

    Professor Gary Fones (Recipient), 2009

    Prize: Fellowship awarded competitively

  38. First Prize: Design of two city squares (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  39. Global Management Challenge

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  40. Honorary Research Fellow

    Professor Craig Storey (Recipient), 2009

    Prize: Appointment

  41. Landcrab

    Mr Johnny Lochland (Recipient), 2009

    Prize: National/international honour

  42. Philip Leverhulme Prize

    Professor Kazuya Koyama (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  43. Probation Award

    Dr Dominic Pearson (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  44. Registered Practitioner Forensic Psychology

    Professor Becky Milne (Recipient), 2009

    Prize: Election to learned society

  45. Travel Grant

    Dr Peter Rowley (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  46. University of Portsmouth Enterprise Award

    Mrs Leila De Lara (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  47. Winner of Sportesse, Best Presentation Award

    Professor Joanna Wakefield-Scurr (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  48. 2008
  49. Awarded the second runner up prize

    Pratik Modi (Recipient), 20 Nov 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  50. Fellowship status of the HEA

    Dr Chris Mills (Recipient), 1 Nov 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  51. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Oct 2008

    Prize: Appointment

  52. Recently Qualified Researcher Award

    Dr Jenny Burbage (Recipient), Sep 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  53. PhD Commendation and Faculty Prize Nomination (University of Bristol)

    Dr Nic Minter (Recipient), Jul 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  54. Honorary Treasurer

    Professor Lisa Jack (Recipient), May 2008

    Prize: Appointment

  55. Best PhD student paper prize

    Dr Mainul Haque (Recipient), 1 Apr 2008

    Prize: National/international honour

  56. 2nd KES International Symposium (KES-AMSTA-08) - Best Paper Award

    Mr Rallis Papademetriou (Recipient), 26 Mar 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  57. Best Paper in Intelligent Mobility (co-author).

    Professor David Sanders (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  58. Best Student Paper

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  59. British Homes Award 2008

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  60. Civic Trust Awards 2008

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  61. Fellow

    Professor Mike Tipton (Recipient), 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  62. Global Management Challenge

    Dr Foteini Kravariti (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  63. Winner of Brunel Uni Poster Presentation Award

    Professor Joanna Wakefield-Scurr (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  64. 2007
  65. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2007

    Prize: Appointment

  66. Fellow of the Higher Education Academy

    Dr Marta Roldo (Recipient), 4 Oct 2007

    Prize: Election to learned society

  67. Distinction Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 9 Aug 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  68. Best Research Paper Award

    Pratik Modi (Recipient), 4 Jul 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  69. ACCID-Associació Catalana de Comptabilitat i Direcció

    Ane Ripoll-Zarraga (Recipient), Jun 2007

    Prize: Appointment

  70. Selected to represent British Bookarts on V&A website

    Dr Jackie Batey (Recipient), Jun 2007

    Prize: National/international honour

  71. Nomination- Most Outstanding Full Time Faculty of the Year

    Dr Cathryn Jean Pearce (Recipient), May 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  72. Higher Education Academy Fellowship

    Ms Ros Simms (Recipient), 9 Mar 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  73. Chartered Scientist

    Professor Becky Milne (Recipient), 2007

    Prize: Election to learned society

  74. Enterprise Fellow

    Mr Nipan Maniar (Recipient), 2007

    Prize: Appointment

  75. Fellow of Higher Education Academy

    Professor Justin Smith (Recipient), 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  76. Fellow of the Higher Education Academy

    Professor Lincoln Geraghty (Recipient), 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  77. G. C. Fisher Prize awarded for BSc dissertation

    Dr Mark Hardiman (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  78. Kirsty Brown Memorial Fund

    Dr Peter Rowley (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  79. Learning and Teaching Fellow

    Mr Nipan Maniar (Recipient), 2007

    Prize: Fellowship awarded competitively

  80. Overseas Research Studentship Award

    Dr Zhaojie Ju (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  81. PhD Scholarship Award

    Dr Mihaela Cocea (Recipient), 2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  82. 2006
  83. Merit Honorarium

    Louise Turner (Recipient), 22 Jun 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  84. Coleman Prize for thesis

    Professor Lisa Jack (Recipient), Jun 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  85. Fellow

    Dr Mick Harper (Recipient), Jun 2006

    Prize: National/international honour

  86. British Academy Overseas Conference Grant

    Professor Lincoln Geraghty (Recipient), 1 Jan 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  87. Became Fellow of The Higher Education Academy

    Professor John Williams (Recipient), 2006

    Prize: Fellowship awarded competitively

  88. Best Project Award

    Dr Mihaela Cocea (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  89. European Award for Languages

    Ms Tanya Riordan (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  90. Fellow

    Dr Peter Rowley (Recipient), 2006

    Prize: Election to learned society

  91. First Prize: Teatro della Misericordia Vinci (Architecture Competition)

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  92. MSc by research Scholarship Award

    Dr Mihaela Cocea (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  93. VanArsdel Prize

    Dr Christopher Pittard (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  94. 2005
  95. First Graduate Award

    Dr Tarek Teba (Recipient), 18 Sep 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  96. BASES accredited (Supervised Experience)

    Dr Chris Mills (Recipient), 1 Sep 2005

    Prize: Fellowship awarded competitively

  97. Finalist at 2nd Seoul International Bookarts Fair 2005

    Dr Jackie Batey (Recipient), Jun 2005

    Prize: National/international honour

  98. Member of the Royal Pharmaceutical Society

    Dr Marta Roldo (Recipient), 24 Jan 2005

    Prize: Election to learned society

  99. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2005

    Prize: Appointment

  100. Award for Excellence

    Dr Trudy Barber (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  101. Awarded Paul Harris Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  102. Awarded Volunteer Reserves Service Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  103. EU Marie-Curie Outgoing International Research Fellow

    Dr Philip Benson (Recipient), 2005

    Prize: National/international honour

  104. Elected to Associate Fellow

    Professor Becky Milne (Recipient), 2005

    Prize: Election to learned society

  105. Housing Design Awards 2005

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  106. Internship at Université Paris 12, France

    Dr Mihaela Cocea (Recipient), 2005

    Prize: Fellowship awarded competitively

  107. Winner of SFRA 36th Annual Conference Graduate Essay Award

    Dr Rebecca Janicker (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  108. 2004
  109. Member

    Dr Kay Peggs (Recipient), Jul 2004

    Prize: Appointment

  110. Royal Television Society Award: Sound - Entertainment Non-Drama Production.

    Mr Steve Whitford (Recipient), 1 Mar 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  111. Awarded Melvin Jones Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  112. Awarded NATO Research Fellowship

    Professor David Sanders (Recipient), 2004

    Prize: Fellowship awarded competitively

  113. Civic Trust Award 2004

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  114. Copeland Fellowship at Amherst College during Spring Semester

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 2004

    Prize: Fellowship awarded competitively

  115. UK National Correspondent

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2004

    Prize: Appointment

  116. Young researcher Award

    Dr Marine Joly (Recipient), 2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  117. 2003
  118. Stanley Smith Undergraduate Prize in Palaeontology (University of Bristol)

    Dr Nic Minter (Recipient), Jul 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  119. Fellow Institute of Physics

    Professor David Wands (Recipient), 2003

    Prize: Fellowship awarded competitively

  120. Housing Design Award 2003

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  121. Most Excellent Order of the British Empire

    Dr Giles Tewkesbury (Recipient), 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  122. Senior Member of the IEEE

    Professor Victor Becerra (Recipient), 2003

    Prize: Election to learned society

  123. 2002
  124. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Feb 2002

    Prize: Appointment

  125. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  126. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  127. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2002

    Prize: Appointment

  128. AHRC Doctoral Award Funding

    Dr Christopher Pittard (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  129. Awarded Queen's Golden Jubilee Medal

    Professor David Sanders (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  130. Chartered Physicist (C.Phys.)

    Dr Philip Benson (Recipient), 2002

    Prize: Election to learned society

  131. Civic Trust Award 2002

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  132. Civic Trust Awards 2002 Commendation

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  133. Hairline Highlight

    Bernie Byrnes (Recipient), 2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  134. The Palaeontological Association

    Dr Nic Minter (Recipient), 2002

    Prize: Appointment

  135. 2001
  136. Mid-career Prize for Scientific Contribution to the Field

    Professor Vasu Reddy (Recipient), 9 Sep 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  137. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Aug 2001

    Prize: Appointment

  138. Member of the Order of Robotic Engineers

    Professor David Sanders (Recipient), 18 May 2001

    Prize: National/international honour

  139. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2001

    Prize: Appointment

  140. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 2001

    Prize: Appointment

  141. Award: Premio DedaloMinosse

    Dr Alessandro Melis (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  142. Fellow at The Higher Education Academy

    Professor David Andress (Recipient), 2001

    Prize: Fellowship awarded competitively

  143. Fellow at The Royal Historical Society

    Professor David Andress (Recipient), 2001

    Prize: Fellowship awarded competitively

  144. Geological Society Engineering Group Award

    Dave Giles (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  145. Geological Society of London Engineering Group Award

    Dave Giles (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  146. Housing Design Award 2001

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  147. Housing Design Award 2001

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  148. Member

    Professor Gary Fones (Recipient), 2001

    Prize: Appointment

  149. RIBA Award 2001

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  150. Sto Render Awards 2001

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  151. The Emily Dickinson International Society’s Scholar in Amherst Award

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 2001

    Prize: Prize (including medals and awards)

  152. 2000
  153. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 2000

    Prize: Appointment

  154. Associate Fellow at British Psychological Society

    Professor Kim A. Bard (Recipient), 2000

    Prize: Fellowship awarded competitively

  155. Civic Trust Award 2000

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2000

    Prize: Prize (including medals and awards)

  156. Fellow

    Dr Isobel Ryder (Recipient), 2000

    Prize: Fellowship awarded competitively

  157. Fellow of the The Higher Education Academy

    Professor David Sanders (Recipient), 2000

    Prize: Election to learned society

  158. Housing Design Award 2000

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 2000

    Prize: Prize (including medals and awards)

  159. UK National Correspondent

    Professor Rob Strachan (Recipient), 2000

    Prize: Appointment

  160. 1999
  161. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 1999

    Prize: Appointment

  162. Departmental Representative

    Dr Kay Peggs (Recipient), Sep 1999

    Prize: Appointment

  163. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jan 1999

    Prize: Appointment

  164. Encouragement Bursary

    Bernie Byrnes (Recipient), 1999

    Prize: Prize (including medals and awards)

  165. Housing Design Award 1999

    Mr Walter Menteth, B. A. (Arch), Dip Arch, RIBA, FRIAS (Recipient), 1999

    Prize: Prize (including medals and awards)

  166. NHS Health Services Challenge HSJ Award for Creativity

    Professor Tara Dean (Recipient), 1999

    Prize: National/international honour

  167. 1998
  168. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 1998

    Prize: Appointment

  169. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jun 1998

    Prize: Appointment

  170. Best Paper in the journal of computing in systems and engineering

    Professor David Sanders (Recipient), 11 Apr 1998

    Prize: Prize (including medals and awards)

  171. Chartered Forensic Psychologist

    Professor Becky Milne (Recipient), 1998

    Prize: Election to learned society

  172. Colyer-Fergusson Award

    Dr Paraic Finnerty (Recipient), 1998

    Prize: Prize (including medals and awards)

  173. Fellow of Geological Society

    Professor Craig Storey (Recipient), 1998

    Prize: Fellowship awarded competitively

  174. Senior Research Fellow

    Professor Kim A. Bard (Recipient), 1998

    Prize: Fellowship awarded competitively

  175. 1997
  176. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Apr 1997

    Prize: Appointment

  177. Member of Institute of Physics

    Dr Philip Benson (Recipient), 1997

    Prize: Appointment

  178. 1996
  179. National Literary Award

    Bernie Byrnes (Recipient), 1996

    Prize: Prize (including medals and awards)

  180. TC White Visiting Scholar

    Mrs Latha Davda (Recipient), 1996

    Prize: National/international honour

  181. “Prix du Quebec”

    Alan Hallsworth (Recipient), 1996

    Prize: Prize (including medals and awards)

  182. 1995
  183. Board of examiners prize

    Louise Turner (Recipient), 21 Nov 1995

    Prize: Prize (including medals and awards)

  184. Awarded Territorial Decoration TD

    Professor David Sanders (Recipient), 1 Jul 1995

    Prize: National/international honour

  185. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Mar 1995

    Prize: Appointment

  186. 1994
  187. Co-ordinator of Research Programme

    Professor Pierre Failler (Recipient), Sep 1994

    Prize: Appointment

  188. 1992
  189. 1991
  190. Best Student Award

    Professor Pierre Failler (Recipient), Dec 1991

    Prize: Prize (including medals and awards)

  191. Member

    Dr Kay Peggs (Recipient), Sep 1991

    Prize: Appointment

  192. Best Student Award

    Professor Pierre Failler (Recipient), Jun 1991

    Prize: Prize (including medals and awards)

  193. Fellow of Royal Astronomical Society

    Professor David Wands (Recipient), 1991

    Prize: Fellowship awarded competitively

  194. 1990
  195. 1989
  196. UK National Secretary

    Professor Rob Strachan (Recipient), 1989

    Prize: Appointment

  197. 1988
  198. Retail Research Analyst

    Alan Hallsworth (Recipient), 1988

    Prize: Appointment

  199. 1985
  200. Kodak Prize for best 3rd year undergraduate project

    Professor Tara Dean (Recipient), 1985

    Prize: Prize (including medals and awards)

  201. 1982
  202. Student Prize

    Professor Kim A. Bard (Recipient), 1982

    Prize: Prize (including medals and awards)

Previous 1 2 Next